Polska
article miniature

Intel napędza inwestycje w Polsce

Polska utrzymuje się w czołówce inwestycyjnej Europy, a głównym motorem tego sukcesu jest Intel. Dzięki tej firmie wartość inwestycji w naszym kraju wzrosła o 22%, co plasuje Polskę na piątym miejscu w Europie pod względem liczby realizowanych przedsięwzięć.

W 2023 roku Polska przyciągnęła 416 bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) typu greenfield, czyli od podstaw co stanowi spadek o 16% w porównaniu z rokiem poprzednim. Jednak wartość tych inwestycji wzrosła do 21,4 mld USD. Kluczową rolę odegrała tutaj budowa fabryki półprzewodników przez Intela, która sama w sobie jest warta 4,6 mld USD.

Polska w czołówce Europy

Pomimo globalnych wyzwań ekonomicznych, Polska utrzymuje piątą pozycję w Europie pod względem liczby projektów inwestycyjnych. Liderem w tej dziedzinie jest nadal Wielka Brytania, a za nią plasują się Niemcy, Hiszpania i Francja. Cały kontynent europejski przyciągnął ponad 6,2 tysiąca projektów, co stanowi spadek o 13,6% w porównaniu z rokiem 2022. Łączna wartość tych inwestycji wyniosła 347,6 mld USD.

USA w roli głównego inwestora

Stany Zjednoczone pozostają największym inwestorem w Europie, z sumą inwestycji wynoszącą 56,1 mld USD. Daleko za nimi znajdują się Chiny (25,7 mld USD), Japonia (9,4 mld USD), Indie (7 mld USD) oraz Tajwan (6 mld USD). Warto podkreślić, że aż 63,2% całkowitych BIZ greenfield w Europie stanowią projekty realizowane przez europejskie firmy, co jest najwyższym odsetkiem od czasów globalnego kryzysu finansowego.


Nearshoring napędza wzrost w Europie Środkowej i Wschodniej

Trend nearshoringu, czyli przenoszenia inwestycji do bliżej położonych krajów, przynosi korzyści szczególnie krajom Europy Środkowej i Wschodniej. Węgry przyciągnęły inwestycje produkcyjne warte 18,8 mld USD, co oznacza wzrost o 141% w porównaniu z latami 2018-2019. Ponad połowa z nich pochodzi z megaprojektów, w tym chińskiego CATL czy koreańskiego SK Innovation, które produkują baterie do aut elektrycznych. W Polsce wartość inwestycji produkcyjnych wzrosła w tym samym okresie o 45%, a podobne wzrosty odnotowały Rumunia, Słowacja i Macedonia Północna.

Globalny krajobraz inwestycyjny

Na światowym rynku w 2023 roku ogłoszono 16,4 tysiąca projektów greenfield wartych 1,3 bln USD, co stworzyło 2,8 miliona miejsc pracy. O ile liczba projektów jest podobna do tych w 2022 roku (spadek zaledwie o 1,1%), to ich wartość zwiększyła się o 4,4%. Wzrost ten wynika z wysokonakładowych inwestycji – projektów powyżej miliarda dolarów było 179, z czego 20 jest realizowanych w USA. Europa Zachodnia przyciągnęła najwięcej projektów greenfield (4,7 tysiąca), co stanowi wzrost o 15,6%. Największe deklaracje dotyczące nakładów zdobył jednak region Azji i Pacyfiku, osiągając 450 mld USD wobec 330 miliardów rok wcześniej.

Dominacja amerykańskich i chińskich firm

Najwięcej inwestycji zagranicznych greenfield ogłosiły amerykańskie firmy, ale zaraz za nimi plasują się chińskie. Chińskie projekty warte 162,7 mld USD ustanowiły nowy rekord, przewyższając nawet napływ bezpośrednich inwestycji zagranicznych do Pekinu (142,6 mld USD). Globalnie, najwięcej bezpośrednich inwestycji zagranicznych ogłoszono w USA (2278), na drugim miejscu są Indie (1006), a na trzecim Wielka Brytania (964).

Inwestycje w technologie i OZE na czele

Największe nakłady inwestycyjne na świecie pochłoną projekty związane z odnawialnymi źródłami energii (348 mld USD). Inne znaczące branże to części do elektroniki (114,7 mld USD), sektor węgla, ropy i gazu, metale, nieruchomości, telekomunikacja, transport i magazyny, półprzewodniki (55,2 mld USD), motoryzacja oraz chemia.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!