Polska

5 mln PLN od NCBiR dla AILIS

AILIS to start-up opracowujący innowacyjne metody diagnostyki raka piersi.

Polski startup, współpracujący z profesorami z ośrodka CERN, już od dekady pracuje nad stworzeniem rewolucyjnej metody wczesnego wykrywania raka piersi. Projekt wsparło NCBR grantem w wysokości 5 mln PLN. AILIS opracował system, który wykorzystuje sztuczną inteligencję (AI) i technologię Parametrycznego Obrazowania Dynamicznego (PDI) do szybkiego i bezbolesnego wykrywania zmian nowotworowych i monitorowania stanu zdrowia piersi. Celem jest walka z rakiem piersi - jedną z głównych przyczyn zgonów kobiet na całym świecie. Startup przygotował także aplikację mobilną oraz platformę konsultacji zdalnych ze specjalistami z całego świata.


Do 2040 roku na świecie zanotuje się 27,5 mln nowych przypadków raka piersi. Takie dane podaje WHO.


Technologia wykorzystywana przez AILIS przeznaczona jest dla kobiet, które potrzebują badań pozwalających na wczesne wykrycie zmian nowotworowych, zwłaszcza dla osób o gęstej budowie piersi, w przypadku których inne dostępne metody diagnostyczne nie są wystarczająco efektywne (a jest to prawie połowa populacji). Jak twierdzi firma, jej rozwiązanie wykrywa zmiany nowotworowe na etapie, kiedy nie są one jeszcze widoczne w innych, wiodących metodach przesiewowych.

Jak to działa?

Badanie i oczekiwanie na wynik za pomocą technologii AILIS trwa niecałe 15 minut. Po trwającym około 4 minut badaniu, w ciągu 10 minut wynik zostaje przeanalizowany przez algorytmy sztucznej inteligencji. Pacjentka dodatkowo otrzymuje dostęp do panelu telemedycyny. Za pośrednictwem aplikacji może umówić się na wizytę, dostanie przypomnienie o dacie badania, a już 48 po nim będzie mogła skonsultować się z lekarzem specjalistą online.

'Wyniki badania analizowane są w czasie rzeczywistym. Wszystko dzięki wykorzystaniu zaawansowanych algorytmów sztucznej inteligencji. Wykorzystanie sztucznej inteligencji minimalizuje prawdopodobieństwo pojawienia się błędnej diagnozy (wyników fałszywie dodatnich). Dzieje się tak dzięki ograniczeniu wpływu czynników ludzkich' mówi w wywiadzie dla Rzeczpospolitej dr inż. Mateusz Moderhak, Machine Learning Engineer w AILIS.

AILIS podkreśla, że jego technologię tworzą m.in. specjaliści ze znanego ośrodka CERN pod Genewą. Wspierają ją także naukowcy z Politechniki Gdańskiej, eksperci od inżynierii biomedycznej, onkolodzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. Obecnie twórcy AILIS są na etapie wypełniania wymagań regulatorów rynku.