Montaż

Jak unikać efektu skórki pomarańczowej

Czy kiedykolwiek twoja warstwa conformal coating wyglądała jak skórka pomarańczowa? Artykuł wyjaśnia podstawy tego zjawiska oraz przedstawia proste sposoby jego unikania.

Czym jest skórka pomarańczowa i co jest jej przyczyną?

Według doświadczeń specjalistów HumiSeal, nierówna powierzchnia, wyglądająca jak skórka pomarańczowa, zwykle powstaje w rezultacie gwałtownego wystawienia powstałej warstwy na ciepło oraz nadmuch. 

© HumiSeal

Efekt skórki pomarańczowej dotyczy niemal wyłącznie powłok conformal coating bazujących na rozpuszczalnikach, takich jak akryle, uretany I syntetyczna guma. Sam efekt ma swoje źródło w nierównym wysychaniu samej powierzchni utworzonej warstwy ochronnej. Jeśli wystawia się świeżo zaaplikowaną warstwę na zbyt intensywny lub zbyt gorący nawiew, powierzchnia warstwy szybko wyschnie, a pod nią dalej znajdować się będzie niezastygnięta ciecz. Jednym ze skutków takiego scenariusza będzie uwięzienie pęcherzyków gazów w niezastygniętej części. Inną bezpośrednią przyczyną może być również to, że powierzchnia zostaje zbyt szybko ‘zamrożona’, zanim będzie miała szansę w pełni rozlać się w gładką powłokę. Powstaje wówczas nierówna powierzchnia, potocznie zwana ‘skórką pomarańczową; czy ‘skórą aligatora’.

© HumiSeal

Najprostszym sposobem sprawdzenia czy to w istocie ciepły nadmuch jest przyczyną kłopotów jest pokrycie płytki stosowanym wcześniej środkiem I pozostawienie do wyschnięcia w temperaturze otoczenia. Jeśli efekt skórki znika, można być pewnym że to nadmuch jest przyczyną. Jeśli nie, kolejnym podejrzanym jest energia powierzchniowa, a także wiele innych możliwych przyczyn, nieujętych w tym artykule. 

Strona: 1/2
Następna