Projektowanie

Tłumienie hałasu akustycznego w zasilaczach impulsowych

Najczęściej niepokojące szumy, dochodzące z zasilaczy prądu zmiennego, są szumami o niskiej częstotliwości 100 lub 120Hz. W miarę jak struktura zasilaczy stawała się coraz bardziej złożona, zmieniał się również zakres emitowanych przez nie fal dźwiękowych

Kiedy siedzimy w samochodzie, dźwięk silnika wydaje się nam czymś zupełnie naturalnym. W komorze silnika znajduje się przecież maszyna z ruchomymi częściami. Dla niektórych dźwięk ten jest nawet przyjemny. Tak naprawdę, w fabrykach samochodów i innych urządzeń całe zespoły badawcze zajmują się tworzeniem i udoskonalaniem przyjemnych dla ucha doświadczeń dźwiękowych.

Jednak w przypadku zasolaczy impulsowych (SMPS) sytuacja wygląda inaczej. Dźwięki takie jak brzęczenie czy piszczenie mogą być odbierane nawet jako sygnał ostrzegawczy. Chociaż zasilacze składają się z dużej liczby części elektronicznych, to kiedy są włączone, żadna z tych części nie powinna się ruszać. Dlatego też zasilacz nie powinien wydawać żadnych dźwięków, prawda?

Najczęściej niepokojące szumy, dochodzące z zasilaczy prądu zmiennego, są szumami o niskiej częstotliwości 100 lub 120Hz. W miarę jak struktura zasilaczy stawała się coraz bardziej złożona, zmieniał się również zakres emitowanych przez nie fal dźwiękowych. Jednak większość słyszalnych dźwięków nie powinna wzbudzać niepokoju.

Postrzeganie a skutek

Człowiek jest wstanie usłyszeć fale dźwiękowe w zakresie częstotliwości od 16Hz do około 20kHz (ilustracja 1). Jednak to, czy dany dźwięk powoduje rozproszenie uwagi lub irytację, zależy również od tego, jak odbieramy go w środowisku, w którym jest generowany.

Zakres częstotliwości słyszalnych przez ludzkie ucho

Ilustracja 1: Zakres częstotliwości słyszalnych przez ludzkie ucho. (Źródło ilustracji: @ TRACO)

Hałas generowany przez zasilacz przemysłowy prawdopodobnie nie będzie odczytywany jako coś niepokojącego, ponieważ większość osób będzie odbierać ten dźwięk w kontekście innych odgłosów w tle - będzie to dla nich jeden z elementów składowych procesów produkcyjnych w fabryce. Inne hałasy, dzięki swojej częstotliwości i głośności, mogą również maskować częstotliwości generowane przez zasilacz - jest to efekt badany w psychoakustyce i wykorzystywany do kompresji dźwięku w formacie MP3. Takie zasilacze są również zazwyczaj montowane w zamykanych tablicach sterujących, ponieważ zamknięcie drzwi umożliwia tłumienie wszelkich generowanych dźwięków.

W innym otoczeniu, np. w biurze, reakcja na szum zasilacza będzie zupełnie inna. Zwykle postrzegamy piszczenie lub brzęczenie dochodzące z urządzenia elektrycznego jako coś nieprzyjemnego. Dźwięki te mogą nawet budzić obawy odnośnie do bezpieczeństwa urządzenia.


Przyczyny powstawania szumów i ich pochodzenie

Pola magnetyczne

Jeśli przewodnik prądu znajduje się w polu magnetycznym, to generalnie oddziałuje na niego siła. Działanie tej siły jest największe, gdy kierunki prądu i pola magnetycznego tworzą kąt 90°. W takich przypadkach oddziałująca siła jest prostopadła względem przepływu prądu i kierunku linii pola magnetycznego. Przy pomocy trzech palców prawej dłoni można określić kierunek tej siły, korzystając z reguły prawej ręki (ilustracja 2).

Reguła prawej/lewej ręki

Ilustracja 2: Reguła prawej/lewej ręki. (Źródło obrazu: ©TRACO)

W przypadku transformatorów i niektórych cewek indukcyjnych, w żelaznym rdzeniu może wystąpić zjawisko znane jako magnetostrykcja, odkryte po raz pierwszy przez Jamesa Joule'a w 1842 roku. Powoduje ono zmianę kształtu lub wymiarów materiałów ferromagnetycznych podczas procesu namagnesowania, który jest wynikiem przepływu prądu przez przewodnik danego elementu. Te drobne zmiany w objętości materiału prowadzą nie tylko do wzrostu temperatury w wyniku tarcia, ale także często do generowania słyszalnych szumów.

W transformatorach często wykorzystuje się stal krzemową o zmiennej zawartości krzemu, która pomaga zwiększyć opór elektryczny żelaza. Stal krzemowa zawierająca 6% krzemu zapewnia optymalną redukcję magnetostrykcji, ale niestety kosztem większej kruchości.

Zjawisko piezoelektryczne

Kolejna przyczyna hałasu wynika ze zjawiska piezoelektrycznego. Słowo „piezo” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego „naciskać”. W 1880 roku Jacques i Pierre Curie odkryli, że naprężenie w różnych kryształach, takich jak kwarc, generuje ładunek elektryczny. Nazwali to zjawisko „piezoelektrycznością” (ilustracja 3). Następnie zauważyli, że pola elektryczne mogą zmieniać kształt materiałów piezoelektrycznych. Jest to odwrotne zjawisko piezoelektryczne.

Zjawisko piezoelektryczne przedstawione na przykładzie kwarcu

Ilustracja 3: Zjawisko piezoelektryczne przedstawione na przykładzie kwarcu. (Źródło obrazu: © TRACO)

Odwrotne zjawisko piezoelektryczne powoduje zmianę długości materiałów przy przyłożeniu napięcia elektrycznego. Taki efekt aktuatora przekształca energię elektryczną w energię mechaniczną. Zmiany napięcia zmieniają również masę geometryczną kondensatorów ceramicznych, w wyniku czego działają one jak maleńkie głośniki emitujące w przestrzeń fale ciśnienia.

Strona: 1/2
Następna