Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości
Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: Asz Electronics inwestuje w nową stację lutowniczą BGA, Scanway Industry nawiązuje współpracę z Łukasiewicz – Instytutem Technologii Eksploatacji, ML System wchodzi na rynek turecki we współpracy z Sisecam, a Creotech Instruments zawiera umowę na projekt 5G mmWave z ESA.
Nowa inwestycja w Asz Electronics – stacja lutownicza BGA
Lutowanie i naprawa elementów w obudowach BGA to kluczowe procesy, które wymagają precyzji i zaawansowanego sprzętu. Firma Asz Electronics zainwestowała w nowoczesną stację lutowniczą, która umożliwia precyzyjne naprawy oraz wymianę układów BGA w pełni kontrolowanych warunkach.
Stacja oferuje możliwość dokładnego ustawienia profilu temperaturowego, co pozwala uniknąć przegrzania lub uszkodzenia delikatnych komponentów. Dodatkowo zintegrowany system wizualizacji ułatwia ich pozycjonowanie, znacząco przyspieszając cały proces naprawy. Dzięki zaawansowanym funkcjom operatorzy mogą efektywnie wykonywać nawet najbardziej wymagające prace serwisowe.
Współpraca Scanway Industry z Łukasiewicz – Instytutem Technologii Eksploatacji
Scanway Industry nawiązał strategiczną współpracę z Łukasiewicz – Instytutem Technologii Eksploatacji, wchodzącym w skład ogólnopolskiej Sieci Badawczej Łukasiewicz.
„Partnerstwo to opierać się będzie na wspólnym prototypowaniu unikatowych, kompletnych systemów wizyjnej kontroli jakości, dostosowanych do wymagań nowoczesnego przemysłu produkcyjnego. Identyfikując bieżące potrzeby klientów, planujemy nie tylko wspólną realizację projektów badawczo-rozwojowych, ale także późniejszą komercjalizację opracowanych rozwiązań” – poinformowano w komunikacie.
„Łukasiewicz - Instytut Technologii Eksploatacji uzupełni eksperckie kompetencje Scanway z tematyki przetwarzania i analizy obrazów o wiedzę z zakresu mechaniki, robotyki i prototypowania, udostępniając także swoje nowocześnie wyposażone laboratoria i sprzęt optomechatroniczny. Dzięki temu partnerstwu Scanway zmaksymalizuje wydajność i przepustowość realizacji projektów dla swoich klientów oraz uzyska szeroki dostęp do dodatkowej aparatury badawczo-testowej” – napisano.
W ramach umowy Scanway i Łukasiewicz - Instytut Technologii Eksploatacji zrealizują między innymi projekty zrobotyzowanego sortowania odpadów komunalnych oraz zastosowania technologii hiperspektralnych w przemyśle spożywczym.
ML System wchodzi na rynek turecki we współpracy z Sisecam
ML System podpisał strategiczną umowę z Sisecam, największym producentem szkła płaskiego w Europie, otwierając nowe możliwości sprzedaży swoich rozwiązań BIPV (Building Integrated Photovoltaics) na rynku tureckim. W ramach współpracy Sisecam wprowadzi na rynek linię produktów „Sisecam BIPV by ML System”, bazującą na kolekcji ML System Photonwall. Nowa linia produktowa została zaprezentowana podczas targów BAU w Monachium.
- We współpracy z tak renomowanym partnerem będziemy wspólnie rozwijać i promować wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w architektonicznych rozwiązaniach na rynku tureckim - powiedziała Edyta Stanek, prezes ML System, cytowana przez Puls Biznesu.
Creotech Instruments. z umową na projekt 5G mmWave z ESA
Creotech Instruments podpisał umowę z Europejską Agencją Kosmiczną (ESA) na opracowanie kluczowych komponentów pozwalających na połączenie naziemnych prywatnych sieci 5G w technologii mmWave z satelitarną komunikacją 5G NTN (Non-Terrestrial Networks). Celem przedsięwzięcia, w którym polska firma pełni rolę lidera, jest weryfikacja możliwości ultra-precyzyjnego synchronizowania czasu i częstotliwości komponentów sieci mmWave 5G.
„Rozwiązania synchronizacji sieci są opracowywane przez spółkę w ramach działalności związanej z technologiami kwantowymi” – napisano w komunikacie prasowym.
Projekt, którego wartość wynosi około 600 tys. EUR, jest finansowany w 80% przez ESA. Pozostała część ma zostać pokryta przez wykonawców - w tym przez Creotech Instruments - głównie w formie wkładu technologicznego. Spółka odpowiada za połowę całkowitej wartości projektu i finansowania.
– Rośnie zapotrzebowanie na bezpieczną komunikację bezprzewodową o wysokiej wydajności oraz nowoczesne metody wymiany informacji w ramach sieci prywatnych. Odpowiedzią na te globalne potrzeby jest satelitarna komunikacja 5G, która dzięki innowacyjnym projektom pozwala oferować zaawansowane rozwiązania dla przemysłu, infrastruktury krytycznej, inteligentnych miast (Smart City) oraz segmentu dronów. Firmy takie jak nasza, posiadające bogate doświadczenie i kompetencje w zakresie infrastruktury satelitarnej, mogą odegrać kluczową rolę w budowie najbardziej nowoczesnych rozwiązań technologicznych w tym obszarze, wspierając rozwój bezpiecznej wymiany danych i przyszłych technologii informacyjnych – ocenia Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.
Projekt ma zakończyć się stworzeniem laboratoryjnego prototypu systemu stacji bazowej 5G mmWave z ultra-precyzyjną synchronizacją czasu i częstotliwości. Rozwiązanie to pozwoli na osiągnięcie wydajności do 10 gigabitów na sekundę, przy zachowaniu niskiej latencji i pełnej kompatybilności z technologią komunikacji satelitarnej 5G NTN. Dzięki zastosowaniu ultra-precyzyjnej synchronizacji możliwe będzie zwiększenie zarówno wydajności, jak i rozmiaru komórki stacji bazowej, co otworzy nowe możliwości dla zaawansowanych sieci telekomunikacyjnych.
Prototyp systemu stacji bazowej 5G mmWave ma osiągnąć poziom gotowości technologicznej TRL 7, co oznacza możliwość przetestowania go w warunkach operacyjnych. „Komercjalizacja, dzięki posiadaniu własnej kompleksowej infrastruktury produkcyjnej, nastąpi poprzez przyjęcie technologii opracowanej w projekcie i zintegrowanie jej z portfolio biznesowym firm Microamp Solutions oraz Creotech Instruments” – informuje polska firma.
– Przed nami wyjątkowo intensywny czas – kolejne kwartały będą pełne wyzwań, ale także ogromnych możliwości. Naszym nadrzędnym celem, na 2026 rok, jest opracowanie gotowych, własnych produktów z zakresu technologii kwantowych oraz technologii ultra-precyzyjnej synchronizacji czasu. Z tego względu budujemy własne laboratorium, które zapewni nam zaplecze do badań i rozwoju w dziedzinie technologii kwantowych oraz umożliwi nam testowanie i doskonalenie własnych rozwiązań. Docelowo dążymy do tego, aby segment kwantowy stał się równorzędnym filarem naszej działalności, obok segmentu kosmicznego, w którym już teraz jesteśmy liderem – podsumowuje Grzegorz Brona.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!