Wróć

Przyciski pojemnościowe: wady i zalety

Przyciski pojemnościowe dają konstruktorom zupełnie nowe możliwości. Czy zatem czasy przycisków mechanicznych miną? Niekoniecznie.
Opublikowano: 2020-07-26

Od dziecka znamy i używamy mechanicznych przełączników oraz przycisków, takich jak na przykład przełącznik światła w domu. Konkretny punkt nacisku, wyraźny dźwięk włączenia: do tego jesteśmy przyzwyczajeni. Ale są też inne sposoby, niemal magiczne: przyciskowi pojemnościowemu wystarczy delikatny dotyk. Czy zatem czasy przycisków mechanicznych miną?  

‘Klik’. Tak sobie wyobrażamy dźwięk przełącznika. Klik-włączony, klik-wyłączony, jesteśmy to tego przyzwyczajeni. Lecz mechaniczne przyciski nie są idealnym rozwiązaniem dla wszystkich aplikacji. Dlaczego? Ze względów technicznych, przełączniki mechaniczne z przełączaniem skokowym, zawsze muszą posiadać wolną przestrzeń pomiędzy obudową a wzbudnikiem. To z kolei umożliwia drobinkom kurzu czy wilgoci wnikać do wnętrza, co jest absolutnie niepożądanym zjawiskiem. Dodatkowo: przełączniki z przełączaniem skokowym muszą mieć poruszające się części. Bez przerwy podlegają naciskaniu, co powoduje ich zużycie i w jakimś momencie, nawet najlepszy przycisk mechaniczny, nieuchronnie odmówi posłuszeństwa.

Przełączniki pojemnościowe: brak zużycia

Przełączniki pojemnościowe w czasie swojego funkcjonowania nie podlegają zużyciu nawet w najmniejszym stopniu. Tryb ich pracy jest zasadniczo różny od przełączników mechanicznych. Nie ma w nim skokowo poruszających się części, nic się nie rusza. Dotknięcie palcem powierzchni sensora – co odpowiada mechanicznemu wzbudnikowi – zmienia pole elektryczne, co powoduje zmianę stanu przełączenia bez wywierania nacisku na sensor, a w efekcie nawet w najmniejszym stopniu nie następuje jego zużycie.  

Walory dotykowe i optyczne

Przełączniki są po to, by ich dotykać, a nasze palce to też bardzo czułe sensory. Tania czy wartościowa: błyskawicznie dostrzegamy jakość powierzchni. Wysokiej jakości przełączniki pojemnościowe muszą być wykonane z wysokiej jakości materiałów. Seria CPS od Schurter bazuje na stali nierdzewnej. Co więcej, szybko rośnie popyt ze strony inżynierów oraz producentów na wysoko estetyczne interfejsy. Z tego względu Schurter opracował serię CPS, w której dotykana powierzchnia wykonana jest z ceramiki odpornej na zadrapania lub ze stali nierdzewnej, z podświetleniem wokół niej (obie wersje są też dostępne bez podświetlenia). Dostępne są też rzadsze wykończenia, jak plastik, drewno czy szkło. 

Oświetlenie i symbole

Co jeszcze czyni przełącznik dobrym lub tylko przeciętnym? Szybka i wyraźna reakcja są podstawowymi wymaganiami wobec przełącznika. Użytkownik musi wiedzieć, czy jego akcja została rozpoznana, czy nie. Jednak, idealny przełącznik nie zawsze jest dostępny jako standardowy produkt, tak więc ważna jest kustomizacja przycisku: symbol czy kolor. Seria wyrobów Metal Line, zawierająca między innymi przyciski z rodziny CPS, oferuje nieograniczone możliwości dostosowania do wymagań klienta. Życzenia specjalne są mile widziane.

Konfiguracja przełącznika

Mechaniczny przełącznik światła, którego użyliśmy za przykład na początku artykułu, miał tylko dwa stany: włączony i wyłączony. Nowoczesne wyłączniki pojemnościowe oferują znacznie większe zróżnicowanie i mogą być dowolnie konfigurowane na etapie produkcji. Na życzenie klienta przełącznik może wykonywać funkcje opóźnienia, powtórzenia, przytrzymania, zamrożenia, wprowadzenia w żądany tryb itp.: Schurter może skonfigurować przycisk według dowolnych specyfikacji. 

Ale gdzie jest haczyk?

Przełączniki dotykowe muszą mieć swoje rozmiary, wymagają bowiem zasilania. Co więcej, ze względu na wrażliwość na wilgoć, nadają się do zastosowań zewnętrznych tylko w ograniczonym zakresie. Jednak jeśli zostaną zastosowane w odpowiednim miejscu, ich zależy przeważają nad wadami. Seria CPS od Schurter to niezwykle uniwersalny, niezużywający się produkt, o dużej zdolności adaptacji do nietypowych zastosowań. © Schurter

https://www.phoenixcontact.com/online/portal/pl?1dmy&urile=wcm%3apath%3a/plpl/web/offcontext/insite_landing_pages/24822915-6617-4a31-88e5-54c41b031dd4/24822915-6617-4a31-88e5-54c41b031dd4
https://www.phoenixcontact.com/online/portal/pl?1dmy&urile=wcm%3apath%3a/plpl/web/offcontext/insite_landing_pages/24822915-6617-4a31-88e5-54c41b031dd4/24822915-6617-4a31-88e5-54c41b031dd4