SK Nexilis otrzymuje gigantyczną dotację na budowę fabryki w Stalowej Woli
Największa inwestycja zagraniczna w południowo-wschodniej Polsce zyskała solidne wsparcie. Koreański gigant, SK Nexilis, budujący fabrykę folii miedzianej w Stalowej Woli, otrzymał dotację w wysokości 133 mln USD. Dzięki temu projekt o wartości 3 mld PLN i potencjale zatrudnienia 500 osób nabierze rozpędu.
SK Nexilis, producent folii miedzianej, budujący fabrykę w Stalowej Woli (woj. podkarpackie), otrzymał od polskiego rządu dofinansowanie w wysokości 133 mln USD. Dotacja ma na celu wsparcie współpracy w realizacji europejskich planów związanych z transformacją energetyczną. Przypomnijmy, że koreański inwestor zadeklarował przeznaczenie około 3 mld PLN na budowę zakładu oraz stworzenie 500 nowych miejsc pracy w regionie.
Zgodnie z informacjami opublikowanymi przez SK Nexilis na portalu Korea JoongAng Daily, firma otrzymała 545 mln PLN w ramach unijnego programu Temporary Crisis and Transition Framework (TCTF).
Produkcja folii miedzianej, kluczowego komponentu baterii litowo-jonowych, wykorzystywanych w samochodach elektrycznych jest strategiczna dla transformacji energetycznej Europy. Program Temporary Crisis and Transition Framework ma wspierać inwestycje w sektory istotne dla gospodarki zeroemisyjnej. SK Nexilis to pierwsza koreańska firma z branży materiałów akumulatorowych, która skorzystała z tej formy wsparcia.
– Jesteśmy pierwszą koreańską firmą zajmującą się materiałami akumulatorowymi, która otrzymała dotację TCTF i największą pojedynczą wypłatę od polskiego rządu – poinformował SK Nexilis.
– Dotacja wzmocni współpracę SK Nexilis z rządem Polski w zakresie budowy zakładu produkcji folii miedzianej w Stalowej Woli, w południowo-wschodniej Polsce oraz różnych innych projektów czystej energii – dodał rzecznik koreańskiej firmy.
Folia miedziana pełni funkcję bieguna ujemnego w bateriach. Do budowy jednego pojazdu elektrycznego potrzeba aż 35–40 kg tego materiału. W nowej fabryce w Stalowej Woli planuje się produkcję na poziomie 50 tys. ton rocznie, co pokryje znaczną część rosnącego zapotrzebowania na rynku elektromobilności. Proces produkcji według założeń ma obejmować m.in. wstępną obróbkę surowca, proces trawienia miedzi, proces powlekania elektrolitycznego, cięcie oraz kontrolę jakości produktu wraz z załadunkiem do transportu. Gotowe produkty będą dostarczane największym graczom branży, takim jak LG Energy Solution, Samsung SDI, Panasonic czy CATL.
Budowa fabryki rozpoczęła się w 2022 roku, jednakże ostatnio pojawiły się obawy o dalsze losy projektu z powodu opóźnień. Dzięki przyznanej dotacji prace budowlane nabiorą tempa, a zakład ma zostać ukończony. Już teraz SK Nexilis zatrudnia pierwszych pracowników, którzy przechodzą szkolenia, w tym także w Korei Południowej.
Źródło: Investmap
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!