Wróć

Columbus Energy zainwestuje prawie 45 mln zł w Saule Technologies

Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów przez ostatnie sześć lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70-tych ogniwa krzemowe
Opublikowano: 2020-09-09

Columbus Energy zainwestuje w Saule Technologies 10 mln EUR w ramach podwyższenia kapitału. Pieniądze te zostaną przeznaczone na rozwój pierwszej na świecie linii produkującej ogniwa perowskitowe (ultracienkie, utralekkie, elastyczne i transparentne ogniwa fotowoltaiczne przewyższające zastosowaniem tradycyjne ogniwa krzemowe), tworzone przez innowacyjne przedsiębiorstwo Olgi Malinkiewicz. Na podstawie zawartej umowy inwestycyjnej Columbus nabył też prawo pierwszeństwa zakupu produktów opartych na ogniwach perowskitowych, dzięki czemu będzie odgrywać wiodącą rolę jako dostawca tego typu rozwiązań na rynku.

Saule Technologies to polska firma rozwijająca technologię drukowanych perowskitowych ogniw słonecznych nowej generacji. Firmę założyli w 2014 r. Olga Malinkiewicz – wynalazczyni metody – oraz doświadczeni biznesmeni Piotr Krych i Artur Kupczunas. Obecnie Saule Technologies to zespół ponad 50 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z ponad 17 krajów. Saule Technologies przez ostatni rok, przy współpracy inżynierów z Korei, Malezji, Wielkiej Brytanii, Singapuru i Japonii, konstruowała unikatową, pierwszą na świecie linię produkcyjną drukowanych ogniw perowskitowych. Saule Technologies jest członkiem wielu konsorcjów naukowych powołanych w Europie do rozwoju ogniw perowskitowych. Dzięki dostępowi do najnowszych ustaleń naukowych może szybko wdrażać ultranowoczesne rozwiązania technologiczne w celu ich komercjalizacji. Saule Technologies posiada jedno z najnowocześniejszych, najlepiej wyposażonych zapleczy badawczych (laboratorium optoelektroniki) na świecie.

'Columbus Energy, jako polska firma, z polskim kapitałem, chce inwestować w polskie technologie, które mogą zrewolucjonizować świat' mówi Dawid Zieliński, prezes zarządu Columbus Energy S.A. 'Taką inwestycją jest właśnie firma Saule Technologies. Wzajemnie potrzebujemy elastycznych partnerów, a ilość elementów synergii jest niezliczona. Jako akcjonariusz Saule Technologies będziemy wspierać zespół wybitnych naukowców i inżynierów, a jako dystrybutor będziemy zarówno promować same produkty wychodzące z linii produkcyjnej Saule Technologies, jak i zachęcać międzynarodowe przedsiębiorstwa do integracji rozwiązań SauleTechnologies z ich produktami.'

Warto podkreślić, że lekkie i elastyczne panele słoneczne można integrować z fasadami budynków i pokryciami dachów o niskiej nośności, co pozwoli na pozyskiwanie energii z większych powierzchni. Moduły perowskitowe doskonale sprawdzą się też w urządzeniach elektronicznych typu Internet of Things (Internet Rzeczy), zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach, co wyeliminuje konieczność wymiany baterii. Lekkie ogniwa na bazie folii perowskitowej to także szeroka gama produktów takich jak m.in. markiza fotowoltaiczna, roleta, żaluzja, które znajdą swoje zastosowanie u indywidualnych odbiorców.

'Współpraca między Saule Technologies a Columbus Energy może znacznie przyspieszyć komercjalizację technologii, jaką rozwijamy' twierdzi Olga Malinkiewicz, CTO Saule Technologies S.A.

Ogniwa perowskitowe wyróżniają się wysoką efektywnością nawet przy słabym oświetleniu, także przy sztucznym świetle. Co więcej, ogniwa te mogą być nadrukowywane na różnorodne podłoża, z dużą dowolnością kształtu – na przykład na folie, tkaniny, dachówki.

'Ogniwa słoneczne na bazie perowskitów przez ostatnie sześć lat dogoniły sprawnością rozwijane od lat 70. ogniwa krzemowe. Wyróżniają się tym, że są ultralekkie, elastyczne, transparentne i ultracienkie – ogniowo perowskitowe ma grubość zaledwie jednej dziesiątej grubości ludzkiego włosa. Dzięki takim cechom, zastosowanie ogniwa może być szerokie. To zrewolucjonizuje rynek fotowoltaiczny' twierdzi Artur Kupczunas, wiceprezes Saule Technologies S.A.

https://krotki.link/uJHesR
https://krotki.link/uJHesR