Wróć

Duże kable, duże problemy: wyzwania związane z automatyzacją (Cz.3)

Kolejna część cyklu przedstawia wyzwania związane z automatyzacją procesu obróbki i zaciskania dużych kabli.
Opublikowano: 2021-01-18

Trudności z automatyzacją procesu

W przeciwieństwie do małych i średnich kabli, które mogą być obrabiane setkami lub tysiącami na godzinę na półautomatycznych lub w pełni automatycznych urządzeniach, kable EV są zbyt ciężkie i złożone, aby można je było obrabiać przy użyciu istniejących maszyn, przeznaczonych do długich serii. 

Wyzwanie automatyzacji: High Mix/Low Volume

Ponieważ nowe modele EV szybko wchodzą na rynek, pojawia się częsta potrzeba przeprowadzenia prac rozwojowych dla producentów OEM. Nowe terminale, tuleje i technologie ekranowania przewodów poszerzają istniejące spektrum rozwiązań dla kabli wysokiego napięcia, stale zmieniając wymagania dotyczące przygotowania przewodów i zaciskania. Szeroka gama kształtów, rozmiarów końcówek i wymagań dotyczących zaciskania (terminali i tulejek) uniemożliwia ekonomiczne uzasadnienie nakładów na nabycie i dostosowanie automatycznego sprzętu. 

Czas i koszt

Nie tylko kable stają się coraz większe. Wiele małych końcówek kablowych można kupić pojedynczo za mniej niż 0,50 USD/sztukę, a w dużych ilościach kosztują one jedynie kilka centów. Duże terminale, w zależności od typu i nabywanej ilości, mogą kosztować od kilku dolarów do ponad 90 USD. Sam kabel również jest drogi - kosztuje ponad 30 USD za metr. Duże przewody wymagają też dwukrotnie lub trzykrotnie dłuższego czasu zaciskania. Wszystkie te koszty mogą sprawić, że konfiguracja maszyn będzie wielokrotnie droższa, dlatego też projektowanie i wdrażanie procesów minimalizujących ilość odpadów i eliminujących czynności pozbawionych wartości dodanej w tym przypadku wymaga szczególnego wysiłku

Czas versus koszt

© TE Connectivity

Długość i waga przewodu

Ciężar dużych przewodów sprawia, że produkcja dużych wiązek jest bardzo kłopotliwa, a manewrowanie nimi szybko staje się niemożliwe do opanowania przez pracowników. W niektórych przypadkach przewody mogą być tak długie, jak autobus lub wagon kolejowy, a ograniczony promień wygięcia grubych kabli narzuca dodatkowo konieczność utrzymywania dużej powierzchni magazynowej.

50 mm2: 2 metry = 1,3 kg (6,5 cala i 2,9 funta)

0,35 mm2: 2 metry = mniej niż 10 g

Przeczytaj poprzednie dwie części cyklu Duże kable, duże problemy. Za tydzień część czwarta.

Dodatkowe elementy

Tuleje, złącza, obudowy i uszczelki często trzeba umieścić na przewodzie przed zaciśnięciem. W niektórych przypadkach należy je założyć przed zdejmowaniem izolacji, aby zapobiec uszkodzeniu żył przewodzących. Nie jest to oczywiście niemożliwe, jednak dostępne zestawy dodatkowych elementów do automatycznego zaciskanie bywają na tyle skomplikowane, iż znacznie zwiększa to koszt i poziom trudności automatycznej konfiguracji procesu. 

Identyfikowalność

Identyfikowalność jest ważną częścią każdego systemu jakości. Mimo modułowości procesu wymaganej w automatyzacji, rzetelny system identyfikowalności umożliwia śledzenie produktu na linii montażowej. Po zakończeniu procesu pozwala też na kontrolę jakości w celu potwierdzenia, żezastosowano odpowiedni sprzęt (np. właściwe matryce), a także zachowano ważne parametry, takie jak wysokość i prędkość zaciskania. Aby osiągnąć identyfikowalność, kluczowym czynnikiem jest odpowiednie oznakowanie każdego zespołu. Zastosowanie systemu znakowania kabli stanowi łatwą do zautomatyzowania metodę identyfikacji każdego wyprodukowanego elementu. W przypadku problemów jakościowych, dostarczone w ten sposób informacje pomagają zidentyfikować inne egzemplarze, których również może dotyczyć problem, minimalizując tym samym koszty i wysiłek wymagany do rozwiązania problemu.

© TE Connectivity

https://www.kabeltech.pl/
https://www.kabeltech.pl/