
Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości
Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: PB Technik dostarczył i uruchomił nowoczesne urządzenie PBT Works HyperClean II Long u klienta w województwie wielkopolskim, Genomtec zawarł umowę inwestycyjną z 5HT Fundacją Rodzinną, a Creotech Instruments pozyskał 76 mln PLN na realizację kontraktu Mikroglob.
Kolejna instalacja PB Technik
PB Technik dostarczył i uruchomił nowoczesne urządzenie PBT Works HyperClean II Long u klienta w województwie wielkopolskim. Rozwiązanie to wprowadza nową jakość w procesie czyszczenia komponentów wykorzystywanych w produkcji elektroniki. Dzięki zaawansowanym funkcjom skutecznie odpowiada na potrzeby producentów, zapewniając wydajność, ekologię i oszczędności.
Urządzenie HyperClean II Long zostało zaprojektowane z myślą o usuwaniu nawet najtrudniejszych zanieczyszczeń. Dzięki zoptymalizowanym procesom mycia pozwala na dokładne czyszczenie narzędzi, filtrów i magazynków, co bezpośrednio wpływa na poprawę jakości produkcji oraz minimalizuje ryzyka zanieczyszczeń w procesach technologicznych.
Poza tym urządzenie jest przyjazne dla środowiska. Zużywa minimalną ilość wody i detergentów, co nie tylko ogranicza negatywny wpływ na ekosystem, ale również obniża koszty eksploatacji.
Technologia zastosowana w HyperClean II Long umożliwia w pełni zautomatyzowaną pracę urządzenia. Intuicyjny interfejs i zoptymalizowane procesy sprawiają, że obsługa myjki jest szybka i wygodna.
Genomtec pozyskuje finansowanie na wsparcie komercjalizacji projektów
Genomtec zawarł umowę inwestycyjną z 5HT Fundacją Rodzinną. Umożliwi ona spółce pozyskanie kapitału niezbędnego do realizacji kluczowych etapów komercjalizacji projektów firmy. Umowa przewiduje przeprowadzenie oferty publicznej istniejących akcji oraz reinwestowanie uzyskanych środków w akcje nowej emisji.
5HT Fundacja Rodzinna zobowiązała się do przeprowadzenia oferty publicznej nie więcej niż 1,34 mln istniejących akcji spółki, których sprzedaż zorganizuje Dom Maklerski INC. Całość pozyskanych środków zostanie przeznaczona na objęcie akcji nowej emisji w liczbie odpowiadającej sprzedanym akcjom. Dodatkowo akcjonariusz uzyskał prawo do objęcia do 457 tys. dodatkowych akcji nowej emisji „za jednostkową cenę emisyjną odpowiadającą jednostkowej cenie sprzedaży akcji sprzedawanych rzeczywiście zbytych przez akcjonariusza w ramach oferty publicznej”.
Ustalenia obejmują m.in. pożyczkę akcji istniejących od Mirona Tokarskiego, prezesa Genomtec, oraz podpisanie umowy z domem maklerskim odpowiedzialnym za organizację oferty publicznej. Sama oferta zostanie przeprowadzona w trybie przyspieszonego budowania księgi popytu.
Pozyskane środki zostaną przeznaczone na wsparcie kluczowych projektów spółki, takich jak Genomtec ID – mobilny system diagnostyczny oparty na analizatorze i zintegrowanych testach genetycznych, oraz OncoSNAAT – technologia wykrywania mutacji onkologicznych wskazujących najskuteczniejszą terapię.
- Zdecydowaliśmy o podwyższeniu kapitału, aby zabezpieczyć nasze potrzeby finansowe na kolejny okres, kluczowy z punktu widzenia zaawansowanych negocjacji, jakie prowadzimy z potencjalnymi partnerami - w celu komercjalizacji naszych projektów. Efektem prowadzonych dotychczas rozmów w sprawie komercjalizacji projektów jest podpisanie umów o zachowaniu poufności z potencjalnymi partnerami z Europy czy Ameryki Północnej. Patrzymy jednak także z uwagą na coraz bardziej rosnące zainteresowanie z rynków azjatyckich, dlatego chcemy także skierować naszą aktywność w obszarze M&A w tym kierunku – powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Miron Tokarski.
