Świat
article miniature

Cyberataki jako strategia wymuszenia: okup za dane w ataku na Nexperię

W czasach cyfryzacji, kiedy dane stają się nowym złotem, firmy na całym świecie zmagają się z coraz bardziej wyrafinowanymi atakami cybernetycznymi. Przykładem jest niedawny incydent dotyczący Nexperii, giganta półprzewodników z siedzibą w Holandii, który padł ofiarą międzynarodowej grupy hakerskiej Dunghill.

Nexperia, część chińskiego koncernu Wingtech Technology, znana z produkcji półprzewodników wykorzystywanych w szerokiej gamie urządzeń od smartfonów po samochody, stała się celem cyberataku, który obnażył poważne luki w jej zabezpieczeniach. Grupa Dunghill, opisując siebie jako „międzynarodowy zespół specjalistów ds. bezpieczeństwa informacji”, twierdzi, że ich działania mają na celu „uczynienie świata bezpieczniejszym miejscem”

Nexperia potwierdziła kradzież danych, w tym sekretów handlowych firmy, projektów półprzewodników i informacji o klientach takich jak SpaceX, Apple i Huawei. Ujawnione w dark webie dokumenty zawierają także wewnętrzne maile i dane osobowe byłego wiceprezesa firmy. Hakerzy domagają się od Nexperii okupu i grożą, że jeśli go nie otrzymają, światło dziennie ujrzy jeszcze więcej sekretów firmy.

Incydent cybernetyczny z udziałem Nexperii miał miejsce miesiąc temu, ale firma początkowo wolała nie ujawniać szczegółów publicznie. Zgłosiła jednak sprawę holenderskiej policji i odpowiednim organom ochrony danych. W oświadczeniu Nexperia informuje, że natychmiast zareagowała na zagrożenie, odłączając systemy objęte atakiem. Firma współpracuje też z Fox-IT, zewnętrznym specjalistą ds. cyberbezpieczeństwa, aby dokładnie zbadać skalę i konsekwencje zdarzenia.

Podjęliśmy natychmiastowe działania i odłączyliśmy zaangażowane systemy. Wraz z naszym zewnętrznym ekspertem ds. cyberbezpieczeństwa Fox-IT Nexperia kontynuuje badanie pełnego zakresu i wpływu tej sprawy” - napisała firma w oświadczeniu.

Nexperia, mająca swoją siedzibę w Nijmegen we wschodniej Holandii, wytwarza setki miliardów półprzewodników rocznie, które są dystrybuowane na rynkach światowych. Interesującym odkryciem jest fakt, że według informacji uzyskanych przez holenderską stację Nieuwsuur, część tych półprzewodników znalazła zastosowanie w rosyjskim sprzęcie wojskowym, w tym dronach i rakietach. Firma ta, wcześniej znana jako część NXP, przeszła pod chińskie zarządzanie w roku 2019.

Zapraszamy na TEK.day Gdańsk, 26 września 2024Zapisz się już dziś!