QNA Technology rozważa emisję akcji, by zabezpieczyć działalność
QNA Technology planuje emisję akcji bez prawa poboru, by zabezpieczyć finansowanie działalności na kolejne 15 miesięcy i nie wyklucza pozyskania finansowania grantowego. Zarząd wskazuje, że spółka potrzebuje dodatkowych 8–10 mln PLN, by zrealizować swoje plany inwestycyjne i operacyjne.
QNA Technology zamierza zwołać walne zgromadzenie i wprowadzić do niego projekt uchwały umożliwiającej podwyższenie kapitału zakładowego spółki. Środki pozyskane z potencjalnej emisji mają zostać przeznaczone nie tylko na zabezpieczenie bieżącej działalności, ale również jako wkład własny w przypadku zdobycia finansowania grantowego.
„Do zabezpieczenia finansowania działalności w perspektywie 15 miesięcy wymagane jest pozyskanie finansowania zewnętrznego na poziomie od 8 mln zł do 10 mln zł. Kwoty te uwzględniają już środki posiadane przez spółkę, planowane nakłady inwestycyjne, ale ze względu na ostrożne podejście nie zawierają marży zrealizowanej z ewentualnych przychodów ze sprzedaży wygenerowanych w okresie do końca 2025 r.” - napisano w komunikacie.
Wcześniej zakładano, że finansowanie zostanie pozyskane z publicznej emisji akcji serii E. Jednak 5 grudnia spółka zdecydowała o odwołaniu oferty. Obecnie zarząd, w tym prezes Artur Podhorodecki oraz wiceprezes Mateusz Bański, zadeklarowali gotowość uczestniczenia w nowej emisji, co może zwiększyć jej wiarygodność w oczach inwestorów.
Strategia QNA Technology koncentruje się na komercjalizacji technologii niebieskich kropek kwantowych, które mają szerokie zastosowanie w różnych sektorach przemysłu. Realizacja tych planów wymaga jednak stabilnego finansowania.
QNA Technology podsumowuje rok
W najnowszym raporcie zarząd QNA Technology podsumował działania w minionym roku, podkreślając istotne osiągnięcia oraz postępy w realizacji strategii komercjalizacji technologii kropek kwantowych.
- Zakończenie budowy Pilotażowej Linii Syntezy: Spółka sfinalizowała budowę eksperymentalnej linii pilotażowej, obecnie przechodzącej proces walidacji. Zakończenie tych prac planowane jest na pierwszy kwartał 2025 roku. Równolegle rozpoczęto przygotowania do projektu pełnowymiarowej instalacji produkcyjnej.
- Przeskalowanie produkcji niebieskich kropek kwantowych: QNA Technology zwiększyła zdolności produkcyjne do ponad 0,5 kg miesięcznie. Umożliwia to zaspokojenie rosnącego zapotrzebowania na materiały wykorzystywane w wyświetlaczach prototypowych i pilotażowych.
- Realizacja dostaw do klientów na całym świecie: Spółka zrealizowała 36 dostaw, obejmujących 95 próbek i ponad 110 g kropek kwantowych, do klientów i partnerów w Japonii, USA, Chinach (w tym koncernu TCL) oraz Korei Południowej.
- Rozszerzenie grona partnerów strategicznych: W 2024 roku QNA Technology zwiększyła liczbę kluczowych partnerów do sześciu, nawiązując współpracę z dwoma dużymi azjatyckimi koncernami z branży wyświetlaczy. Aktualnie testują oni materiały spółki w ramach umów MTA (Material Transfer Agreement).
- Osiągnięcie kluczowych parametrów technicznych: Niebieskie kropki kwantowe produkowane przez QNA Technology osiągnęły wydajność kwantową ponad 90% oraz czystość produktu na poziomie 90%, spełniając wymagania partnerów.
- Tworzenie demonstratorów urządzeń: Wspólnie z partnerami przemysłowymi firma opracowała demonstratory urządzeń, takich jak wyświetlacze i diody QDEL. Jedna z diod osiągnęła wydajność kwantową na poziomie 24%, co stanowi nowy najlepszy wynik publicznie znany (wcześniej 20%).
Kolejnym celem QNA Technology jest rozpoczęcie komercyjnej współpracy z partnerem strategicznym w formule:
- Umowy JDA (Joint Development Agreement) – wspólny rozwój technologii kropek kwantowych dostosowanych do procesów klienta w segmencie QDEL, co może prowadzić do długoterminowych dostaw, licencjonowania lub wspólnych projektów produkcyjnych; lub
- Sprzedaży komercyjnej – dostawy kropek kwantowych do klientów z obszaru fotoluminescencji.
„Zarząd spółki szacuje, że osiągnięcie ww. kamienia milowego może zająć od 8 do 12 miesięcy. Wpływ na ten szacunek mają w dużej mierze wyniki osiągane w trakcie ostatnich testów z dwoma partnerami strategicznymi (obszar elektroluminescencji) i uzyskanie wydajności kwantowej niebieskich kropek kwantowych pochodzących z najnowszych syntez na poziomie 90%” -napisano w komunikacie.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!