Wróć

Największe firmy elektroniczne w Polsce

W artykule chcieliśmy przestawić największe firmy z obcym kapitałem produkujące elektronikę w Polsce. Tradycyjnie ranking wygrywa LG Mława, ale spójrzcie też na pozostałe 31 firm.
Opublikowano: 2021-01-05

EMS (Electronic Manufacturing Services): firmy zajmujące się produkcją kontraktową na zlecenie innych firm.

OEM (Original Equipment Manufacturer) firma sprzedająca pod własną marką

ODM (Original Design Manufacturer) firma opracowująca i produkująca własne produkty, które następnie stanowią część innych urządzeń lub są sprzedawane pod markami należącymi do innych firm

W naszym zestawieniu ujęliśmy firmy z obcym kapitałem, zajmujące się produkcją elektroniki w Polsce. Staraliśmy się skupić na największych podmiotach z naszej branży, ważne było dla nas też, aby właśnie produkcja elektroniki była w centrum ich uwagi. Stąd też nieobecność wszystkich firm, których działalność skupia się bardziej na sprzęcie AGD, takich jak między innymi LG Electronics Wrocław czy Electrolux, czy spółek sektora motoryzacyjnego, mimo iż same są bardzo znaczącymi odbiorcami elektroniki.

Ranking sporządziliśmy na podstawie danych, dotyczących sprzedaży w roku 2019. W zestawieniu uwzględniliśmy trzy typy firm - EMS, OEM oraz ODM - podając przy każdej z nich podstawowy typ działalności według naszej najlepszej wiedzy.

W rankingu na pewno zabrakło jednej dużej firmy, Uniwersal Scientific Industrial, który w roku 2020 przejął działalność Chung Hong Electronics Sp. z o.o. w Kobierzycach. W końcówce roku USI przejął też Asteelflash, drugiego pod względem wielkości dostawcę usług EMS w Europie, tak więc być może już wkrótce doczekamy się kolejnej zmiany nazwy podwrocławskiej fabryki. Niestety USI nie złożył sprawozdań finansowych do dnia w którym opracowujemy artykuł, stąd jego nieobecność w rankingu.

Innym ważnym wyjątkiem są spółki grupy kapitałowej Flextronics, w rankingu ujęte wspólnie jako Grupa Flex. Flextronics w Polsce posiada dwie spółki - Flextronics Logistics Poland Sp. w Łodzi oraz Flextronics International Poland Sp. z o.o. w Tczewie. Ze względu na uzupełniającą się działalność obu firm, w zestawieniu ujęliśmy je razem. Obu dotyczy też inny wyjątek: ze względu na niezłożenie najnowszych sprawozdań finansowych w terminie publikacji artykułu, pokazujemy ich przychody, osiągnięte w roku obrachunkowym od 1.04.2018 do 31.03.2019, a więc w okresie innym niż w pozostałych przypadkach. Flex jest jednak tak znaczącą firmą w krajobrazie naszego rynku, iż uznaliśmy, że nie mogło go zabraknąć w zestawieniu.

Największe firmy branży elektronicznej w Polsce

wg. przychodów za rok 2019

dane w tys PLN

© tek.info.pl

Strona: 1/2
https://cherbsloeh.pl/maszyny-i-materialy-do-elektroniki-c-65.html
https://cherbsloeh.pl/maszyny-i-materialy-do-elektroniki-c-65.html