Świat
article miniature

Alarmujące prognozy dla europejskiej produkcji PCB: UE w obliczu wyzwania

Produkcja płytek PCB (Printed Circuit Board) oraz innych kluczowych komponentów elektronicznych w Unii Europejskiej znajduje się w niepokojącym momencie zwrotnym, z uwagi na rosnącą zależność od importu i słabnącą pozycję na globalnym rynku – wynika z najnowszego raportu pt. „Zabezpieczanie ekosystemu elektroniki Unii Europejskiej” ("Securing the European Union’s electronics ecosystem”).

Analiza wskazuje na znaczny spadek udziału Unii Europejskiej w globalnej produkcji PCB w ciągu ostatnich dwóch dekad – z 13,8% w 2000 roku do zaledwie 2,2%. UE jest w dużym stopniu zależna od importu z krajów trzecich i oczekuje się, że zależność ta pogłębi się do 2035 roku — w przypadku braku strategicznej reakcji. To niepokojące zjawisko obserwuje się również w kluczowych sektorach takich jak: lotnictwo, obrona, automatyka, opieka zdrowotna, mobilność, energetyka odnawialna, bezpieczeństwo oraz serwery. Wszystkie one są niezbędne do wzmocnienia regionalnych możliwości produkcyjnych, które są kluczowe dla realizacji strategicznych celów UE. 

W 2023 roku, systemy elektroniczne produkowane w Unii Europejskiej odpowiadały za 16,7% światowego rynku, ale prognozy przewidują ich spadek do 15% do roku 2035. Chociaż produkcja tych systemów w ośmiu kluczowych sektorach UE ma wzrosnąć o 52,5% w latach 2023–2035, to wzrost ten prawdopodobnie okaże się wolniejszy niż w innych częściach świata, co może doprowadzić do spadku udziału UE w rynku. Dodatkowo import PCB spoza UE, który obecnie stanowi 82,5%, może wzrosnąć do 88,9% w ciągu najbliższych dwunastu lat. Oznacza to dalsze pogłębianie zależności od zagranicznych dostawców.

Zmniejszający się udział w rynku stanowi zagrożenie dla konkurencyjności europejskich producentów OEM, ODM oraz EMS. Firmy te mogą napotykać trudności w nadążaniu za postępem technologicznym, efektywnością kosztową oraz innowacyjnością, co z kolei może ograniczać wzrost gospodarczy w Unii Europejskiej.

Eksperci podkreślają, że bez zdecydowanych działań strategicznych, takich jak inwestycje i wszechstronne polityki wspierające produkcję krajową, UE może utracić znaczące segmenty rynku na rzecz konkurentów globalnych. Spadki konkurencyjności mogą prowadzić do długotrwałych konsekwencji dla pozycji europejskich firm na arenie międzynarodowej.

UE jest w znacznym stopniu uzależniona od importu z krajów trzecich w zakresie montażu i testowania kluczowych półprzewodników, produkcji substratów układów scalonych oraz zaawansowanych opakowań.

Również sektory zaawansowanej intergacji mikrosystemów i substratów IC (Integrated Circuit), które obecnie stanowią odpowiednio tylko 2% i 1,3% światowego rynku, mogą doświadczyć dalszego spadku. Jeśli nie zostaną podjęte odpowiednie działania strategiczne, ich udziały rynkowe mogą zmaleć do 1,4% i 0,7% w 2035 roku. Taki scenariusz stawia pod znakiem zapytania realizację celów Chips Act w Europie i może prowadzić do wydłużenia łańcuchów dostaw.

Raport zaleca, by Unia Europejska skoncentrowała swoje wysiłki na zwiększeniu krajowej produkcji oraz zmniejszeniu zależności od importu, stawiając na inwestycje w kluczowe technologie i sektory. Taka strategia nie tylko wzmocni pozycję konkurencyjną UE, ale także będzie sprzyjać zrównoważonemu wzrostowi gospodarczemu regionu. 

Raport zatytułowany: Securing the European Union’s electronics ecosystem opracowany został przez IPC, Decision Etudes&Conseil oraz in4ma.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!