Przemysł półprzewodnikowy
article miniature

Rosja importuje chipy za ponad 1 mld USD

Mimo międzynarodowych sankcji Rosja zdołała importować w 2023 roku z USA i Europy zaawansowane układy scalone o wartości ponad 1 mld USD. Sytuacja ta rzuca nowe światło na zdolności tego kraju do omijania ograniczeń nałożonych przez Zachód i podkreśla wyzwania związane z globalną kontrolą eksportu technologii.

W obliczu sankcji nałożonych przez Zachód Rosja wykazuje zdumiewającą zdolność do pozyskiwania kluczowych komponentów technologicznych. Sytuacja ta rzuca nowe światło na globalne wyzwania związane z kontrolą eksportu i skutecznością sankcji międzynarodowych, które mają na celu ograniczenie dostępu prezydenta Władimira Putina do technologii, które mogą napędzać konflikt zbrojny na Ukrainie. Dane rosyjskiej służby celnej ujawniają, że ponad połowa importowanych w pierwszych dziewięciu miesiącach 2023 roku półprzewodników i zintegrowanych układów scalonych pochodziła od amerykańskich i europejskich producentów. Wśród nich znalazły się firmy takie jak: Intel Corp, Advanced Micro Devices (AMD), Analog Devices Inc., a także europejskie marki Infineon Technologies AG, STMicroelectronics NV i NXP Semiconductors NV.

Przedsiębiorstwa te zapewniają, że przestrzegają wymogów sankcji, zawiesiły działalność w Rosji w momencie wybuchu wojny i wdrożyły procesy monitorowania zgodności. Jednakże nie ma jasności, kto dokładnie eksportował technologie do Rosji, skąd zostały one wysłane oraz kiedy wyprodukowano towary. Wspomniane firmy twierdzą, że współpracują z odpowiednimi organami w celu przeciwdziałania nielegalnemu przekierowywaniu produktów.

Nielegalny handel technologiami i luki w systemie sankcji rzucają światło na wyzwania, przed którymi stoją Stany Zjednoczone i Unia Europejska. Mimo wprowadzonych ograniczeń Rosja znajduje sposoby na kontynuowanie produkcji wojskowej, w tym czołgów i innych rodzajów uzbrojenia, takich jak pociski.

Większość technologii objętych sankcjami dociera do Rosji poprzez pośredni eksport z krajów trzecich, w tym z Chin, Turcji i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zarówno USA, jak i UE intensywnie pracują nad zamknięciem tych luk, skupiając się szczególnie na produktach o podwójnym zastosowaniu, które zostały wykorzystane w rosyjskim sprzęcie wojskowym na Ukrainie lub są niezbędne do jego produkcji.

Unia Europejska obecnie opracowuje nowy zestaw sankcji, a niektóre państwa członkowskie naciskają na podjęcie bardziej stanowczych kroków w celu ograniczenia handlu przez firmy z krajów trzecich, a także transakcji pochodzących bezpośrednio z UE.

Według danych celnych, w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy 2023 roku, Rosja zaimportowała półprzewodniki o łącznej wartości 1,7 mld USD. Z tej kwoty, produkty o wartości 1,2 mld USD pochodziły od około 20 różnych firm. Pozostałe 500 milionów dolarów to prawdopodobnie wyroby mniejszych producentów, w tym z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Zapraszamy na TEK.day Wrocław, 14 marca 2024Zapisz się już dziś!