Premium

Z Lublina do Nowego Jorku jest całkiem blisko

Sławomir Rożek i Piotr Dura z lubelskiej Spółki Inżynierów SIM opowiadają o początkach firmy i planach rozwoju na rynku automatyki budynkowej.

Rejestratory lubelskiego SIM są używane przez Departament Policji Nowego Jorku. 

‘Cała piątka założycieli poznała się na studiach, tworząc kompletny, uzupełniający się zespół. Trzech z nas dobrze czuło się w projektowaniu hardware, ja miałem duże umiejętności jeśli chodzi o programowanie a piąty z nas był dobrym organizatorem. Pierwszym urządzeniem, które stworzyliśmy wspólnie, był niewielki cyfrowy rejestrator dźwięku, który zaczęliśmy reklamować za pośrednictwem Elektroniki Praktycznej, a niedługo potem pojawiły się kolejne, zapytania ze strony firm. Pierwszym profesjonalnym zastosowaniem naszych wyrobów było monitorowanie pracy telefonistek, obsługujących wówczas jeszcze centrale elektromechaniczne. Niedługo potem dostosowaliśmy nasz system do kolejnego projektu: nagrywania rozmów dyspozytorów sieci elektroenergetycznej’ mówi Sławomir Rożek, współzałożyciel i członek zarządu SIM. 

Obecnie lista aplikacji, w których stosowany jest sprzęt projektowany i produkowany przez lubelski SIM jest już znacznie dłuższa. Są to rejestratory rozmów stosowane w branżach komercyjnych – bankowość oraz call center - ale także urządzenia wykorzystywane przez służby specjalne. Wśród nabywców znajdują się policja, pogotowie, lotniska czy wojsko. Do dziś ważnym klientem jest również sektor energetyki zawodowej. 

Czym wygrywa się na wąskim, profesjonalnym rynku? Odpowiedź jest nieco przewrotna, bo głównym atutem jest szerokie spojrzenie na system: ‘Dawne problemy, związane z małymi pojemnościami nośników danych, z którymi spotykaliśmy się na początku naszej działalności, zniknęły bezpowrotnie. Obecnie liczy się przede wszystkim całościowe spojrzenie na system. Po pierwsze, nasze urządzenia zawsze stanowią jedynie część systemu, a więc niezwykle ważne są nasze umiejętności integracji z jego innymi elementami. Naszym atutem jest również możliwość stałego monitorowania stanu technicznego i diagnostyki on-line rejestratora’.  

SIM posiada własne moce produkcyjne i na tej bazie rozwija działalność na rynku EMS. W ubiegłym roku park maszynowy został rozbudowany o urządzenia Yamaha. 

Jednak rejestratory rozmów to stosunkowo mały rynek, a każda firma potrzebuje się rozwijać. SIM już wiele lat temu rozszerzył więc swoje zainteresowania na obszar szeroko rozumianej automatyki budynkowej i telemetrii , a pierwszym klientem była duża firma handlowa, dla której stworzono system sterowania i odczytu liczników. ‘Rozwiązania w obszarze automatyki budynkowej zaczęliśmy tworzyć już jakieś 10 lat temu, ale nasze pierwsze doświadczenia na tym rynku nie były łatwe. Dopiero ostatnie dwa lata przyniosły znaczne ożywienie i liczne wdrożenia. Wyjątkowość naszego systemu polega na tym, iż jest on oparty o system inteligencji rozproszonej, a więc jest odporny na uszkodzenia pojedynczego elementu. Wciąż dodajemy też nowe funkcjonalności, takie jak na przykład rozpoznawanie mowy’ dodaje Jan Kasperek. Aktualnie systemy automatyki budynkowej rozwijane są pod trzema markami: Comatiq (sterowanie oświetleniem w średnich i dużych obiektach), Domatiq (automatyka domowa) oraz w uzupełnieniu Renergiq, usługi audytu energetycznego.

Właśnie w tej dziedzinie – automatyki – SIM upatruje najważniejsze szanse na rozwój w najbliższych latach. Zająć się ma tym Piotr Dura, BDM odpowiedzialny za rozwój tej działalności SIM: ‘Chciałbym połączyć unikalne doświadczenia SIM – budowa systemów automatyki, sterowania i oświetlenia w branży mieszkaniowej – z moimi doświadczeniami w przemyśle elektronicznym i systemach automatyki budynkowej. W szczególności stawiamy na zacieśnienie kontaktów z integratorami systemów, w tym systemów oświetlenia i automatyki budynkowej, co jak sądzę pozwoli nam rozwinąć markę Comatiq. Pomoże nam w tym kilka jak sądzę zaskakujących nowości, nad którymi pracuje nasz dział rozwoju i które wkrótce będą miały swoje premiery rynkowe’.

SIM zrealizował i dalej realizuje szereg projektów z dofinansowań UE. Aktualnie prowadzone są trzy projekty: Wdrożenie na rynek innowacyjnego systemu ComatIQ do zarządzania automatyką i energią w sieciach obiektów rozproszonych (01.12.2019 - 30.04.2021), Wzrost konkurencyjności oraz podniesienie jakości i efektywności zarządzania firmą Spółka Inżynierów SIM poprzez zakup usług doradczych (01.04.2020 - 31.12.2021) oraz SemantIQ – inteligentny system monitoringu rozproszonego z zintegrowaną platformą usług dyspozytorskich (01.05.2020 - 31.10.2022).