- Zaoferowanie inwestorom akcji istniejących przez akcjonariusza zapewnia sprawne przeprowadzanie procesu. Jest to konstrukcja, która umożliwia nabycie już notowanych akcji przez nowych inwestorów zainteresowanych inwestycją w Genomtec. Jednocześnie wspierając ten proces, nasz znaczący akcjonariusz nie zmniejsza zaangażowania w spółkę. Kapitał jest nam niezbędny do osiągnięcia komercyjnego sukcesu, dlatego liczymy, że akcjonariusze na NWZ poprą uchwałę o emisji nowych akcji – dodał.
W komunikacie podano, że podpisanie umowy stanowi element niezbędny do realizacji strategii ogłoszonej przez spółkę.
Creotech pozyskuje 76 mln PLN na realizację kontraktu Mikroglob
Creotech Instruments, polska spółka kosmiczna notowana na GPW, zakończyła emisję akcji serii K, w ramach której pozyskała 76 mln PLN. Środki te zostaną przeznaczone na finansowanie kluczowego projektu dostaw sprzętu kosmicznego dla Wojska Polskiego w ramach programu Mikroglob, o wartości 453 mln PLN netto.
- Realizacja kontraktu będzie wiązała się z istotnymi nakładami finansowymi. Projekt będzie rozliczany stopniowo, a my chcemy mieć zabezpieczoną gotówkę na finansowanie prac i zamówień. Nie wszystkie komponenty wytwarzamy sami, część musimy zamówić i czekać dość długo na dostawy, więc lepiej zrobić to jak najszybciej. Emisja akcji w naszej sytuacji pozostaje jednym z najprostszych rozwiązań. Ze względu na skalę kontraktu obecnie nie jesteśmy w stanie uzyskać dużego finansowania bankowego. Zmieni się to oczywiści w trakcie realizacji, gdy będziemy już mogli generować i pokazywać istotne przychody oraz wyniki – mówił kilka miesięcy temu w rozmowie z Pulsem Biznesu, prezes Creotech Instruments, Grzegorz Brona.
Proces pozyskania kapitału został przeprowadzony w formule przyspieszonej budowy księgi popytu, co pozwoliło w krótkim czasie skierować ofertę do instytucji finansowych i znaczących akcjonariuszy. Ostateczna cena emisyjna wyniosła 160 PLN za akcję, co oznacza 15-procentowe dyskonto względem zamknięcia kursu z 12 lutego. Sprzedaż 475 tys. akcji serii K pozwoliła spółce na zebranie 76 mln PLN przed odliczeniem kosztów emisji.
- Zgodnie z harmonogramem zakończyliśmy proces budowy księgi popytu. Deklaracje inwestorów pozyskaliśmy w niespełna dwa miesiące od podpisania przez nas rekordowego kontraktu Mikroglob o wartości 453 mln zł netto. Pozyskanie środków w takiej wielkości istotnie przyspieszy nasz rozwój i wesprze realizację strategicznego dla bezpieczeństwa Polski programu Mikroglob – powiedział Grzegorz Brona, cytowany w komunikacie spółki.
W 2025 roku Creotech Instruments zamierza wynieść na orbitę trzy kolejne satelity bazujące na platformie HyperSat, w ramach projektu PIAST, nad którym pieczę sprawuje Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie. Spółka uczestniczy również w realizacji kilku inicjatyw prowadzonych we współpracy z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA). Wśród nich znajdują się projekty takie jak Plasma Observatory, Space Weather Nanosatellites System Enhancement, misja Pan Twardowski oraz Visdoms SBOM. Polska firma opracowuje także kluczowe komponenty umożliwiające integrację naziemnych sieci 5G w technologii mmWave z satelitarną komunikacją 5G NTN (Non-Terrestrial Networks).
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!