Markem-Imaje i Solaris Laser otworzą nowe Centrum B&R pod Warszawą
W Kajetanach, położonych na obrzeżach Warszawy, powstaje nowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe firm Markem-Imaje oraz Solaris Laser. Inwestycja, której zakończenie planowane jest na drugą połowę 2025 roku, ma na celu konsolidację produkcji oraz wzmocnienie kompetencji operacyjnych tych dwóch dynamicznie rozwijających się przedsiębiorstw.
Generalnym wykonawcą Centrum Badawczo-Rozwojowego jest firma Kajima Poland. Obiekt zostanie wybudowany na powierzchni użytkowej wynoszącej 7,3 tysiąca metrów kwadratowych. To właśnie tutaj Markem-Imaje oraz Solaris Laser skoncentrują swoje działania produkcyjne, w tym rozwój i wytwarzanie drukarek przemysłowych oraz zaawansowanych systemów laserowych do kodowania i znakowania. Centrum stanie się nie tylko miejscem produkcji, ale także ośrodkiem B&R, co otworzy nowe możliwości technologiczne dla obu firm.
Artur Kościołowski, Supply Chain Operations Director w Solaris Laser/Markem-Imaje, podkreśla, że nowa fabryka wzmocni operacyjne możliwości firm, co wpłynie na efektywność zarówno produkcji, jak i logistyki: – Wierzymy, że nowa fabryka znacznie wzmocni nasze operacyjne kompetencje i zwiększy możliwości produkcyjne oraz logistyczne.
Z kolei Ernst Wittenschläger, Vice President Supply Chain w Dover Imaging&Identification, właściciela Markem-Imaje, zaznacza, że centrum będzie kluczowe nie tylko dla produkcji, ale również dla rozwoju i wsparcia sprzedaży innowacyjnych technologii: – Ten nowoczesny obiekt będzie miejscem dla operacji i produkcji naszych kluczowych technologii, a także centrum badań i rozwoju oraz wsparcia sprzedaży.
Centrum B&R to również szansa na rozwój lokalnego rynku pracy. Z szacunków wynika, że w zakładzie zatrudnienie znajdzie ponad sto osób, w tym specjalistów w dziedzinie badań i rozwoju, mechaników montażowych oraz pracowników zajmujących się magazynowaniem i logistyką. To znaczący impuls dla gospodarki regionu, szczególnie w kontekście dynamicznie rozwijającej się branży laserowej.
Budowa nowego centrum rozpoczęła się w maju. Generalnym wykonawcą projektu jest Kajima Poland, która przez lata zdobyła doświadczenie na rynku polskim, realizując wiele podobnych inwestycji. Jak podkreśla Maciej Runkiewicz, prezes firmy, kluczowym elementem sukcesu tego typu projektów jest sprawna realizacja oraz wysoka jakość wykonania.
– Od ponad 20 lat dostarczamy budynki logistyczne i produkcyjne na polskim rynku. To nasz kluczowy obszar działalności, w którym osiągnęliśmy znaczącą pozycję. Cieszymy się, że pozyskaliśmy nowego klienta i że możemy zrealizować kolejny projekt w bliskim sąsiedztwie stolicy. Markem-Imaje i Solaris Laser mogę liczyć na sprawną i szybką realizację inwestycji, a także na pełną satysfakcję z użytkowania obiektu, który spełni najwyższe standardy jakości – mówi Maciej Runkiewicz.
– Cieszymy się, że mogliśmy pomóc Markem-Imaje przy tworzeniu nowoczesnego obiektu produkcyjnego w Polsce. Dzięki doskonałej współpracy zespołowej i kontrolowanemu podejściu projekt pozostaje zgodny z założeniami i celami realizacji pomimo trudnych warunków rynkowych – dodaje Maciej Bukowski, Associate z Cushman&Wakefield, firmy odpowiedzialnej za proces nabycia gruntu, pełniącej funkcję Inżyniera Kontraktu i Kierownika Projektu.
Solaris Laser należąca do Dover Corporation jest producentem przemysłowego sprzętu laserowego do kodowania, znakowania i grawerowania. Jako wiodący innowator i pionier technologii laserowej z ponad 30-letnim doświadczeniem, Solaris Laser nieustannie rozwija zaawansowane rozwiązania laserowe, które znalazły zastosowanie w najbardziej wymagających branżach na całym świecie. Firma obsługuje największe marki dzięki silnemu partnerstwu z kluczowymi integratorami w branży, producentami OEM i dystrybutorami na całym świecie.
Markem-Imaje należy do Dover Corporation. Firma znana jest z dostarczania inteligentnych rozwiązań w zakresie identyfikacji, śledzenia i zaangażowania konsumentów. Firma, współpracuje z ponad 50 000 klientów na całym świecie, oferując jedną z najbardziej wszechstronnych gam systemów znakowania i kodowania, zintegrowanych z oprogramowaniem, usługami oraz materiałami eksploatacyjnymi. Rozwiązania te nie tylko optymalizują efektywność łańcucha dostaw, ale także wspierają realizację celów związanych ze zrównoważonym rozwojem.