Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: QNA Technology nawiązuje współpracę z amerykańskim klientem z branży medycznej, XTPL uzyskuje ochronę patentową w Korei Południowej, polski satelita HYPE zostaje wystrzelony na orbitę, a Solaris wkracza na rynek amerykański.

QNA Technology nawiązuje współpracę z amerykańskim klientem z branży medycznej

QNA Technology podpisała list intencyjny z amerykańskim klientem, specjalizującym się w wykorzystaniu nanomateriałów — w tym kropek kwantowych — w obrazowaniu i detekcji medycznej oraz tworzeniu i sprzedaży produktów w tym zakresie. List określa zakres współpracy na najbliższe 12 miesięcy.

W IV kwartale 2024 roku QNA Technology dostarczyła amerykańskiemu klientowi pierwszą partię niebieskich kropek kwantowych, które „spełniły oczekiwania wymagane do rozpoczęcia procesu walidacji”. W rezultacie partner zadeklarował zamiar złożenia czterech zamówień komercyjnych w 2025 roku. Ponadto planuje on przeprowadzenie szeroko zakrojonych testów, w tym w obszarze cytometrii przepływowej, wykorzystując materiały dostarczane przez polską firmę.

QNA Technology jest pionierem w opracowywaniu kropek kwantowych emitujących światło niebieskie, które są wolne od metali ciężkich. Rozwiązanie to znajduje zastosowanie głównie w branży wyświetlaczy. Od 2023 roku spółka, notowana jest na rynku NewConnect.

XTPL uzyskuje ochronę patentową w Korei Południowej

XTPL poinformowało o zatwierdzeniu przez koreański urząd patentowy zastrzeżeń patentowych dla wynalazku „Methods of Dispensing a Metallic Nanoparticle Composition from a Nozzle onto a Substrate”. Procedurę zgłoszeniową rozpoczęto 28 lipca 2020 roku, a uzyskanie ochrony wymaga jedynie wniesienia stosownych opłat.

Uzyskana ochrona patentowa wpłynie na podniesienie wartości potencjalnej komercjalizacji technologii Spółki w zakresie rozwiązań technologicznych dla rynku elektroniki nowej generacji. Opisane zdarzenie stanowi potwierdzenie realizacji przez Spółkę strategii budowania rodziny patentowej dla rozwijanej technologii oraz produktów, co stanowić będzie element budujący wiarygodność firmy wobec potencjalnych klientów przemysłowych” – napisano w komunikacie.

Polski satelita HYPE wystrzelony na orbitę – sukces studentów AGH

We wtorek 14 stycznia 2025 roku na orbitę okołoziemską został wyniesiony HYPE – satelita opracowany przez studentów Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, którzy współpracowali z Centrum Technologii Kosmicznych AGH. Urządzenie bierze udział w misji Falcon 9 Transporter-12.

HYPE to satelita typu PocketQube o wymiarach zaledwie 5 × 5 × 5 cm. Mimo kompaktowych rozmiarów wyposażono go w zaawansowane instrumenty badawcze, w tym miniaturowy spektrometr oraz kamerę umieszczoną na składanym ramieniu – będzie ona przesyłać obrazu przygotowane przez stację naziemną. Urządzenie zbierze dane dotyczące zanieczyszczenia światłem, obecności pyłów wulkanicznych oraz degradacji lasów. Poza funkcją badawczą ma także promować polskie technologie kosmiczne i popularyzować naukę. Satelita został umieszczony na wysokości 525 km.

- W ciągu 5-10 dni HYPE zostanie oddzielony od reszty statku D-Orbit i wyrzucony z kapsuły w przestrzeń kosmiczną. Po oddaleniu się od pozostałych satelitów rozpocznie się sekwencja rozłożenia, która będzie polegała na zwolnieniu mechanizmu zabezpieczającego anteny i selfie sticka. Wtedy zaczynamy procedurę nawiązywania komunikacji i uruchomienia podsystemów – powiedział Jan Rosa, członek zarządu koła SatLab AGH.

- Cel był bardzo ambitny. Opieraliśmy się na własnej wiedzy, testach, licznych materiałach naukowych czy konsultacjach. Tworzenie HYPE to piękna przygoda, która pokazała, jak dzięki determinacji w krótkim czasie można zdobyć niesamowite nakłady wiedzy i doświadczenia. Ukończenie tego projektu nie byłoby możliwe bez pracy zespołowej wielu ambitnych i zaangażowanych młodych osób – dodał Paweł Rapta, jeden z twórców satelity.

Ambicje studentów AGH nie kończą się na tym projekcie. Już teraz pracują nad nowym satelitą w standardzie CubeSat, który ma monitorować Ziemię w różnych częstotliwościach światła i testować pierwszy polski moduł komunikacji laserowej.

Solaris wkracza na rynek amerykański

Firma Solaris podpisała pierwszą w swojej historii umowę na dostawę zeroemisyjnych autobusów elektrycznych do Stanów Zjednoczonych. Zamówienie złożył King County Metro – operator transportu publicznego w Seattle (stan Waszyngton) i okolicznych miejscowościach.

W ramach umowy Solaris dostarczy cztery autobusy elektryczne – dwa 12-metrowe i dwa przegubowe o długości 18 metrów. Kontrakt obejmuje również możliwość rozszerzenia zamówienia o dodatkowe 12 pojazdów. Produkcja autobusów odbędzie się w Polsce, a pierwsze dostawy zaplanowano na drugą połowę 2026 roku.

Autobusy zostaną oparte na nowej, specjalnie zaprojektowanej platformie elektrycznej, która spełni rygorystyczne amerykańskie normy FMVSS i ADA. Pojazdy zostaną wyposażone w zaawansowane systemy napędowe, autorskie technologie integracji baterii oraz innowacyjne rozwiązania w zakresie łączności.

- Podpisanie tego kontraktu to historyczny moment dla naszej firmy i ważny krok w realizacji naszej wizji jako czołowego dostawcy autobusów zeroemisyjnych w Ameryce Północnej. Jesteśmy wdzięczni King County Metro za zaufanie, jakim obdarzyli nasze produkty. Jestem przekonany, że to początek długotrwałej i owocnej współpracypowiedział Javier Iriarte, prezes zarządu Solaris Bus & Coach (Grupa CAF).

- King County Metro odgrywa wiodącą rolę w budowie floty zeroemisyjnej, redukcji emisji gazów cieplarnianych i poprawie jakości powietrza. Rozszerzanie grona producentów autobusów elektrycznych w Ameryce Północnej to kluczowy krok w tej misji, który przynosi korzyści zarówno naszemu regionowi, jak i całemu krajowi – dodał Dow Constantine, szef King County.

Michelle Allison, dyrektor generalna King County Metro, zwróciła uwagę na wspólną wizję zrównoważonego transportu: - Nasza współpraca z Solarisem to kolejny krok w budowie floty zeroemisyjnej, która przyczyni się do poprawy życia w naszych społecznościach i wzmocni pozycję Metro jako lidera odpowiedzialności środowiskowej. Solaris oferuje rozwiązania, które pomogą sprostać rosnącym wymaganiom rynku transportowego w Ameryce Północnej.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!