Polska
article miniature

Krótkie, ale ważne. Cotygodniowy przegląd wiadomości

Poznaj kluczowe wydarzenia tygodnia: projekt ECOSYSTEM, w którym udział biorą dwie polskie instytucje: ENSEMBLE3 oraz Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki uzyskuje finansowanie z Europejskiego Funduszu Obronnego, Sonel tworzy nową spółkę w Niemczech, wzmacniając swoją pozycję na rynkach DACH, Nordes EMS podnosi standardy i kończy cykl audytów nadzoru, a Polenergia intensyfikuje działania na rzecz rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych.

Nowe pokolenie detektorów podczerwieni z Europejskim Finansowaniem Obronnym

Łukasiewicz – Instytut Mikroelektroniki i Fotoniki oraz firma ENSEMBLE3 biorą udział w prestiżowym projekcie Europejskiego Funduszu Obrony (EDF): „ECOSYSTEM”, którego celem jest utworzenie niezależnego, europejskiego łańcucha dostaw dla zaawansowanych technologii detektorów podczerwieni T2SL (Type II Superlattice). 

Detektory podczerwieni T2SL (Type II Superlattice, czyli technologia półprzewodnikowych supersieci drugiego rodzaju) to zaawansowany rodzaj detektorów światła podczerwonego wykorzystywanych w systemach obrazowania termicznego — kamerach termowizyjnych, w medycynie do obrazowania np. ciepłoty ciała, a także w zastosowaniach wojskowych i kosmicznych do monitorowania i rozpoznawania.

Celem współpracy jest nie tylko innowacja i rozwój technologiczny, ale również wzmocnienie suwerenności technologicznej Europy i niezależności od dostawców spoza UE. To dlatego, aż 14 konsorcjantów z całej Europy będzie opracowywało rozwiązania dla osiągnięcia wyższej wydajności i autonomii systemów obronnych wykorzystujących podczerwień. Liderem projektu jest Safran Electronics & Defence z Francji.

W skład konsorcjum wchodzą takie instytucje jak: AIM Infrarot-Module GmbH, CEA, Comptek Solutions, Forschungsverbund Berlin e.V., FRAUNHOFER-GESELLSCHAFT, III-V Lab, LYNRED, Politecnico di Torino, Schwar Jorg, Thales, THALES LAS FRANCE SAS i Xenics.

Projekt będzie trwać 3 lata.

Sonel i Gilgen tworzą nową spółkę MBS-Sonel GmbH, wzmacniając swoją pozycję na rynkach DACH

Firma Sonel — wspólnie z niemieckim partnerem Gilgen ogłosiła utworzenie nowej spółki MBS-Sonel GmbH, której siedziba znajduje się w Sulzbach-Laufen. Wspólna inicjatywa ma na celu umocnienie pozycji obu przedsiębiorstw na rynkach DACH (Niemcy, Austria, Szwajcaria), poprzez sprzedaż, montaż, certyfikację oraz kompleksowe usługi posprzedażowe.

Sonel, który posiada większościowy pakiet akcji nowej spółki (51%), wykazał się imponującymi wynikami finansowymi w ostatnim roku, z rekordowym wzrostem przychodów o 19,1% do 214,49 mln PLN oraz zyskiem netto na poziomie 19,5 mln PLN, co stanowi wzrost o 32,6% rok do roku. Firma skupiła się na dynamicznym rozwoju nie tylko w Polsce, gdzie sprzedaż krajowa stanowiła 69,2% ogółu obrotów, ale także na rozwijających się rynkach eksportowych.

W planach MBS-Sonel GmbH jest rozwój infrastruktury technicznej oraz zwiększenie skali działalności, co jest odpowiedzią na rosnące zapotrzebowanie na wysokiej jakości aparaturę pomiarową i elektroniczną w regionie DACH.

Nordes EMS podnosi standardy: integracja systemów zarządzania jakością i ekologią

Nordes EMS zakończył niedawno cykl audytów nadzoru, które miały na celu ocenę ich zintegrowanego systemu zarządzania. Proces ten skupiał się na dwóch kluczowych standardach: PN-EN ISO 9001, dotyczącym ogólnych systemów zarządzania jakością, oraz PN-EN ISO 13485, specyficznych dla jakości wyrobów medycznych. Wyniki tych audytów wykazały, że działalność Nordes EMS jest w pełni zgodna zarówno z wymienionymi międzynarodowymi normami, jak i z wewnętrznymi procedurami firmy.

Sylwia Piątkowska, pełnomocnik ds. SZJ w Nordes EMS, zwraca uwagę, że ostatnie dwanaście miesięcy było czasem intensywnej pracy w doskonaleniu procesów w organizacji: – Identyfikacja i zarządzanie procesami, jak również ich powiązaniami, z uwzględnieniem ryzyka i szans oraz ciągłe doskonalenie, pozwalają nam osiągać zamierzone wyniki, zgodne ze strategicznymi celami firmy.

