Wiązki

IPT Fiber zainwestuje nawet 100 milionów PLN w Lubartowie

Najpierw kosztem 57 mln PLN roku powstanie centrum badawcze, a za kolejne dwa lata ruszy fabryka światłowodów.

Należąca do grupy InPhoTech firma IPT Fiber nabyła ponad hektarową działkę w strefie przemysłowej, na której powstanie na początek Centrum Badawczo-Rozwojowe, a później zakład produkujący światłowody. Pierwszym krokiem będzie utworzenie CBR, które zacznie działać najpóźniej w 2023 roku. W centrum znajdzie zatrudnienie około 30 osób. Ich zadaniem będzie przygotowanie technologii przemysłowego wytwarzania światłowodów opatentowanych przez IPT Fiber. Inwestycja, której łączna wartość wynosi 57 mln zł netto, zostanie dofinansowana kwotą 37.5 mln PLN w ramach wsparcia UE. 

Firma IPT Fiber należąca do grupy InPhoTech posiada patent na konstrukcję światłowodów specjalnych. - To jest jakby siedem światłowodów w jednym. Słowem: nasz światłowód ma 7 razy większą pojemność i przepustowość, niż wyroby oferowane przez konkurencję - mówi Tomasz Nasiłowski, prezes zarządu spółki IPT Fiber.

-Ten produkt już dziś jest w naszych laboratoriach opracowany i szeroko opatentowany na całym świecie. (...) Teraz chcemy je wdrożyć do masowej produkcji i temu ma służyć centrum badawczo-rozwojowe. Nie da się wykorzystać do tego technologii produkcji światłowodów standardowych, dlatego musimy stworzyć ten +przepis+ produkcji, opracować linię technologiczną - wyjaśnia Nasiłowski.

Kolejne kilkadziesiąt milionów będzie kosztować budowa fabryki i linii do produkcji światłowodów. W fabryce znajdzie pracę od 50 do 100 osób. Jej uruchomienie jest planowane w 2025 roku. W sumie nakłady IPT Fiber w Lubartowie mogą sięgnąć nawet 100 milionów złotych. Wytwarzane ma tu być ok. 100 tys. km światłowodów rocznie, ale po kilku latach firma planuje postawić kolejne fabryki, które będą produkować je w znacznie większej skali.

Prezes firmy przez 25 lat w Belgii zajmował się pracą naukową przy światłowodach. Wspólnie z naukowcami z UMCS, na zamówienie japońskiej firmy, opracował giętki światłowód, który do dziś jest używany do okablowania gospodarstw domowych. – W 2010 roku wróciłem do kraju i założyłem firmę. Bez nowoczesnej komunikacji, czyli światłowodów kolejnej generacji, nie ma szans na rozwój i konkurencyjność polskiego przemysłu czy rozwój światowej sieci komunikacyjnej.