Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: PIAP Space opracowuje robotyczne ramię, które zmieni sposób serwisowania satelitów, PB Technik realizuje kolejną instalację w Warszawie, a Impact Clean Power Technology rozwija wielkoskalowy magazyn energii z ogniwami LFP i LTO second-life.

TITAN z Polski. Robotyczne ramię z PIAP Space zmieni sposób serwisowania satelitów

Satelity warte setki milionów euro do niedawna były jednorazowe – awaria oznaczała deorbitację i nową misję. Warszawska firma PIAP Space właśnie to zmienia. W ramach projektu Europejskiej Agencji Kosmicznej inżynierowie z Polski stworzyli zaawansowane robotyczne ramię TITAN, które może prowadzić inspekcje, naprawiać i modernizować satelity bezpośrednio na orbicie.

Model inżynieryjny TITAN-a przeszedł już kompleksowe testy w warunkach zbliżonych do orbitalnych. Ramię o zasięgu 2 metrów wyróżnia się niezwykłą precyzją – osiąga dokładność pozycjonowania 0,5 mm i orientacji 0,1 stopnia. Może być wyposażone w wymienne chwytaki i końcówki, dostosowane do różnych typów operacji.

TITAN ma być instalowany na satelitach serwisowych, zdolnych do inspekcji, przechwytywania i naprawy innych obiektów na orbicie. To realna szansa na wydłużenie cyklu życia kosztownych satelitów i ograniczenie narastającego problemu kosmicznych śmieci.

Ramię opracowano w ramach kontraktu z Europejską Agencją Kosmiczną o wartości 2,6 mln EUR. To najbardziej zaawansowany manipulator robotyczny stworzony dotąd w Polsce – a według PIAP Space, jeden z najnowocześniejszych w Europie.

- TITAN to najbardziej zaawansowany manipulator robotyczny opracowany w Polsce, a prawdopodobnie także jeden z najnowocześniejszych tego typu w Europie. Zaprojektowaliśmy go tak, by był nie tylko precyzyjny, ale też uniwersalny. Dzięki modularnej architekturze może zostać przeskalowany do różnych zastosowań – zarówno orbitalnych, jak i eksploracyjnych. Co więcej, odpowiednie uszczelnienia konstrukcji pozwolą przystosować go także do pracy w środowiskach pełnych pyłu – jak pokryta regolitem powierzchnia Księżyca – co otwiera drogę do jego wykorzystania w planetarnych misjach eksploracyjnych powiedział Paweł Paśko, kierownik Sekcji Mechatroniki w PIAP Space.

TITAN jest się jednym z kluczowych elementów projektu IOSHEX, realizowanego z ESA przez firmę SAB Aerospace. IOSHEX zakłada stworzenie orbitalnego modułu serwisowego, który ma współpracować z bezzałogowym statkiem Space Rider. Polski manipulator będzie montował i demontował zużyte komponenty satelitów, które następnie trafią do recyklingu na Ziemi.

Jak podaje PIAP Space, pierwsze wdrożenia takich systemów w przestrzeni kosmicznej mogą nastąpić jeszcze w tej dekadzie. 

JUKI RS-1R w nowym zakładzie Pulson. PB Technik realizuje kolejną instalację w Warszawie

Automatyzacja procesów montażu SMT w polskich firmach nabiera tempa. PB Technik poinformował o kolejnej udanej instalacji automatu pick & place JUKI RS-1R – tym razem w nowoczesnym zakładzie produkcyjnym Pulson w Warszawie.

To kolejny klient, który postawił na sprawdzone rozwiązania JUKI, wybierając niezawodność, elastyczność oraz najwyższą jakość montażu SMT” – napisano w poście na LinkedIn.

JUKI RS-1R to uniwersalna maszyna do montażu powierzchniowego, zaprojektowana z myślą o wysokiej wydajności przy jednoczesnym zachowaniu precyzji i niskich kosztów eksploatacyjnych. Automat oferuje m.in. automatyczną regulację wysokości głowicy, szybką i precyzyjną identyfikację komponentów, a także możliwość pracy w trybie High Mix / Low Volume – idealny dla firm realizujących różnorodne zlecenia w krótkich seriach.

Dziękujemy naszemu klientowi za zaufanie oraz doskonałą współpracę na każdym etapie projektu – od doradztwa technicznego, przez dostawę i instalację, aż po szkolenie operatorów. Cieszymy się, że mogliśmy wspólnie postawić kolejny krok w kierunku automatyzacji i rozwoju nowoczesnej produkcji elektroniki w Polsce” – dodano.

Impact Clean Power Technology rozwija wielkoskalowy magazyn energii z ogniwami LFP i LTO second-life

Impact Clean Power Technology rozpoczyna nowy projekt badawczo-rozwojowy, którego celem jest opracowanie nowoczesnego magazynu energii. Firma otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju w ramach programu Fundusze Europejskie na rzecz Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Projekt zakłada stworzenie systemu magazynowania energii wykorzystującego dwa typy ogniw: litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) oraz litowo-tytanianowych (LTO) w wariancie second-life, czyli pozyskanych z wcześniej użytkowanych źródeł. Tego typu podejście wpisuje się w założenia gospodarki obiegu zamkniętego, a jednocześnie pozwala znacząco ograniczyć ślad węglowy nowych inwestycji energetycznych.

System będzie wyposażony w zaawansowane rozwiązania zarządzania energią, które umożliwią integrację różnych typów ogniw, świadczenie usług sieciowych oraz bezpośrednie zasilanie zakładów przemysłowych.

W ramach projektu Impact Clean Power Technology planuje osiągnąć szereg celów:

  • zmniejszenie śladu środowiskowego poprzez rozwój zrównoważonych technologii w obszarze energetyki,
  • efektywne wykorzystanie zasobów w zgodzie z zasadami gospodarki obiegu zamkniętego,
  • rozwój rozwiązań dla magazynowania energii, umożliwiających stabilizację systemu elektroenergetycznego,
  • opracowanie systemu zarządzania energią, integrującego różne typy ogniw,
  •  ekologiczne zagospodarowanie odpadów,
  • zwiększenie autokonsumpcji energii z OZE i poprawę efektywności energetycznej w przemyśle.

Projekt wspiera transformację energetyczną sektora przemysłowego, umożliwiając firmom zwiększenie niezależności energetycznej i lepsze wykorzystanie lokalnych źródeł odnawialnych. Inicjatywa ma także istotne znaczenie dla rozwoju polskiego sektora technologii magazynowania energii, który jest jednym z kluczowych obszarów innowacyjnych wspieranych przez NCBR i FENG.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!