NONE

Dobór parametrów precyzyjnego drukowania

Postęp w miniaturyzacji komponentów oznacza wzrost znaczenia technologii dokładnego nadruku pasty i precyzyjnego montażu gęsto upakowanych komponentów.

Rysunek 1: Zmniejszanie się rozmiarów komponentów

Rysunek 1: Zmniejszanie się rozmiarów komponentów

Rysunek 2: Krzywe dystrybucji wielkości ziaren poszczególnych past

© KOKI

Rośnie obecnie popyt na urządzenia przenośne, od których wymaga się kompaktowych rozmiarów, niewielkiej wagi i wysokiej funkcjonalności, czego najlepszym przykładem są smartfony. Aby sprostać tym wymaganiom, niezbędne jest umieszczenie wielu komponentów na małym obszarze. Trend ten wymusił znaczny postęp w miniaturyzacji komponentów (zilustrowano to na Rysunku 1 oraz w Tabeli 1) oraz rozwinięcie metod montażu gęsto upakowanych układów. W efekcie, wzrosło również znaczenie technologii dokładnego nadruku pasty i precyzyjnego projektowania szablonów.  

Norma IPC o oznaczeniu J-STD-005A określa rozmiary kulek pasty lutowniczej, szeregując je od największych, oznaczonych numerem 1, do najmniejszych, oznaczonych numerem 7. Obecnie najczęściej stosuje się rozmiar 4, jednak wraz z coraz częstszym wymogiem bardzo dokładnego druku, zwiększa się popyt na pasty w rozmiarach 5 oraz 6. Tabela 2 przedstawia pasty KOKI przeznaczone do ultra dokładnego druku, Rysunek 2 ilustruje natomiast krzywe dystrybucji wielkości ziaren poszczególnych past.

Tabela 1: Rozmiary komponentów

Niniejszy artykuł przedstawia zasady precyzyjnego nadruku past o rozmiarach ziaren 5 oraz 6 na bazie testów przeprowadzonych przez KOKI. 

Tabela 2: Rozmiary ziaren w pastach KOKI

Strona: 1/5
Następna