Przekaźniki półprzewodnikowe w automatyce przemysłowej
Przekaźniki półprzewodnikowe (SSR) zaspokajają potrzeby w dziedzinie przełączania w automatyce przemysłowej, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii, która zwiększa niezawodność i trwałość, zapewniając powtarzalność działania nawet w trudnych warunkach środowiskowych.
W automatyce przemysłowej takich branż jak produkcja żywności i napojów, zautomatyzowany montaż i inne systemy przetwórstwa ciągłego, jak również w klimatyzacji i wentylacji (HVAC), oczyszczaniu wody i wytwarzaniu energii, coraz częściej stosuje się zaawansowaną diagnostykę i konserwację predykcyjną w celu zapobieżenia drogim przestojom. Niezawodne przekaźniki przełączające odgrywają kluczową rolę w tych zautomatyzowanych procesach przemysłowych. Wymaga się od nich szybkości przełączania, ciągłej pracy w trudnych warunkach, minimalnego zużycia styków oraz braku zakłóceń elektromagnetycznych (EMI), które mogłyby wpływać na sterowanie i czujniki bezprzewodowe.
Przekaźniki półprzewodnikowe (SSR) zaspokajają potrzeby w dziedzinie przełączania w automatyce przemysłowej, dzięki zastosowaniu innowacyjnej technologii, która zwiększa niezawodność i trwałość, zapewniając powtarzalność działania nawet w trudnych warunkach środowiskowych. W artykule omówiono pokrótce wymagania automatyki przemysłowej w dziedzinie przełączania. Następnie przedstawiono przykładowe przekaźniki półprzewodnikowe (SSR) firmy Littelfuse i pokazano sposób ich stosowania umożliwiający spełnienie tych wymagań.
Definiowanie i spełnianie wymogów automatyki przemysłowej w dziedzinie przełączania
Potrzeby automatyki przemysłowej w dziedzinie przełączania obejmują niezawodność przy niskich kosztach, krótkie czasy uruchamiania bez wyładowań łukowych i odbijania styków, minimalne zakłócenia elektromagnetyczne (EMI) mogące wpływać na pobliskie obwody, czujniki bezprzewodowe lub coraz częściej używane w fabrykach sieci, a także wysoką tolerancję na drgania i wstrząsy mechaniczne.
Aby spełnić te wymogi, przekaźniki SSR do realizacji operacji przełączania wykorzystują urządzenia półprzewodnikowe. Mogą one być uruchamiane napięciami prądu zmiennego lub stałego i dostępne są w odpowiednich modelach dla poszczególnych typów wzbudzenia (ilustracja 1).
Ilustracja 1: Funkcjonalne schematy blokowe przekaźników półprzewodnikowych (SSR) ukazują krytyczne komponenty modeli uruchamianych prądem stałym (DC, u góry) i prądem zmiennym (AC, u dołu). (Źródło ilustracji: Littelfuse Inc.)
Przekaźniki półprzewodnikowe uruchamiane prądem stałym (DC, u góry) dokonują regulacji przykładanego napięcia. Przekaźniki półprzewodnikowe uruchamiane prądem zmiennym (AC, u dołu) wykorzystują mostek prostownikowy pełnofalowy do przekształcenia sygnału wzbudzającego na prąd stały. W obydwu typach przekaźników półprzewodnikowych zastosowano optyczną izolację sygnału uruchamiającego od wyjścia. Elementem aktywnych omawianych przekaźników SSR jest para krzemowych prostowników sterowanych (SCR). Omawiane przekaźniki półprzewodnikowe zawierają zabezpieczenie nadnapięciowe w postaci diodowych ograniczników przepięciowych (TVS) podłączonych pomiędzy bramkami krzemowych prostowników sterowanych (SCR) w celu zabezpieczenia przekaźników i zapobieżenia nieoczekiwanym zmianom stanu w przypadku wystąpienia elektrycznych stanów nieustalonych w sieci.
Zaletą są krótkie czasy przełączania charakterystyczne dla urządzeń półprzewodnikowych sterowanych obwodem wyzwalającym. Przełączanie może odbywać się w momencie przejścia napięcia wyjściowego przez zero po podaniu sygnału uruchamiającego, lub w momencie losowym (natychmiast) podania sygnału uruchamiającego (ilustracja 2).
Ilustracja 2: Charakterystyka przełączania jest dobierana odpowiednio do docelowego zastosowania przekaźnika półprzewodnikowego. (Źródło ilustracji: Littelfuse Inc.)
