Indyjskie i ukraińskie inwestycje w Polsce
Polska przyciąga znaczące inwestycje międzynarodowe w sektorze kablowym, stając się miejscem strategicznych zakładów produkcyjnych dla indyjskiego koncernu HFCL oraz ukraińskiej grupy Electro Cable Group.
Indyjski HFCL zainwestuje w Polsce 70 mln PLN
Indyjski koncern HFCL, znany z produkcji kabli światłowodowych, ogłosił plany ekspansji na rynki europejskie, w tym Wielką Brytanię, Niemcy, Francję, Belgię, Polskę i inne państwa kontynentu. Kluczowym elementem tej strategii jest budowa w Polsce nowoczesnej fabryki światłowodów, która ma stanowić europejski przyczółek firmy. Inwestycja ta, szacowana na prawie 70 mln PLN (około 1,44 mld INR), ma na celu zaspokojenie rosnącego popytu na kable światłowodowe w Europie.
Fabryka, której dokładna lokalizacja nie została jeszcze ujawniona, będzie miała początkową zdolność produkcyjną na poziomie 3,25 mln km światłowodowego włókna rocznie, z planami zwiększenia tej liczby do około 7 mln km. Taka skala oznacza, że Polska odpowiadać będzie za ponad jedną czwartą całkowitej produkcji koncernu HFCL, który obecnie dysponuje trzema zakładami w Indiach o łącznej zdolności wytwórczej około 25 mln km włókien światłowodowych rocznie.
Z perspektywy HFCL, rok 2028 przyniesie znaczący wzrost zapotrzebowania na łączność typu FTTH (Fiber To The Home, czyli światłowód do domu) w państwach Unii Europejskiej. Prognozuje się, że do tego czasu około 308 mln gospodarstw domowych będzie miało zainstalowane połączenia światłowodowe bezpośrednio do swoich domów, co umożliwi im dostęp do szybkiego internetu. Przy obecnym tempie wzrostu popytu, potrzeba na kable światłowodowe w Europie może osiągnąć około 90 mln km włókien rocznie.
Dodatkowo niedawne wydarzenia geopolityczne i zmiany regulacyjne, w tym możliwość wprowadzenia ceł antydumpingowych, skłaniają koncern do zlokalizowania produkcji bliżej rynków docelowych. Polska fabryka ma nie tylko skrócić czas dostawy do odbiorcy o około sześć tygodni, ale również zwiększyć elastyczność działania HFCL w Europie. W ciągu najbliższych 4-5 lat, indyjski koncern planuje zwiększyć udział przychodów z eksportu z 30 do 70 procent, co podkreśla strategiczne znaczenie Europy w jego globalnych planach rozwoju.
Electro Cable Group uruchamia produkcję w Zabrzu
Electro Cable Group, największy ukraiński producent i eksporter kabli elektroenergetycznych, sterowniczych i do transmisji danych, rozpoczyna działalność produkcyjną w Polsce, wybierając na swoją pierwszą zagraniczną lokalizację Zabrze, w województwie śląskim. Całkowita wartość inwestycji przekroczy 14 mln EUR, a nowa firma zatrudniać będzie ponad 140 osób.
Electro Cable Group większość swoich produktów sprzedaje do krajów Unii Europejskiej, a według „Forbes Ukraine” należy do 200 największych ukraińskich przedsiębiorstw. Polska została wybrana, jako pierwsza zagraniczna lokalizacja ze względu na rozwijającą się gospodarkę i strategiczne położenie geograficzne, umożliwiające firmie lepsze dostosowanie się do potrzeb głównych rynków dostaw, takich jak Austria, Niemcy, Węgry czy Finlandia.
Nowa fabryka Electro Cable Group znajdzie się w CTPark Zabrze, gdzie wynajęto 11 800 mkw. powierzchni. Obiekt został specjalnie przystosowany do potrzeb produkcji kabli i przewodów, w tym wzmocniono fundamenty i przygotowano dach pod montaż paneli fotowoltaicznych. Inwestycja jest wspierana przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną.
CTPark Zabrze oferuje dostęp do szerokiej bazy wykwalifikowanych specjalistów i sprawne połączenie z innymi częściami kraju oraz z Niemcami, Czechami i Słowacją dzięki bezpośredniemu sąsiedztwu węzła autostrad A1 i A4. Dużym atutem lokalizacji CTPark Zabrze jest także położenie na terenie Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, która oferuje 10-letnie zwolnienie z podatku od nieruchomości.
Dyrektor finansowy Electro Cable Group, Boiko Yevhen, podkreśla dynamiczny rozwój firmy na rynku UE i konieczność zwiększenia mocy produkcyjnych poprzez dodanie nowej fabryki: – Nasza firma od 2015 roku dynamicznie rozwija się na rynku UE. Już teraz widzimy, że musimy zwiększyć moce produkcyjne poprzez dodanie do naszej grupy nowej fabryki. Polska jest wspaniałym krajem z rozwijającą się lokalną gospodarką, a położenie geograficzne CTPark Zabrze odpowiada naszym potrzebom, aby być bliżej naszych głównych rynków dostaw: Austrii, Niemiec, Węgier, Finlandii itd.
Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024. Zapisz się już dziś!