Polska
article miniature

Chiński potentat telewizorów stawia na polską technologię OLED

Firma Noctiluca, polski producent związków chemicznych stosowanych m.in. w wyświetlaczach OLED zyskała strategicznego partnera w Chinach. Na mocy podpisanej umowy Joint Development Project (JDP), jej rozwiązania będą testowane przez jednego z największych producentów telewizorów na świecie. To kluczowy krok w rozwoju spółki, która dopiero co zadebiutowała na głównym parkiecie GPW.

Noctiluca, giełdowy producent związków chemicznych wykorzystywanych m.in. w elektronice, podpisał umowę Joint Development Project (JDP) z firmą zależną od jednego z czołowych chińskich producentów telewizorów i wyświetlaczy. Choć nazwa partnera nie została oficjalnie podana, polska spółka poinformowała, że współpracuje z drugim największym producentem telewizorów na świecie i liderem branży w Chinach. Jak podaje Puls Biznesu chodzi o grupę TCL, która regularnie zajmuje drugą lub trzecią pozycję na globalnym rynku, rywalizując z Hisense i ustępując miejsca jedynie koreańskiemu Samsungowi. Na mocy umowy „chiński partner” będzie testował polskie związki chemiczne w swoich wyświetlaczach OLED. Opracowane materiały mają nie tylko poprawić parametry wyświetlaczy, ale także wydłużyć ich żywotność i obniżyć zużycie energii.

To zdecydowanie najbardziej znacząca umowa tego typu, którą do tej pory podpisaliśmy, ale w mniejszej lub większej skali pracujemy z niemal wszystkimi z dziesiątki największych na świecie producentów wyświetlaczy OLED. Liczymy na to, że podpisanie umowy skłoni do bliższej współpracy również innych, konkurencyjnych producentów, a także pomoże nam w szukaniu partnerów poza tą branżą. Nasza strategia zakłada bowiem wykorzystanie opracowywanych związków chemicznych w innych segmentach rynku, np. w fotowoltaice komentuje Mateusz Nowak, dyrektor rozwoju biznesu w Noctiluce, w rozmowie z Pulsem Biznesu.

Umowa Joint Development Project (JDP) to ostatni etap przed potencjalnym kontraktem na masową produkcję. Standardowy proces w tej branży rozpoczyna się od podpisania NDA, które umożliwia partnerowi dostęp do dokumentacji technicznej. Kolejnym krokiem jest zawarcie umowy MTA pozwalającej na przekazanie materiałów do testów, z jednoczesnym zabezpieczeniem przed próbami wykorzystania inżynierii wstecznej (reverse engineering).

W przypadku chińskiego partnera rozmowy, które doprowadziły do podpisania umowy JDP, zaczęliśmy mniej więcej trzy lata temumówi Mateusz Nowak. – Teraz będziemy wraz z partnerem pracować nad konkretnym produktem wykorzystującym m.in. nasz związek. Ten etap standardowo może potrwać 12-36 miesięcy i obejmuje produkcję testową urządzeń, które docelowo mają trafiać do konsumentów. Podpisanie JDP zakłada realizację pierwszych kluczowych kamieni milowych do końca 2025 r. Umowa przewiduje, że nasze wydatki na tym etapie są limitowane – po ewentualnym osiągnięciu limitu dodatkowe koszty w całości będzie pokrywał partner. Jeśli wszystko pójdzie dobrze, umowa JDP może płynnie przejść w kontrakt na dostawy związku już na potrzeby masowej produkcjidodaje.

Kapitalizacja rynkowa Noctiluca to obecnie 140 mln PLN. Spółka wypracowała 1 mln PLN przychodu w pierwszych trzech kwartałach 2024 roku, notując 5,1 mln PLN straty netto.

v Konkurencja technologiczna w tej branży jest ostra, zwłaszcza między producentami chińskimi i koreańskimi, którzy szukają źródeł przewagi technologicznej nad rywalami. Dlatego spodziewamy się kolejnych znaczących umów, z których pierwszą możemy podpisać już w pierwszym kwartale 2025 r. Pomagać może nam to, że jesteśmy traktowani jako niezależny dostawca w mocno wyspecjalizowanym segmencie rynku, w którym producenci z Chin dziś, w przededniu potencjalnego zaostrzenia wojny handlowej, korzystają przede wszystkim z materiałów firm z USA lub od swoich strategicznych konkurentów z Korei tłumaczy Mateusz Nowak.

Rozpoczęcie wspólnego Joint Development Project z globalnym liderem technologii wyświetlaczy jest kolejnym etapem komercjalizacji rozwiązań Noctiluca. Potwierdza zainteresowanie rynkowe i uzasadnia kontynuację przez spółkę prac nad autorskimi materiałami OLED nowej generacji. Umowa ma kluczowe znaczenie dla spółki, ponieważ nie tylko umożliwia rozwój innowacyjnych technologii, ale także otwiera nowe możliwości komercyjne i strategiczne na rynku globalnym” – czytamy w komunikacie giełdowym firmy.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!