Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: Microchip Technology obniża prognozy przychodów i zamyka fabrykę w Arizonie, a SDS Optic finalizuje prace nad komercyjnym prototypem inPROBE. Wystartowała także współtworzona przez Polaków misja kosmiczna Proba-3.

Microchip Technology obniża prognozy przychodów i zamyka fabrykę w Arizonie

Microchip Technology, producent układów scalonych, obniżył prognozy przychodów na trzeci kwartał i ogłosił zamknięcie fabryki produkującej płytki półprzewodnikowe w Arizonie. Decyzja ta jest częścią restrukturyzacji prowadzonej pod kierownictwem tymczasowego CEO, Steve’a Sanghiego.

Firma przechodzi przez trudny okres, na który wpłynęła malejąca liczba zamówień na układy scalone dla branży motoryzacyjnej. Producenci samochodów, dostosowując się do niepewnej sytuacji gospodarczej, wstrzymują nowe zamówienia, starając się jednocześnie zredukować zapasy, które wcześniej zgromadzili w obawie przed kryzysem dostaw.

Microchip przewiduje obecnie, że przychody w trzecim kwartale będą zbliżone do dolnej granicy wcześniejszych prognoz, wynoszących 1,03 mld USD. To wynik poniżej oczekiwań analityków, którzy według danych LSEG szacowali przychody na poziomie 1,06 mld USD.

Po ogłoszeniu tej informacji akcje firmy straciły ponad 3,5% w handlu posesyjnym, choć wcześniej zamknęły dzień z 3% wzrostem. Od początku roku wartość akcji Microchip Technology spadła o 22%.

Spółka planuje zamknąć swoją fabrykę w Tempe (Arizona) we wrześniu 2025 roku. W efekcie tej decyzji firma spodziewa się rocznych oszczędności na poziomie 90 mln USD.

- W obliczu wysokiego poziomu zapasów oraz wystarczających mocy produkcyjnych zdecydowaliśmy się na zamknięcie naszego zakładu w Tempe, znanego jako Fab 2 powiedział tymczasowy CEO Steve Sanghi, który objął stanowisko po przejściu Ganesha Moorthy’ego na emeryturę pod koniec listopada.

Zamknięcie fabryki wpłynie na około 500 pracowników. Produkcja zostanie przeniesiona do zakładów w Oregonie i Kolorado, które dysponują odpowiednią przestrzenią na rozwój. Firma spodziewa się, że działania te pomogą w obniżeniu poziomu zapasów, począwszy od czwartego kwartału.

SDS Optic finalizuje prace nad komercyjnym prototypem inPROBE

Zarząd SDS Optic poinformował o zakończeniu kluczowego etapu projektu inPROBE – stworzenia komercyjnego prototypu analizatora detekcyjnego. Zrealizowanie tego kamienia milowego stanowi istotny krok w kierunku industrializacji innowacyjnych technologii biosensorycznych rozwijanych przez spółkę.

„Zarząd zdecydował o kontynuacji prac nad analizatorem oraz nad dokumentacją projektową, inżynieryjną, systemową oraz regulacyjną” - podano w komunikacie.

Projekt realizowano w ramach programu MedPhab, we współpracy z liderami branży: Philips Engineering Solutions oraz szwajcarskim instytutem badawczo-rozwojowym CSEM. Prace obejmowały przeskalowanie klinicznego prototypu inPROBE do poziomu komercyjnego, z uwzględnieniem aspektów funkcjonalnych, technicznych i estetycznych.

Zarząd informuje o prawidłowym rozliczeniu projektu, a także o pozytywnym zakończeniu wewnętrznych testów laboratoryjnych otrzymanego prototypu inPROBE. Spółka jako lider projektu koordynowała wszystkie założone prace inżynieryjno-programistyczno-produkcyjne” – czytamy w oświadczeniu.

W ramach projektu, trwającego od lipca 2023 r. do lipca 2024 r. skutecznie zrealizowano wszystkie planowane etapy prac:

  • zoptymalizowano elementy optoelektroniczne i elektroniczne,
  • zaktualizowano system operacyjny analizatora, wzbogacając go o algorytmy i interfejs użytkownika,
  • zaprojektowano nową, komercyjną obudowę,
  • stworzono prototyp analizatora, który przeszedł kompleksowe testy w laboratorium spółki w Lublinie.

Obecnie trwa dostosowanie dokumentacji do wymagań systemu zarządzania jakością dla wyrobów medycznych zgodnych z normą PN EN ISO 13485:2016. W efekcie tych prac powstanie finalna dokumentacja projektowa i produkcyjna w reżimie MDR – dodano w komunikacie.

Spółka planuje rozwój produkcji kontraktowej analizatora po zakończeniu badań klinicznych i uzyskaniu wymaganych certyfikatów.

