Polska

Wyniki APS Energia rosną skokowo

Udana zmiana strategii w APS Energia: projekty w sektorze magazynów energii rozwijają się szybciej niż zakładano, przychody rosną w tempie dwucyfrowym, a zyski są dwu- lub nawet trzykrotnie większe niż przed rokiem.

© Oferro

Grupa APS Energia od początku 2022 roku realizuje nową strategię opracowaną na najbliższe lata, zakładającą dywersyfikację przychodów o kluczowe sektory takie jak: magazyny energii, trakcję i transport czy energetykę jądrową.

W tym miesiącu APS Energia zawarła porozumienie dotyczące współpracy (Memorandum of Understanding) z firmą Doosan Enerbility, należącą do grupy firm współpracujących z Korea Hydro & Nuclear Power (KHNP) w ramach Team Korea KHNP. Dzięki temu APS Energia będzie współpracowała z koreańską stroną przy planach budowy elektrowni nuklearnej w Pątnowie. Wcześniej giełdowa spółka podpisała podobną umowę współpracy z amerykańskim Westinghouse Electric Company przy potencjalnej budowie sześciu reaktorów AP1000, w ramach realizacji Programu Polskiej Energetyki Jądrowej oraz przyszłych projektów z wykorzystaniem technologii AP1000 w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

W obszarze trakcji i transportu startujemy w bardzo dużych przetargach, gdzie wysoko oceniam nasze szanse. Przy tej okazji warto wspomnieć, że kończymy pracę nad nowymi napędami dużej mocy dla lokomotyw. Interesująco zapowiada się nasz projekt w sektorze magazynów energii, które w związku z sytuacją na rynku energetycznym rozwijają się szybciej niż zakładaliśmy. Nie chcę na razie mówić o szczegółach, ale myślę, że pozytywnie zaskoczymy rynek autorskim rozwiązaniem w zakresie połączenia magazynowania energii i ładowania samochodów elektrycznych i hybrydowych. Nasze urządzenie może być najbardziej wydajne na rynku. Jesteśmy na finiszu badań nad tym projektem - mówi Piotr Szewczyk, prezes zarządu APS Energia.

W efekcie, wyniki finansowe APS Energia wzrosły w IIIQ.22 roku do 45.9 mln PLN, a więc o blisko 72% w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku. Jeszcze dynamiczniej rosły zyski: EBIT zwiększył się o 153%, do 7.1 mln PLN, a zysk netto wyniósł blisko 5.0 mln PLN, co oznacza poprawę o 195%. Narastająco po 9 miesiącach 2022 roku Grupa osiągnęła 106.1 mln PLN przychodów (+88%).

Największy udział w tegorocznych wynikach (styczeń-wrzesień) ma segment zasilania (49.2 mln PLN przychodów, +44%) a segment usług dla energetyki przemysłowej dołożył 25.3 mln PLN. (+159%). Około 61% ogólnych przychodów pochodziło z eksportu - rok wcześniej rynki zagraniczne odpowiadały za niespełna 53%.