Świat
article miniature

Perspektywy dla globalnego rynku PCB na lata 2024-2025 według TPCA

Po znacznym spadku w 2023 roku globalny rynek płytek PCB zaczyna stopniowo wracać do formy. Według raportu Taiwan Printed Circuit Board Association (TPCA), jego wartość ma osiągnąć 19,7 mld USD w 2024 roku, co oznacza wzrost o 7,3% w stosunku do roku poprzedniego.

Taiwan Printed Circuit Association (TPCA) wraz z Industrial Technology Research Institute (ITRI) opublikowały raport zatytułowany „2024 Global Flexible PCB Industry Overview and Development Trends. Zgodnie z prognozami w nim zawartymi globalny rynek płytek PCB będzie stopniowo odbudowywał się po spowolnieniu, które miało miejsce w 2023 roku. Jego wielkość (w tym sztywno-giętkie płytki PCB) ma osiągnąć wartość 19.7 mld USD w 2024 roku, co stanowi wzrost o 7.3% rok do roku. Coraz bardziej powszechne na rynku smartfonów i komputerów stają się aplikacje AI i w związku z tym popyt na płytki PCB będzie nadal rósł. Przewiduje się, że rynek elastycznych obwodów drukowanych będzie wart 20,72 mld USD w 2025 roku, co stanowi wzrost o kolejne 5,2%. Tym samym przywrócony zostanie poziom obserwowany w 2021 roku.

Globalny rynek płytek PCB doświadczył znaczących wahań w ciągu ostatnich kilku lat. Pandemia COVID-19 w latach 2020-2022 spowodowała wzrost zapotrzebowania na elektronikę użytkową, co z kolei przyczyniło się do szybkiego wzrostu branży. Jednak po ustąpieniu boomu wywołanego pandemią, dostosowaniu zapasów na rynku końcowym oraz w obliczu globalnej niepewności gospodarczej, światowy rynek elastycznych obwodów drukowanych odnotował w 2023 roku znaczący spadek, kurcząc się o 7,9% do wartości 18,36 mld USD. Niemniej jednak, w ciągu ostatnich pięciu lat wykazywał on stabilny wzrost, ze złożona roczną stopą wzrostu (CAGR) na poziomie 8,9%. Jego wielkość urosła z 13 mld USD w 2019 roku do 18.36 mld USD w 2023 roku. Udział PCB w światowym przemyśle PCB również się podniósł z 20,4% w 2019 roku do 24,6% w 2023 roku.

Najwięksi dostawcy PCB, tajwańskie firmy, generują około 34,5% całkowitej wartości rynku. Za nimi plasują się Japonia i Chiny. Razem, dostawcy z tych trzech regionów kontrolują niemal 90% globalnego rynku. Liderami wśród producentów PCB w 2023 roku były: tajwański Zhen Ding Technology (19,5%), chiński Dongshan Precision (14,4%), japoński Mektron (14%), południowokoreański BH (6,7%) oraz tajwański Flexium Interconnect (5,7%). Przedsiębiorstwa te posiadały 60% udziału w światowym rynku.

Mimo recesji rynkowej w 2023 roku spowodowanej zmniejszeniem wydatków konsumenckich większość producentów pozostała zaangażowana w nakłady inwestycyjne, zwiększając moce produkcyjne lub ulepszając technologię, aby sprostać przyszłemu popytowi. W przyszłości rozwój sektora nadal będzie skupiał się na zastosowaniach w smartfonach (w tym AI smartfony, telefony składane itp.) oraz zastosowaniach motoryzacyjnych.

W przeciwieństwie do producentów sztywnych płytek PCB, producenci elastycznych płytek PCB głównie przyjmują postawę wyczekującą w kwestii ekspansji zagranicznej w Azji Południowo-Wschodniej. Firmy, które planują otworzenie fabryk w tym regionie to m.in. tajwańskie Career Technology, Flexium Interconnect i Zhen Ding Technology (głównie dla produkcji sztywnych PCB), japoński Nitto Denko, chiński Dongshan Precision oraz południowokoreański BH, a także dostawcy surowców tacy jak tajwański Taiflex Scientific. Rynek elastycznych obwodów drukowanych w Azji Południowo-Wschodniej pozostaje zdominowany przez japońskie firmy, z Tajlandią i Wietnamem pełniącymi rolę głównych ośrodków produkcyjnych w regionie.

Chociaż perspektywy rynkowe są optymistyczne, branża elastycznych obwodów drukowanych stoi również przed wyzwaniami. Warto zauważyć, że Unia Europejska planuje wprowadzić zakaz używania chemikaliów PFAS w 2025 roku, co ma wpływ na rozwój elastycznych materiałów PCB, zwłaszcza tych o wysokiej częstotliwości. Mimo że regulacja PFAS stanowi wyzwanie, stwarza także nowe możliwości biznesowe. Ponieważ zaawansowane materiały wysokiej częstotliwości są głównie monopolizowane przez kilku dostawców z USA i Japonii, zakaz PFAS może skłonić klientów do poszukiwania materiałów wolnych od tych chemikaliów, co stwarza rzadką szansę dla nowych graczy na wejście na rynek materiałów wysokiej jakości.

Patrząc w przyszłość; w miarę stopniowego ożywienia światowej gospodarki i odbicia na rynku elektroniki użytkowej, globalny rynek PCB ma szansę na dobre wyniki w 2024 i 2025 roku. Dalsza ekspansja sztucznej inteligencji oraz pojazdów elektrycznych będą kluczowymi czynnikami napędzającymi wzrost tego rynku. 

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!