Polska

Wszystko o emisji akcji Creotech Instruments

Kluczowym elementem strategii rozwoju Creotech Instruments - a także najważniejszym celem publicznej emisji akcji - jest program EagleEye.

W piątek Creotech Instruments opublikował memorandum informacyjne, przygotowane w związku z publiczną ofertą 185.000 akcji zwykłych serii H, o wartości nominalnej 0,10 zł każda. Cena emisyjna zostanie ustalona po zakończeniu budowania księgi popytu na oferowane akcje. Cena emisyjna akcji zostanie ustalona na takim poziomie, aby zapewnić skuteczne przeprowadzenie oferty publicznej, przy jednoczesnym zapewnieniu, że zakładane przez Creotech wpływy brutto z emisji będą nie mniejsze niż 1.000.000 euro i mniejsze niż 2.500.000 euro. Oferta publiczna ma zakończyć się do 20 kwietnia 2021. 

Działalność Creotech

Spółka jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się podmiotów działających w polskim sektorze kosmicznym. Udział CREOTECH w łącznej wartość kontraktów ESA w latach 2014-20 (będących głównym źródłem przychodów dla polskich firm z tego sektora), w których uczestniczyły, bądź uczestniczą polskie podmioty wynosił ok. 20% (źródło: Ministerstwo Rozwoju „Katalogu członkowskim Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego 2021”)

  • CREOTECH jest pomysłodawcą, konstruktorem i twórcą autorskiego rozwiązania technologicznego obejmującego wysoko konkurencyjną rynkowo technologię wielofunkcyjnej platformy mikrosatelitarnej o nazwie HyperSat. Platforma ta przeznaczona jest do misji kosmicznych prowadzonych przez satelity o masach w zakresie od 10 do 60 kg (z możliwością przeskalowania w przyszłości do masy 120 kg). Platforma ta może służyć zarówno obserwacji Ziemi, telekomunikacji, czy też innym zastosowaniom. 
  • Ponadto na Datę Memorandum Spółka prowadzi projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest opracowanie i umieszczenie na orbicie okołoziemskiej własnego satelity obserwacyjnego Ziemi - EagleEye
  • Dodatkowo Spółka specjalizuje się w opracowywaniu i wytwarzaniu zaawansowanych produktów elektronicznych i systemów IT dla innych globalnych rynków, obejmujących produkcję specjalistycznej elektronikę i aparatury m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kryptografii kwantowej, czy fizyki kwantowej i wysokich energii. 
  • CREOTECH rozwija również systemy bazujące na zobrazowaniach Ziemi, np. monitoring przeszkód wysokościowych dla załogowych i bezzałogowych statków powietrznych. 
  • Produkcja wyrobów CREOTECH jest realizowana w oparciu o nowoczesną, wysoce specjalistyczną infrastrukturę do montażu elektroniki oraz kompetencje i doświadczenie w zakresie realizacji pełnego łańcucha usług produkcji kontraktowej obejmujących zarówno zakup materiałów, jak i montaż oraz testy elektroniki, testy funkcjonalne, czy też tworzenie pokryć ochronnych elektroniki oraz integrację mechaniczną. Zaplecze to umożliwia Spółce realizację zleceń w zakresie produkcji specjalistycznej elektroniki oraz aparatury nie tylko dla sektora kosmicznego, ale także m.in. na potrzeby komputerów kwantowych, kontroli eksperymentów naukowych, czy obserwacji przestrzeni kosmicznej (kamery wysokoczułe). Według stanu wiedzy zarządu, Creotech jest jedynym podmiotem w Europie Środkowo-Wschodniej, posiadającym pełną certyfikację Europejskiej Agencji Kosmicznej dla automatycznego montażu elektroniki przeznaczonej dla kosmosu. 

Struktura przychodów spółki w latach 2019-2020. 