Włączanie w momencie przejścia przez zero jest wykorzystywane w zastosowaniach wysokoprądowych, na przykład w nagrzewnicach przemysłowych, gdzie pozwala zminimalizować początkowe prądy rozruchowe. Włączanie natychmiastowe jest używane tam, gdzie przełączanie odbywa się przy wysokich częstotliwościach. Przełączanie natychmiastowe pozwala uzyskać najwyższe możliwe częstotliwości przełączania.
Ilustracja 3: Nieosłonięty przekaźnik półprzewodnikowy SRP1-CB (po lewej), bezpieczny w dotyku przekaźnik półprzewodnikowy SRP1-CR (w środku) oraz alternatywne zaciski szybkozłączne przekaźnika SRP1-CB… (po prawej). (Źródło ilustracji: Littelfuse Inc.)
Ilustracja 4: Przekaźniki półprzewodnikowe SRP1 są podłączane szeregowo z obciążeniem wyjściowym i sterowane wejściowym sygnałem uruchamiającym prądu zmiennego lub stałego, w zależności od modelu. (Źródło ilustracji: Littelfuse Inc.)
Przykładowe przekaźniki półprzewodnikowe (SSR)
Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu na bardziej niezawodne i trwalsze przekaźniki przełączania mocy w zastosowaniach przemysłowych oraz maszynach komercyjnych, firma Littelfuse Inc. zaprojektowała grupę SRP1 wysokowytrzymałych przekaźników półprzewodnikowych. Oferowane są dwie linie modeli: wysokowytrzymałe nieosłonięte przekaźniki półprzewodnikowe SRP1-CB oraz wysokowytrzymałe kompletne przekaźniki półprzewodnikowe SRP1-CR bezpieczne w dotyku z zabezpieczeniem nadnapięciowym (Ilustracja 3, po lewej i w środku).
Firma Littelfuse zaprojektowała zastrzeżone półprzewodniki minimalizujące pogorszenie parametrów spowodowane ciepłem oraz zapewniające optymalne parametry działania w trudnych warunkach środowiskowych. Obydwie linie modeli oferują urządzenia uruchamiane prądem zmiennym lub stałym i wyjściowe prądy znamionowe 10A, 25A oraz 50A w jednym z dwóch zakresów napięć wyjściowych: od 24V~ do 240V~ lub od 48V~ do 600V~. Modele różnią się tym, że SRP1-CR zawiera zintegrowane zabezpieczenia i funkcje instalacyjne, w tym pokrywę IP20 zabezpieczającą przed dotknięciem palcami, zabezpieczenie nadnapięciowe w postaci diody TVS oraz fabrycznie zamontowaną okładzinę termiczną. Wersja SRP1-CB…F (ilustracja 3, po prawej) posiada również zaciski szybkozłączne.
Przekaźniki mają konfigurację jednobiegunową ze stykiem zwierno-rozwiernym (SPST) i są podłączane szeregowo z obciążeniem wyjściowym (ilustracja 4).
Do pracy z parametrami znamionowymi przekaźniki półprzewodnikowe (SSR) wymagają radiatora. Obydwa modele firmy Littelfuse wykorzystują najnowszą technologię bezpośredniego połączenia, która zapewnia maksymalną niezawodność i długi okres użytkowania produktu. Przekaźniki SRP1-CR posiadają wbudowaną okładzinę termiczną zapewniającą skuteczne rozpraszanie ciepła, która nie wymaga stosowania preparatu termicznego i pozwala na łatwą i czystą instalację. Wykresy obniżenia parametrów znamionowych zależnie od temperatury (ilustracja 5) ukazują maksymalny prąd wyjściowy obsługiwany przy różnych temperaturach otoczenia i radiatorach o różnych oporach cieplnych.
Ilustracja 5: Krzywe obniżenia parametrów znamionowych przekaźników półprzewodnikowych z serii SRP1-CR dla różnych temperatur otoczenia i radiatorów. (Źródło ilustracji: Littelfuse Inc.)
Opór cieplny podano w stopniach Celsjusza na wat (°C/W). Temperatura radiatora o znamionowym oporze cieplnym 10°C/W wzrośnie o 10°C w porównaniu do otaczającego powietrza na każdy 1W rozpraszanej mocy. Radiatory o niższym oporze cieplnym działają skuteczniej od radiatorów o wyższym oporze cieplnym, czyli chłodzą lepiej.