Opracowana dokumentacja oraz pozytywne zakończenie prac w ramach projektu MedPhab pozwoliły na stworzenie gotowego do industrializacji komercyjnego prototypu urządzenia detekcyjnego (analizatora) stanowiącego istotny element całości tworzonej przez Spółkę platformy technologicznej opartej o przełomowe biosensory fotoniczne. Efekty wspólnej pracy stanowią dodatkową wartość w procesie komercjalizacji oraz umożliwiają dalszy rozwój technologii inPROBE w kolejnych jej zastosowaniach. Po zakończeniu badań klinicznych i uzyskaniu certyfikacji wyrobu medycznego spółka planuje uruchomienie średnioskalowej produkcji kontraktowej opracowanego analizatora”.

Proba-3: Start misji kosmicznej współtworzonej przez Polaków

W tym tygodniu z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan w Indiach wystartowały dwie satelity misji Proba-3, której część technologii opracowali polscy inżynierowie i naukowcy. Misja Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ma charakter badawczo-eksperymentalny i służy testowaniu nowatorskich technologii kosmicznych.

W tworzeniu misji uczestniczyło aż siedem polskich firm i instytucji. Inżynierowie z Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) odegrali kluczową rolę, odpowiadając za budowę koronografu – teleskopu umożliwiającego precyzyjne obserwacje korony słonecznej. Polski zespół zajął się m.in. zaprojektowaniem systemu zasilania, komputera pokładowego oraz systemu przesyłania danych. Naukowcy z Zakładu Fizyki Słońca CBK PAN opracowali także oprogramowanie naukowe i strategie działania instrumentów na orbicie.

Misja Proba-3 wyróżnia się zaawansowaną technologią utrzymywania formacji dwóch sond kosmicznych na orbicie okołoziemskiej. Obiekty te będą znajdować się w stałej odległości 150 metrów od siebie, z precyzją do kilku milimetrów. Jedna z sond, ważąca 340 kg, będzie pełniła funkcję koronografu, natomiast druga – tzw. okultera (200 kg) – przesłoni tarczę Słońca, tworząc sztuczne zaćmienie, które będzie trwało przez około 6 godzin na każde okrążenie orbity.

Satelity będą się znajdować w stałej odległości 150 m od siebie (z dokładnością do kilku mm), na linii przebiegającej przez środek tarczy Słońca. W najbliższym punkcie orbitery będą oddalone od powierzchni Ziemi o 600 km, w najdalszym – o 60 tys. kmtłumaczy dr Marek Stęślicki z CBK PAN, cytowany przez portal mamstartup.pl.

Wyjaśnia on także, że misja Proba-3 pozwoli na szczegółowe zbadanie środkowej i niskiej korony słonecznej – obszarów kluczowych dla zrozumienia zjawisk takich jak koronalne wyrzuty masy i wiatr słoneczny. Dotychczas tego rodzaju obserwacje były możliwe tylko podczas naturalnych zaćmień Słońca, trwających zaledwie kilka minut.

Każdy, kto robił zdjęcia, zauważy, jak trudno jest sfotografować scenę, na której znajdują się obok siebie obiekty bardzo jasne i bardzo ciemne – na przykład zrobić selfie ze słońcem za plecami. Tarcza, która jest miliony razy jaśniejsza od korony, oślepiłaby detektor koronografu, musimy więc ją zakryć okulteremdodaje dr Tomasz Barciński, kierownik Laboratorium Mechatroniki i Robotyki Satelitarnej w CBK PAN.

Proba-3 otwiera również nowe możliwości technologiczne. Prof. Piotr Orleański, dyrektor CBK PAN, podkreśla, że misja stanowi ważny krok w testowaniu precyzyjnego utrzymywania formacji satelitów. Ta technologia może znaleźć zastosowanie w przyszłych manewrach orbitalnych, takich jak tankowanie czy naprawy satelitów.

- Większość misji ma związek ze stałym postępem technologicznym. Na przykład po 2,5-metrowym Teleskopie Hubble’a skonstruowano 3,5-metrowy Teleskop Herschela, a teraz mamy Teleskop Webba o łącznej średnicy luster aż 6 metrów. To naturalny postęp. W Proba-3 podejście jest inne. W czasie misji będzie testowana zupełnie nowa technologia, która ma umożliwić utrzymywanie wielu satelitów w stałej pozycji względem siebie, z ultrawysoką precyzją. Będzie to technologia przydatna w przyszłości, w różnorodnych manewrach orbitalnych, np. w czasie tankowania czy remontowania satelitów w kosmosiewyjaśnia.

Rakieta PSLV-XL, która wyniosła satelity Proba-3 na orbitę, wystartowała z Centrum Kosmicznego Satish Dhawan na wyspie Sriharikota w Zatoce Bengalskiej. W realizacji misji wzięły udział łącznie 40 firm i instytucji z 14 krajów.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 6 marca 2025. Zapisz się tutaj!