Nordes EMS rozszerza swoje działania o kwestie ekologiczne, implementując system zarządzania środowiskowego ISO 14001. Wprowadzenie tego standardu ma na celu nie tylko zgodność z przepisami, ale także proaktywne zarządzanie zagrożeniami dla środowiska i promowanie zrównoważonego rozwoju. 

ISO 14001 pomoże nam zachować zgodność z regulacjami środowiskowymi i innymi wymogami prawnymi, a także identyfikować i zarządzać potencjalnymi zagrożeniami środowiskowymi, zachęcając do wdrażania działań zapobiegawczychmówi Sylwia Piątkowska

Firma przygotowuje się także do wprowadzenia standardu ISO 45001, dotyczącego systemów zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy co ma na celu między innymi ochronę zdrowia fizycznego i psychicznego pracowników, a także promowanie skutecznych środków zapobiegawczych.

Planowana na trzeci kwartał tego roku certyfikacja z ISO 14001 i ISO 45001 ma na celu wzmocnienie procedur zarządzania i zabezpieczenie firmy przed ryzykiem prawnym oraz reputacyjnym. 

Działania zgodne z zasadami zrównoważonego rozwoju oraz zapewnienie bezpiecznego i zdrowego miejsca pracy, często przekładają się na lepszą efektywność i skuteczność działania, mniejszą ilość odpadów oraz bardziej racjonalne wykorzystanie zasobów reasumuje Sylwia Piątkowska. – Prezentując nasze zaangażowanie w działania na rzecz ochrony środowiska i zdrowia pracowników, przyciągamy bardziej świadomych ekologicznie klientów, jak również współpracowników.

Dynamiczny rozwój sieci ładowarek Polenergia na mapie Polski

Polenergia S.A., czołowa polska grupa energetyczna, intensyfikuje działania na rzecz rozwoju infrastruktury ładowania pojazdów elektrycznych, ogłaszając budowę 39 nowych ładowarek o łącznej mocy 7 MW. W ramach inwestycji, 28 punktów ładowania zostanie zainstalowanych w miejscach obsługi podróżnych (MOP) po obu stronach autostrady A2, zapewniając wsparcie szczególnie dla elektrycznych ciężarówek.

Dodatkowe punkty ładowania powstaną w Warszawie (8), Kaliszu (2) oraz Malborku (1), rozszerzając istniejącą sieć do ponad 70 stacji. Polenergia już teraz zapowiada jednak instalację kolejnych stacji ładowania o mocy 150-300 kW oraz pionierskich „ultraszybkich stacji” o mocy 400 kW z kablami chłodzonymi cieczą, które mają pozwolić na wydłużenie czasu ładowania z maksymalnym natężeniem prądu i finalnie skrócić czas uzupełniania energii w pojeździe. Prąd na stacjach ładowania grupy ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii.

Piotr Maciołek, członek zarządu Polenergia, podkreśla znaczenie nowych inwestycji dla międzynarodowego transportu, zwłaszcza w kontekście elektrycznych pojazdów ciężarowych (eHDV), które stanowią kluczową grupę użytkowników: Polska jest liderem międzynarodowego transportu na terenie Unii Europejskiej. Stacje ładowania, które budujemy w Polenergii eMobility, są zlokalizowane w kluczowych węzłach dla tego sektora. Ma to ogromne znaczenie między innymi dla kierowców samochodów ciężarowych eHDV, którzy już wkrótce będą mogli korzystać z naszych usług. Rozwój gęstej sieci szybkich stacji ładowania jest niezbędny, by podróż pojazdem elektrycznym po Polsce stała się komfortowym doświadczeniem zaznacza.

Polenergia stanowi największą niepubliczną grupę energetyczną w Polsce. Jej struktura obejmuje spółki funkcjonujące na różnych szczeblach łańcucha wartości, od produkcji energii ze źródeł odnawialnych i niskoemisyjnych, poprzez sprzedaż prądu kontrahentom biznesowym i indywidualnym, aż po rozwój infrastruktury do ładowania elektrycznych samochodów. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez firmę, jednym z kluczowych przedsięwzięć grupy jest współpraca z norweskim przedsiębiorstwem Equinor, mająca na celu stworzenie morskich farm wiatrowych na Bałtyku, które osiągną moc do 3000 MW.

Według najnowszych danych z „Licznika Elektromobilności” opublikowanych przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego w połowie maja, na koniec kwietnia bieżącego roku w Polsce funkcjonowało 3 tysiące 686 stacji ładowania dostępnych publicznie i 6 tysięcy 691 punktów ładowania elektrycznych pojazdów. Z komunikatu związku wynika, że 28% tych punktów to szybkie ładowarki DC, a pozostałe 72% to wolniejsze punkty AC o mocy do 22 kW. W samym kwietniu uruchomiono 201 nowych punktów ładowania.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!