Przekaźniki półprzewodnikowe SRP1 posiadają certyfikaty zgodności z różnymi normami bezpieczeństwa, higieny, ochrony środowiska, kompatybilności elektromagnetycznej i odporności elektrostatycznej, włączając w to UL, CAN/CSA, IEC, CISPR, RoHS oraz REACH. Są one dobrze przystosowane do zastosowań w ogrzewaniu, sterowaniu ruchami oraz automatyce przemysłowej. Sprawdzają się również dobrze w przemyśle spożywczym i napojów, w sterowaniu piecami przemysłowymi, urządzeniami pakującymi i systemami przenośników. Omawiane przekaźniki wykorzystywane są w systemach ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji, w centralach wentylacyjnych i sprężarkach, a także dużych systemach oświetleniowych. Wszystkie te zastosowania wymagają znakomitych parametrów działania i ultrawysokiej niezawodności, a seria SRP1 zawiera opcje pozwalające spełnić różne wymagania w dziedzinie przełączania, prądu, napięcia oraz czasu odpowiedzi.
Na przykład przekaźnik półprzewodnikowy (SSR) SRP1-CBAZL-050NW-N charakteryzuje się prądem znamionowym 50A i napięciem wyjściowym od 24V~ do 240V~. Przyjmuje on napięcia wejściowe w zakresie od 90V~ do 280V~ i przełącza przy przejściu napięcia wyjściowego przez zero. Jego rezystancja w stanie włączenia wynosi maksymalnie 6,3mΩ, co przekłada się na spadek napięcia na przekaźniku wynoszący zaledwie 0,3V przy prądzie maksymalnym. Znamionowy maksymalny spadek napięcia wynosi 1,3V. Przekaźnik włącza w czasie krótszym od 20ms, uwzględniając w tym czas oczekiwania na przejście przez zero i wyłącza w czasie krótszym od 30ms.
Przykładem przekaźnika półprzewodnikowego uruchamianego prądem stałym jest urządzenie SRP1-CBDZL-010NF-N. Jego znamionowy prąd wyjściowy wynosi 10A przy zakresie napięć wyjściowych od 24V~ do 240V~. Zakres napięć wejściowych od 4V= do 32 V=. Również przełącza on w momencie przejścia napięcia wyjściowego przez zero i ma taką samą maksymalną rezystancję w stanie włączenia 6,3mΩ. Różni się od standardowych przekaźników SRP1-CB tym, że posiada zaciski szybkozłączne. Jego czas włączania jest równy połowie cyklu przebiegu wyjściowego.
Przekaźnik SRP1-CRARH-025TC-N jest bezpieczną w dotyku wersją urządzeń z serii SRP1 i posiada znamionowy prąd wyjściowy 25A. Model ten jest uruchamiany prądem zmiennym o napięciu wejściowym od 90V~ do 280V~. Różni się od innych modeli odpowiedzią w postaci przełączania natychmiastowego i może pracować w przedziale wysokich napięć wyjściowych od 48V~ do 600V~. Przekaźnik włącza w czasie krótszym od 20ms i wyłącza w czasie krótszym od 30ms.
Najkrótsze czasy odpowiedzi uzyskiwane są przy użyciu przekaźnika z wejściem prądu stałego i przełączania natychmiastowego. Przykładowym przekaźnikiem jest SRP1-CRDRL-010TC-N. Ten przekaźnik SSR znamionowy posiada znamionowy prąd wyjściowy 10A przy zakresie napięć wyjściowych od 24V~ do 240V~. Zakres napięć wejściowych od 4V= do 32 V=. Jego czas włączania wynosi 20µs, a czas wyłączania jest krótszy od połowy cyklu przebiegu wyjściowego, zaliczając się do najkrótszych czasów cykli wśród przekaźników.
Podsumowanie
Aby spełnić wymogi automatyki przemysłowej w dziedzinach parametrów przełączania, niezawodności oraz norm międzynarodowych, projektanci mogą sięgnąć po serię SRP1 przekaźników półprzewodnikowych (SSR). Seria ta wykorzystuje postępy w technologii półprzewodnikowej w celu uzyskania długich czasów użytkowania, wysokich szybkości przełączania oraz minimalnych zakłóceń elektromagnetycznych (EMI) w szerokim przedziale prądów wyjściowych i opcji sterowania wejściowego.