Polska
article miniature

Laser zamiast radia. Made in Poland: Nowy system łączności dla wojska

Polska firma Hertz New Technologies kończy testy laserowego systemu łączności, który ma zapewnić wojsku całkowitą odporność na zakłócenia i podsłuch. Technologia, nad którą pracowano w tajemnicy, zostanie zaprezentowana w maju na jednym z poligonów. To może być początek nowej ery w komunikacji taktycznej – bez radiowych emisji i ryzyka namierzenia.

Nowy system opiera się na bezprzewodowej transmisji danych za pomocą wiązki laserowej. Jak zapewnia prezes Hertz New Technologies, Zygmund Rafał Trzaskowski, technologia jest bezpieczna, niemożliwa do podsłuchania i wyprodukowana w Polsce. – Najnowszym systemem opracowanym przez inżynierów w naszej firmie jest link laserowy, czyli bezprzewodowa transmisja danych za pomocą technologii laserowej. Bezpieczna, niemożliwa do zakłócenia czy podsłuchiwania. System jest wyprodukowany i obecnie poddajemy go szczegółowym testom. W maju zademonstrujemy jego skuteczność na jednym z polskich poligonów, będzie to pierwszy pokaz tego typu urządzenia w Europie - powiedział Zygmund Rafał Trzaskowski, w rozmowie z portalem wnp.pl.

Dotychczas wojsko, chcąc zapewnić sobie bezpieczną łączność, sięgało po światłowody. Choć szeroko stosowane systemy radiowe korzystają z zaawansowanego szyfrowania i szybkich zmian częstotliwości, nadal można je namierzyć. Laserowa transmisja danych, nad którą pracuje Hertz New Technologies, eliminuje to ryzyko. Jak podkreśla prezes firmy: - Jeżeli zastosujemy transmisję laserową, całkowicie pasywną, to jej źródło jest nie do wykrycia, zhakowania czy zakłócenia. Ta technologia doskonale broni się przed mankamentami innych systemów łączności w sytuacji, gdy trzeba szybko i bezpiecznie przekazać informacje.

Laserowa transmisja danych wymaga niezakłóconej linii widzenia między nadajnikiem a odbiornikiem, co może stanowić problem w trudnym terenie. Niewykluczone, że firma znalazła sposób, by zlikwidować to ograniczenie – szczegóły mają zostać ujawnione podczas poligonowej prezentacji.

Hertz New Technologies zapowiada dalszy rozwój i wdrożenie własnej technologii laserowej, by zapewnić wojsku w pełni bezpieczną łączność bezprzewodową. Choć firma nie jest jedynym graczem pracującym nad tego typu rozwiązaniami, to w europejskim wyścigu o prymat w tej dziedzinie zaczyna odgrywać coraz bardziej znaczącą rolę.

Nowoczesna łączność przez lata była piętą achillesową Sił Zbrojnych RP. Używane jeszcze niedawno radiostacje analogowe, m.in. R126, były łatwe do zagłuszenia i niezawodne tylko na papierze. Dopiero w ostatnich latach krajowy przemysł zaczął nadrabiać technologiczne zaległości. Grupa WB i jej spółka Radmor dostarczyły wojsku nowoczesne radiostacje cyfrowe – od przenośnych TRC po pokładowe Comp@n. Coraz bardziej zaawansowane są też prace nad sprzętem SDR (Software Defined Radio), m.in. w ramach programu żołnierza przyszłości Tytan.

Liczba nowoczesnych urządzeń znajdujących się na wyposażeniu armii nadal nie odpowiada potrzebom Sił Zbrojnych RP. Zdarza się, że dowódcy podczas ćwiczeń operują wyłącznie przez telefony komórkowe. To rodzi poważne ryzyko – jeden system to jedno słabe ogniwo. Specjaliści podkreślają, że łączność powinna być wielowarstwowa i odporna na awarie.

Laserowe systemy łączności rozwijają dziś najwięksi gracze. W USA nad tą technologią pracują m.in. Lockheed Martin i Northrop Grumman. Izrael rozwija Iron Beam – system laserowy zdolny do zwalczania bezzałogowców, rakiet i innych zagrożeń powietrznych krótkiego zasięgu. W Europie trwa projekt TALOS-TWO, finansowany przez Komisję Europejską. Do gry włącza się również Australia, testując komunikację kosmiczną przez sieci optyczne.

W Polsce równolegle do działań Hertz New Technologies rozwój laserowej komunikacji prowadzi Wojskowa Akademia Techniczna w ramach projektu PIAST. Firma VIGO Photonics opracowuje komponenty optoelektroniczne wspólnie z PCO.

Technologia ta może nie tylko zastąpić przestarzałe systemy radiowe, ale też otworzyć nowe możliwości dla komunikacji satelitarnej, mobilnych jednostek bojowych i operacji specjalnych, które wymagają ciszy radiowej. Jeśli majowa demonstracja Hertz New Technologies okaże się sukcesem, Polska znajdzie się w ścisłej czołówce państw opracowujących najnowocześniejsze systemy łączności dla armii.

Źródło: wnp.pl

 

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 11 września 2025. Zapisz się tutaj!