Montaż

Zalety i wady mycia PCB wodą dejonizowaną

Woda dejonizowana jest tania, ale ma napięcie powierzchniowe 72 dyn/cm, o wiele za wysokie, aby dotrzeć pod komponenty o minimalnym prześwicie.

Woda dejonizowana jest używana w procesie czyszczenia PCB dosłownie od dziesięcioleci, a niezliczona ilość firm nadal ją stosuje. Jednym z najważniejszych czynników jest zawsze koszt, a czyszczenie PCB wodą dejonizowaną ma stosunkowo niskie koszty stosowania i uruchomienia, wliczając w to koszty pozyskania niezbędnego sprzętu i jego konserwacji. Kolejną  kwestią są zwyczaje ukształtowane w firmach przez lata, gdzie woda dejonizowana od zawsze była stosowana do usuwania pewnych pozostałości topnika i innych zanieczyszczeń pozostających  na płytce. Woda dejonizowana służyła branży przez wiele lat i nadal jest użytecznym narzędziem do czyszczenia PCB w niektórych zastosowaniach. To tyle na temat zalet.

Pierwszą wadą czyszczenia wody dejonizowanej są jej fizyczne ograniczenia w obliczu rozwoju technologii. Każdego roku projekt płytki drukowanej staje się bardziej zawiły i złożony: komponenty ułożone w stos, niewielkie odległości, minimalne wysokości i nietypowe geometrie pozwalają inżynierom na wykonywanie niewyobrażalnych wcześniej rzeczy z ich PCB. Natomiast woda nie jest szczególnie dobra w czyszczeniu pod elementami montowanymi powierzchniowo z niewielkim prześwitem lub w trudno dostępnych miejscach. Ponieważ woda dejonizowana ma napięcie powierzchniowe 72 dyn/cm, fizycznie nie może dostać się pod ciasne szczeliny. Wykazano, że wspomagane chemicznie procesy czyszczenia zmniejszają napięcie powierzchniowe do 30 dyn/cm i poniżej.

Kolejna wada wody dejonizowanej dotyczy obecnie stosowanych past. Dominuje użycie bezołowiowych past lutowniczych, wymagających wyższych temperatur lutowania, które powodują z kolei tworzenie się nierozpuszczalnych w wodzie, spieczonych pozostałości topnika. Ponadto sama woda dejonizowana ma ograniczoną lub żadną zdolność do rozpuszczania niejonowych pozostałości na powierzchni płytki, takich jak odciski palców czy związki ułatwiające uwalnianie komponentów z form wtryskowych itp. Ostatnie badania sugerują, że woda w zastosowaniach do czyszczenia PCB osiągnęła swoje fizyczne ograniczenia i musi być zastępowana procesem wspomaganym chemicznie.

Należy więc zadać sobie pytanie, czy czyszczenie wodą dejonizowaną jest dostatecznie skuteczne w Twoim procesie? Ile kosztują ewentualne szkody, wynikające z niedostatecznej czystości płytki? Jakie są wymagania dotyczące niezawodności moich płytek drukowanych? Czy mogę lepiej wyczyścić PCB? Jak wysoka jest moja tolerancja ryzyka? Po rozważeniu odpowiedzi na te pytania będziesz w stanie lepiej dostosować swój proces i dowiesz się, czy woda dejonizowana jest dla Ciebie odpowiednia.

Artykuł powstał na podstawie wpisu firmy © Zestron

Zdjęcie tytułowe: Freepik.com