Wróć

Polscy naukowcy z firmy ABB rozwijają technologię dla Formuły E

Naukowcy z Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie opracują technologię ładowania dla bolidów Gen 3, które w przyszłości mają startować w wyścigach Formuły E.
Opublikowano: 2020-09-18

W stworzenie innowacyjnego rozwiązania zaangażowany jest między innymi zespół z ABB w Polsce. Najważniejsza część prac realizowana jest w krakowskim centrum technologicznym. Polscy naukowcy odpowiadają m.in. za projekt i rozwój produktu.

'Tworzymy zupełnie nowy projekt kompaktowej, mobilnej stacji do ładowania zgodnie ze specyfikacją Formuły E, wykorzystując do tego niektóre elementy najnowszej ładowarki dużych mocy ABB' mówi Paweł Błaszczyk, szef projektu. 'Ładowarki będą mieć specyficzne rozmiary, będą charakteryzować się dużą gęstością mocy i bazować na innowacyjnych modułach'.

Urządzenia mają być wykorzystywane w dniu wyścigowym przez zespoły Formuły E. Jedna stacja będzie w stanie ładować dwa bolidy jednocześnie mocą 80kW każdy poprzez złącze CCS2 (Combo 2). Aby zoptymalizować proces ładowania, specjalny system pozwoli na monitoring urządzeń i zarządzanie przepływem energii.

© ABB

Obecnie rozwój technologii elektromobilności to jeden z obszarów działania Korporacyjnego Centrum Technologicznego ABB w Krakowie. Tamtejsi naukowcy projektują m.in. stacje szybkiego ładowania dla autobusów elektrycznych, z których korzystają już operatorzy transportu miejskiego w Europie i Stanach Zjednoczonych.

ABB jest globalnym liderem przyłączonych do sieci systemów szybkiego ładowania prądem stałym (DC) dla pojazdów elektrycznych. Firma ma na koncie wiele prestiżowych projektów, m.in. dla Electrify America, IONITY czy Fastned. Jest także oficjalnym partnerem zespołu TAG Heuer Porsche w Formule E.

https://www.ncabgroup.com/pl/wytyczne-projektowe-dla-plytek-pcb/
https://www.ncabgroup.com/pl/wytyczne-projektowe-dla-plytek-pcb/