Firmy energetyczne prześcigają się w montażu inteligentnych liczników
Stoen Operator rozstrzygnął przetarg na 180 tys. liczników zdalnego odczytu, Enea Operator podpisała kontrakty na 327 tys. sztuk, a PGE Dystrybucja chce do końca 2023 roku zamontować ich przynajmniej 380 tys.
© PGE Dystrybucja
Konieczność wdrożenia inteligentnych liczników wynika z podpisanej 2 czerwca 2021 roku przez prezydenta RP nowelizacji Ustawy Prawo Energetyczne. Wprowadza ona obowiązek instalacji liczników zdalnego odczytu u 80% odbiorców w gospodarstwach domowych. Zgodnie z tymi przepisami operatorzy do końca 2023 r. będą musieli wymienić co najmniej 15% wszystkich liczników, dwa lata później – 35%, natomiast w 2027 roku ma to być już 65%.
Stoen Operator wybrał konsorcjum Esmetric i Elgama Elektronika, producenta z siedzibą na terenie Unii Europejskiej i fabryką w Wilnie. Przetarg obejmował dostawę 180 tys. liczników zdalnego odczytu w technologii G3 PLC IDIS oraz instalację urządzeń wraz z uruchomieniem transmisji danych. Ukończenie realizacji projektu jest planowane do końca 2023 roku. Urządzenia objęte są 5-letnią gwarancją, a usługi serwisu świadczone będą w Polsce przez lokalnego przedstawiciela.
Stoen Operator od dłuższego czasu prowadził przygotowania do realizacji projektu. W zeszłym roku specjaliści tej spółki wdrożyli system zdalnego odczytu liczników energii elektrycznej klasy HES-NG, który obecnie jest w stanie obsłużyć praktycznie każdy licznik zgodny z DLMS w komunikacji punkt-punkt. W ramach pierwszego etapu prac projektowych planowane jest zaimplementowanie obsługi komunikacji z koncentratorem danych.
© Enea Operator
Enea Operator rozstrzygnęła przetarg na dostawę 327 tys. liczników zdalnego odczytu z modułami komunikacyjnymi w technologii GSM. Łączna wartość kontraktów to prawie 134 mln PLN. Umowy zostały podpisane ze spółką Politech oferującą liczniki Iskraemeco oraz z firmą Apator, która dostarczy liczniki własnej produkcji.
Każdy odbiorca, u którego zostanie zainstalowany licznik zdalnego odczytu, będzie rozliczany na podstawie rzeczywistego zużycia energii elektrycznej, bez konieczności wykonywania okresowych odczytów. Zakupione w przetargu urządzenia będą dostarczane i montowane w latach 2022 i 2023. Firma chce do końca 2025 roku zainstalować inteligentne liczniki u 35% klientów, a do końca 2028 roku u co najmniej 80%. Enea Operator od kilku lat instaluje liczniki zdalnego odczytu u klientów kwalifikowanych do taryf przemysłowych, obecnie już ich już ok. 150 tys. Teraz nastąpił wzrost liczby montowanych urządzeń u odbiorców indywidualnych, uwarunkowany przede wszystkim rozwojem mikroinstalacji prosumenckich.
PGE Dystrybucja chce do końca 2023 zamontować przynajmniej 380 tys. liczników zdalnego odczytu, z uwzględnieniem przyrostu liczby odbiorców w latach 2022-2023. Dla przyspieszenia procesu wymiany liczników zarząd PGE przeznaczył w tym roku na projekt dodatkowe środki pochodzące z emisji akcji.
Do końca 2021 roku firma zainstalowała ponad 471 tys. liczników zdalnego odczytu energii przyłączonych do sieci niskiego napięcia (nN), co oznacza, że w takie liczniki wyposażonych było około 8,5% wszystkich odbiorców. Aktualnie PGE Dystrybucja instaluje liczniki zdalnego odczytu głównie w ramach przyłączania mikroinstalacji do sieci dystrybucyjnej. W maju 2022 PGE uruchomiła przetarg na dostawę 943 tys. liczników zdalnego odczytu dla potrzeb masowej wymiany u odbiorców końcowych. Zawarła też umowy na dostawy 361,5 tys. liczników zdalnego odczytu z przeznaczeniem dla prosumentów. Spółka przeznaczyła na to kwotę ponad 740 mln PLN.
Sukcesywna wymiana liczników wypełnia prawne zobowiązania Operatorów Systemów Dystrybucyjnych (OSD) dotyczące odejściu od liczników konwencjonalnych na rzecz liczników zdalnych. OSD do końca 2028 r. zainstalują liczniki z możliwością zdalnego odczytu u 80% klientów przyłączonych do sieci. Nowe liczniki energii elektrycznej, pozwolą klientom optymalnie dopasować taryfę do swoich potrzeb, a także uzyskać korzyści finansowe, poprzez znacznie lepszą kontrolę zużycia energii elektrycznej. Proces jest związany z Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady Unii Europejskiej dotyczącą wdrożenia inteligentnych systemów pomiarowych AMI, które pozwolą na aktywne uczestnictwo konsumentów w rynku energii elektrycznej.