Polska

Przychody Medicalgorithmics w dół o 36%!

Przykład czołowej polskiej firmy telemedycznej pokazuje, iż pandemia niekoniecznie oznacza dobre czasy dla tej branży - spółka w roku 2020 straciła blisko 28 mln PLN.

Medicalgorythmics uzyskuje głównie przychody ze świadczenia usług medycznych, realizowanych przez spółki zależne w USA, Indiach i Polsce, polegające na wykonaniu badania telemedycznego EKG przy wykorzystaniu własnego urządzenia Pocket ECG. W 2020 roku przychody Grupy Kapitałowej Medicalgorithmics wyniosły 111.7 mln PLN i zmniejszyły się o 36% w stosunku do 2019 roku (173.9 mln PLN). Spadek ten jest spowodowany gorszymi wynikami sprzedażowymi spółki Medi-Lynx (spółka realizująca usługi w USA), wynikającymi przede wszystkim ze spadku wolumenu wykonywanych badań spowodowanego globalną pandemią SARS-CoV-2, spadku średnich stawek za poszczególne typy badań oraz ich niekorzystnej struktury.

'Pod wpływem pandemii SARS-CoV-2, odnotowano istotny spadek liczby pacjentów korzystających z badań EKG przy użyciu technologii PocketECG na rynku amerykańskim, co skutkowało zmniejszeniem się liczby wniosków o płatność od ubezpieczycieli i negatywnie wpłynęło na poziom przychodów osiągnięty w 2020 roku przez spółkę Medi-Lynx. Największy spadek liczby świadczonych procedur medycznych w USA miał miejsce w kwietniu 2020 roku. Począwszy od maja 2020 Grupa odnotowuje wzrosty wolumenów, co jest wynikiem procesu stopniowego odmrażania gospodarki oraz działań podjętych przez Medi-Lynx. Sumarycznie, w 2020 roku liczba badań była o 6% mniejsza niż w poprzednim roku, lecz na spadek przychodów wpłynęło także zmniejszenie średnich stawek za badania w porównaniu do 2019 roku. Firma oczekuje, iż zmiana modelu biznesowego na rynku USA i wynikające  stąd mniejsze stawki za badanie w długim terminie pozwolą na istotne zwiększenie wolumenu badań. Jednocześnie, w analizowanym okresie odnotowano niekorzystną, w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku, strukturę wykonywanych badań - wolumen wysoko płatnych badań typu telemetria zmniejszył się na rzecz badań o niższym poziomie refundacji, co w konsekwencji negatywnie wpłynęło na poziom przychodów' czytamy w komentarzu zarządu do wyników roku 2020.

Wraz ze spadkiem przychodów, znacznemu pogorszeniu uległy wyniki finansowe spółki. Wynik na sprzedaży spadł z -338 tys PLN do -38.345 tys PLN, natomiast wynik netto obniżył się z -299 tys PLN w roku 2019 do -27.676 tys PLN obecnie. Dla porównania: w latach 2016-2017 zysk operacyjny spółki oscylował w granicach 45 - 41 mln PLN.  

W 2020 roku Spółka kontynuowała prace badawczo-rozwojowe. W IV kwartale 2020 roku wprowadzono na rynek PocketECG IV, kolejną wersją istniejącego systemu. PocketECG IV jest wielokanałowym, najbardziej zaawansowanym diagnostycznie urządzeniem do monitoringu arytmii i zmian w EKG. Czwarta generacja umożliwia przede wszystkim łączenie urządzenia PocketECG po paśmie LTE umożliwiając bardziej wydajne przesyłanie ciągłego sygnału EKG. Kolejnym rozwijanym produktem jest PatchECG, który ma być wprowadzony na rynek w drugim kwartale 2021 roku. Urządzenie jest ograniczone do 1 kanału EKG i funkcjonalnie nakierowane będzie głównie na łatwość użycia i jednocześnie dostarczenie dobrych danych ilościowych na przestrzeni 7-14 dni. Kontynuowane są również prace nad ECG TechBot, na który pod koniec 2017 roku firma otrzymała dofinansowanie z NCBiR. Jest to dedykowane oprogramowanie wykorzystujące zestaw algorytmów do automatycznej analizy i interpretacji sygnału EKG w oparciu o metody tzw. deep learning. Poza produktami opisanymi powyżej prowadzone są ciągłe prace nad kolejnymi nowymi funkcjonalnościami obecnego systemu PocketECG, które pozwolą na utrzymanie przewagi technologicznej nad konkurencyjnymi rozwiązaniami. W I kwartale 2020 roku Grupa zakończyła prace rozwojowe w celu rozszerzenia oferty usług oferowanych na rynku amerykańskim o badanie „Extended Holter” przy jednoczesnym zintegrowaniu wszystkich oferowanych typów badań w jednym systemie PocketECG. Nowa usługa została uruchomiona na początku drugiego kwartału 2020 roku.