Wróć

5 trendów zmieniających oblicze medycyny wg TE Connectivity

Jak czujniki i urządzenia healhtech zmieniają na zawsze zmieniają oblicze opieki medycznej.
Opublikowano: 2020-07-02

Weźmy pod lupę coraz częściej stosowaną w praktyce opiekę prewencyjną prowadzoną poza szpitalem. Start-up’y, firmy z listy Fortune 500 oraz świadczący usługi medyczne wciąż poszukują nowych produktów, które pomogłyby rewolucjonizować opiekę nad chorymi, ale też redukować koszty poprzez zmniejszenie ponownych przyjęć, a mieszkającym w odległych rejonach poacjemntom zaoferować niezbędną opiekę. 

Monitoring pacjenta na odległość przeżywa swój rozkwit i raczej nic nie zmieni tego trendu. Może on fundamentalnie polepszyć wyniki leczenia i warunki opieki w medycynie. Dotyczy to zarówno działań przeprowadzanych w samym szpitalu, opieki nad pacjentem w domu, jak również opieki nad potrzebującymi w oddalonych rejonach czy państwach rozwijających się.

Transformacja medycyny: nowe urządzenia, nowe technologie i lepsze rezultaty

  • Weźmy na przykład pacjentów kardiologicznych, którym można mierzyć ciśnienie krwi i rytm serca regularnie w domu, a dane przesyłać kardiologowi, prowadzącemu pacjenta. Lekarz może w znacznie łatwiejszy sposób monitorować wszystkie kluczowe zmienne, jak częstotliwość oddechu, pojemność serca, nasycenie krwi tlenem i dwutlenkiem węgla czy po prostu temperaturę ciała.
  • A co jeśli urządzenie mogłoby również monitorować wagę pacjenta walczącego z destrukcyjną wadą serca, co pozwoliłoby wykryć zbieranie się płynów, zanim pacjent będzie wymagał hospitalizacji?
  • Rozważmy też czy mogłoby zostać skonstruowane sensoryczne urządzenie monitorujące stosowanie leku na astmę u dzieci, co pozwoliłoby upewnić się medykom, że rodzina zapewnia podanie stosownej dawki i nie są konieczne kolejne wizyty w przychodni?
  • Albo sieć sensorów połączonych bezprzewodowo, monitorujących ilość organów w placówkach intensywnej terapii oraz oddziałach ratunkowych. Sieć sensorów to tylko pierwszy krok: dodajmy do tego sztuczną inteligencję czy podobne narzędzia i stwó®zmy system, zdolny do analizowania potężnych ilości informacji wspomagających decyzje kliniczne.
  • Szpitale położone w mniejszych ośrodkach, cierpiące na brak personelu, mogłyby wykorzystać zalety telemedycyny i innych nowych technologii, takich jak konsultacje z lekarzem na odległość, monitoring w domu pacjenta, zlecane na zewnątrz analizy diagnostyczne czy konsultacje pomiędzy lekarzami. Telemedycyna umożliwia konsultacje z lekarzami na odległość, co jest szybsze, tańsze i bardziej efektywne niż tradycyjne wizyty lekarskie.
  • Nawet wewnątrz szpitali i przychodni, sieć czujników wspomaga optymalizację świadczenia usług medycznych i przestrzeganie przebiegu terapii przez pacjentów.

Spojrzenie globalne  

Jako że technologia rozwija się w błyskawicznym tempie, Internet Rzeczy może odgrywać rewolucyjną rolę w coraz szerszym spektrum branż, w szczególności zaś może tworzyć lepiej połączony ekosystem opieki zdrowotnej. W tym przypadku, IoT zdefiniuje wręcz na nowo sposób, w jaki aplikacje, urządzenia i ludzie wchodzą w interakcję i łączą się, aby dostarczyć nowe rozwiązania. Korzyści? Pomoże to zredukować koszty, wspomóc zarządzanie i polepszyć doznania pacjenta.

Poniżej znajdziecie kilka trendów zmieniających sposób monitoringu pacjenta i kluczowe czynniki rozwoju rynku, które projektanci urządzeń po prostu powinni brać pod uwagę. Internet Rzeczy ma podwójne znaczenie dla rozwoju medycyny: wspomaga tworzenie inteligentnych, połączonych urządzeń, jak również wpływa na rozpowszechnianie się zastosowań big data.

Strona: 1/4
https://www.goodram.com/przemyslowe/
https://www.goodram.com/przemyslowe/