Wróć

Uniwersalny pomocnik

Moduł CDS1 od SCHURTER to system wprowadzania informacji oparty na panelu pojemnościowym. Jego obsługa jest daleko intuicyjna, w zależności od potrzeb, może też być dowolnie konfigurowany. To uniwersalny pomocnik, mogący znaleźć zastosowanie w nieomal nie
Opublikowano: 2020-07-02

Niespotykany triumf smartfonów uczynił oczywistym fakt, iż użytkownicy preferują urządzenia o intuicyjnej obsłudze. Zamiast mnogości przycisków i przełączników, wszystkie komendy są przekazywane za pomocą jednolitego, dotykowego panelu kontroli.

© Schurter

CDS1

CDS1 Configurable Display Switch – bo tak brzmi pełna nazwa opisywanego urządzenia – jest odpowiedzią na te potrzeby. Prosty, elegancki wygląd połączony z technologią, którą każdy dobrze zna ze smartfonów. Delikatne dotknięcie lub przesunięcie wystarcza CDS1 na niezawodne wykonanie zaplanowanego zadania. Nowatorski system wprowadzania danych może być swobodnie konfigurowany. Ikonki, obrazy czy sekwencje video w formacie animowanego GIF mogą być ładowane za pomocą standardowego złącza USB. Programista może dowolnie definiować stopień kontrastu oraz intensywności obrazu na wyświetlaczu OLED o wymiarach 128 x 128 pikseli.  

Zalety

Zalety ekranów dotykowych są oczywiste: poprzez intuicyjne operacje oraz minimalny wysiłek, jaki trzeba włożyć w naukę, optymalizują łatwość obsługi przez użytkownika i jej bezpieczeństwo. Zastosowanie tej technologii oznacza jednocześnie eliminację wszystkich elementów elektromechanicznych (przycisków i przełączników) i zastąpienie ich panelem dotykowym, co oznacza prostą integrację systemu, łatwość jego utrzymania i dalszego rozwoju. Każda poprawka czy modyfikacja może zostać przeprowadzona za pomocą software’u i nie wymaga żadnych przeróbek mechanicznych. Ze względu na swoją budowę, systemy pojemnościowe praktycznie nie podlegają procesom zużywania się. Poprzez świadomy wybór zastosowanych komponentów, mogą być używane w trudnych warunkach, takich jak podwyższona temperatura, wilgotność czy odporność na akty wandalizmu.

Ograniczenia

Jednakże stosując opisaną technologię nie da się całkowicie uniknąć pewnych ograniczeń. Funkcjonowanie pojemnościowych systemów wprowadzania danych oparte jest na polu elektrycznym. Z tego względu, operacje mogą być wprowadzane tylko za pomocą nieosłoniętego palca lub specjalnego, przewodzącego rysika. Z drugiej jednak strony, obecnie wiele rękawic roboczych jest dostosowanych do technologii dotykowej. Wilgoć lub ekstremalne wahania temperatury również mogą zakłócać funkcjonowanie. Jednakże te ograniczenia technologii pojemnościowych ekranów dotykowych mogą być zniwelowane poprzez odpowiednią kombinację dostosowań software’u i hardware’u.

Wymagania technologiczne

Technologia pojemnościowego ekranu dotykowego CDS1 jest oparta na czterech klawiszach programowych oraz dotykowego przycisku centralnego (Home). Umożliwia to zastosowanie  szeregu funkcji, takich jak obracanie, przeglądanie pionowe / poziome i wiele więcej. Nie jest wymagany autorski system operacyjny. Dla celów komunikacji dla projektantów przygotowano trzy interfejsy: I2C, SPI oraz RS232. Moduł łączy się z pamięcią wewnętrzną za pomocą micro USB-B 2.0, natomiast do połączenia z kontrolerem urządzenia przewidziane jest złącze JST XHP 10 z zabezpieczeniem przed przekręcaniem się modułu.

Strona: 1/2
https://www.scanditron.com/pl/equipment_category/x-ray/
https://www.scanditron.com/pl/equipment_category/x-ray/