 

Strategia rozwoju 

Głównym strategicznym celem rozwoju Spółki jest wystrzelenie w latach 2023-2024 pierwszego własnego mikrosatelity obserwacyjnego Ziemi oraz rozpoczęcie sprzedaży komercyjnej podobnych mikrosatelitów o wartości ok. 1-4 mln USD każdy w liczbie do kilkudziesięciu sztuk rocznie. Aby zrealizować tę wizję Emitent planuje wprowadzić na rynek własny system satelitarny najwyższego rzędu, tj. własne rozwiązanie formacji/konstelacji satelitarnych wraz z naziemnym systemem kontroli operacji i przetwarzania danych, opartych w przeważającym stopniu na własnych podsystemach. Podstawą tego rozwiązania będzie uniwersalna, modularna platforma HyperSat, której największą unikalną przewagą konkurencyjną jest pełna elastyczność w dopasowaniu do docelowego payload’u - instrumentów np. optycznych lub radarowych wewnątrz satelity, umożliwiających realizację jego misji. Pierwszym planowanym wykorzystaniem platformy HyperSat jest misja EagleEye, której celem jest umieszczenie na przełomie 2023/2024 roku satelity na bardzo niskiej orbicie, wyposażonego w innowacyjny teleskop oraz system stabilizacji, co pozwoli na osiągnięcie rozdzielczości przestrzennej na powierzchni Ziemi rzędu 1 m, przy relatywnie niskich kosztach. 

Prezentację zależności ceny za pojedynczego satelitę oraz rozdzielczości przestrzennej na powierzchni Ziemi teleskopu satelity przedstawia poniższy rysunek.

 

Cele emisji

1. Nadrzędnym celem emisji jest finansowanie wkładu własnego spółki do projektu badawczo-rozwojowego mikrosatelity EagleEye. Na ten cel zostanie przeznaczonych ok. 77.3% środków pozyskanych z emisji. Celem projektu jest opracowanie satelity obserwacyjnego Ziemi, podniesienie na TRL9 platformy mikrosatelitarnej i dopracowanie szeregu podsystemów przeznaczonych dla mikrosatelitów. Wartość całego projektu, realizowanego w konsorcjum z innymi partnerami, wynosi 44.890 tys PL, natomiast wartość dofinansowania jakie Creotech otrzymał na realizację programu to 12.823 tys PLN. 

2. Drugim pod względem wielkości celem emisji jest zakup trzeciej linii produkcyjnej do montażu elektroniki, na którą ma być przeznaczone ok. 13.6% środków z emisji. Creotech zamierza konsekwentnie rozbudowywać potencjał produkcyjny w celu sprostania rosnącym wymaganiom wewnętrznym oraz uzyskania możliwości realizacji jeszcze bardziej skomplikowanych zleceń od kontrahentów zewnętrznych. W ramach segmentu produkcji kontraktowej Creotech z początkiem 2021 roku zanotował wzrost zamówień z branż elektromobilności oraz New Space. W tych dwóch sektorach prognozowany jest bardzo duży potencjał na przyszłe lata. 

Biorąc pod uwagę zainteresowanie usługami Emitenta ze strony sektora bezpieczeństwa i obronności, Spółka rozpoczęła również proces wdrażania koncesji na obrót oraz wytwarzanie wyrobów specjalnych. 

Ponadto Spółka wykorzystując synergie pomiędzy działami aparatury naukowo-pomiarowej oraz produkcji kontraktowej stale zwiększa i zamierza zwiększać w przyszłości liczbę zamówień produkcyjnych od klientów z dużych ośrodków naukowych, np. CERN, NBI, LNLS czy GSI. Jest to kierunek, który Spółka zamierza dalej rozwijać w kolejnych latach. W perspektywie kilku kolejnych lat Emitent planuje dostarczać zmontowane moduły elektroniczne dla nowych misji ESA, czy NASA, w tym misji typu Deep Space (poza orbitę Ziemi). Na Datę Memorandum CREOTECH został wpisany na listę podmiotów tworzących łańcuch dostaw do misji, w których uczestniczy CBK PAN. Dodatkowo Spółka rozbudowuje i zamierza rozbudowywać w przyszłości także współpracę produkcyjną z firmami dostarczającymi swoje podsystemy dla branży kosmicznej.

3.Ostatnim celem emisji jest rozwój zespołu sprzedaży - cel pochłonie ok. 9,1% środków z emisji.