Świat
article miniature

Top 20 producentów półprzewodników

W ostatnich latach rynek półprzewodników stał się areną gwałtownych zmian, kształtowanych przez globalne wydarzenia, innowacje technologiczne oraz zmieniające się zapotrzebowanie. Rok 2023 nie był wyjątkiem, przynosząc ze sobą wyraźne przesunięcia w hierarchii producentów półprzewodników. Najnowsze badania przeprowadzone przez Omdia rzucają światło na te dynamiczne zmiany, ukazując zarówno spadki, jak i spektakularne wzrosty niektórych z największych graczy na rynku.

W 2023 roku rynek półprzewodników doświadczył znaczących wstrząsów, odzwierciedlających jego cykliczną naturę oraz wpływ globalnych czynników makroekonomicznych. Najnowsze badania Omdia ujawniają, że przychody z rynku półprzewodników spadły o 9% z 597,7 mld USD w 2022 roku do 544,8 mld USD w 2023 roku, kończąc tym samym okres rekordowego wzrostu, który rozpoczął się w erze COVID-19. Spadek ten nastąpił po gwałtownym wzroście zapotrzebowania na półprzewodniki w trakcie pandemii, co doprowadziło do niedoborów na rynku. Obecnie sytuacja odwróciła się – popyt osłabł, a podaż komponentów półprzewodnikowych wzrosła.

Wśród firm, które odnotowały znaczący wzrost, NVIDIA wyróżnia się jako bezsprzeczny lider, podwajając swoje przychody z półprzewodników z 2022 roku do 49 mld USD w 2023 roku. Ten imponujący wzrost, szczególnie biorąc pod uwagę, że przed pandemią, w 2019 roku, przychody NVIDIA z półprzewodników wynosiły poniżej 10 mld USD, jest w dużej mierze efektem skupienia się firmy na sektorze AI oraz wykorzystania rosnącego zapotrzebowania na pamięć o wysokiej przepustowości (HBM) zintegrowaną z GPU.

NVIDIA nie jest jednak jedynym graczem, który zauważył potencjał HBM. SK Hynix jest liderem w tym segmencie, a inne wiodące firmy produkujące pamięć również aktywnie eksplorują tę przestrzeń. Warto zwrócić uwagę na fakt, że mimo ogólnego spadku na rynku pamięci w 2023 roku segment HBM zanotował imponujący wzrost o 127% rok do roku pod względem jednostek 1Gb, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu. Analitycy z Omdia przewidują, że w 2024 roku HBM może osiągnąć jeszcze wyższe tempo wzrostu, szacowane na 150-200%, co uczyniłoby go liderem wzrostu na rynku pamięci.

Dodatkowo sektor motoryzacyjny zyskał na znaczeniu na rynku półprzewodników w 2023 roku, zwiększając swoje przychody o ponad 15% do wartości przekraczającej 75 mld USD. Rozwój pojazdów elektrycznych oraz integracja technologii inteligentnych w samochodach spowodowały wzrost zapotrzebowania na półprzewodniki w tym segmencie, który obecnie stanowi około 14% całkowitego rynku.

NVIDIA, dzięki swojemu skokowi przychodów z półprzewodników, awansowała na drugą pozycję wśród największych producentów półprzewodników pod względem przychodów w 2023 roku, ustępując miejsca tylko Intelowi. Z kolei Samsung, który w 2022 roku zajmował pozycję lidera, spadł na trzecie miejsce w wyniku znacznego spadku przychodów z pamięci, niemal o połowę w porównaniu do 2021 roku, co podkreśla dynamiczne zmiany zachodzące na rynku półprzewodników.

Spadek koniunktury rynkowej wyjątkowo mocno uderzył w czołowych producentów pamięci, którzy zazwyczaj zajmowali wysokie pozycje w rankingu firm półprzewodnikowych według przychodów. W okresie od 2017 do 2021 roku Samsung Electronics, SK Hynix oraz Micron Technology niezmiennie znajdowały się wśród pięciu największych graczy. Niemniej, zmagając się z niekorzystnymi warunkami panującymi na rynku pamięci w 2023 roku, Samsung Electronics spadł na trzecie miejsce, SK Hynix na szóste, a Micron Technology znalazł się na dwunastej pozycji.