Projektowanie

Twarde czynniki kosztów w produkcji PCB

Jedno pytanie zdaje się nurtować nieomal każdego: co właściwie wpływa na koszt płytki drukowanej? Spośród wielu prezentacji, jakie NCAB przedstawia swoim klientom, ta o kosztach PCB zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Na jakim etapie definiowane są koszty PCB? 80-90% kosztów jest już zafiksowanych w projekcie na bardzo wczesnym stadium jego rozwoju – zanim dostawcy EMS czy PCB w ogóle do niego zajrzą. 


 

© NCAB

Aby lepiej poradzić sobie z wyzwaniami, zawsze rekomendujemy zaangażowanie dostawców we wczesnej fazie projektowania. Czynniki wpływające na koszty produkcji PCB można podzielić na dwie kategorie: czynniki ‘twarde’ i ‘miękkie’.  

W niniejszym artykule omówimy czynniki ‘twarde’. Istnieją pewne kluczowe parametry, takie jak rozmiar płytki – jasne jest, że im większa jest płytka, tym więcej potrzeba na nią materiału i tym więcej musi kosztować. Jeśli weźmiemy pod uwagę 2-warstwową płytkę o rozmiarach 2x2” jako bazę, wzrost jej wymiarów do 4x4” zwiększy koszt materiałów czterokrotnie. Oczywiście nie tylko wymiary X/Y wpływają na koszty: również w osi Z, zwiększenie liczby warstw, również wpływa na ilość potrzebnego materiału. Każda warstwa stosu wymaga nie tylko dodatkowego materiału, lecz również operacji przetworzenia, druku, wytrawienia, inspekcji optycznej oraz czyszczenia chemicznego, co oczywiście wpływa na koszt finalnego produktu. 

Wybór materiału również ma wpływ na koszty. Właściwie każdy wybór poza standardowym FR-4 oznacza wzrost kosztów, a wymagania odnośnie bardzo specyficznych substratów nie tylko podniosą koszty, ale również mogą spowodować problemy z dostępnością. Składając zamówienie zawsze najlepiej posługiwać się IPC4101/XXX, a jeśli wymagane są specyficzne substraty, warto dodać klauzulę ‘lub ekwiwalent’ jako opcję – to pozwoli wytwórcy na pewną elastyczność, wciąż spełniając wymagania techniczne. 

Strona: 1/2
Następna