Wróć

VIGO System kupuje reaktor epitaksjalny i podwoi moce produkcyjne

Około 5,4 mln EUR spółka VIGO System zainwestuje w zakup sprzętu do produkcji materiałów półprzewodnikowych przeznaczonych do masowego zastosowania w fotonice i elektronice.
Opublikowano: 2021-11-25

Reaktor epitaksjalny AIX 2800 G4 firmy Aixtron; © VIGO

Inwestycja podwoi moce produkcyjne w tym obszarze, pozwalając zarówno zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na materiały od klientów zewnętrznych, jak i potrzeby własne, związane z pracami nad nowymi produktami. VIGO System podpisało z niemiecką firmą AIXTRON umowę na dostawę reaktora epitaksjalnego, służącego do wydajnej produkcji płytek półprzewodnikowych ze związków chemicznych z grup III i V układu okresowego pierwiastków. Koszt zakupu reaktora wyniesie 3,6 mln EUR, a całkowita wartość inwestycji niezbędnych do uruchomienia produkcji wyniesie ok. 5,4 mln EUR. Wyprodukowany na zlecenie spółki z GPW system trafi do Ożarowa Mazowieckiego w III kw. 2022 r., a jego rozruch ma nastąpić na początku 2023 r.

VIGO System posiada obecnie trzy reaktory do produkcji materiałów półprzewodnikowych, z których największym jest reaktor wyprodukowany przez AIXTRON, którego rozruch miał miejsce w 2019 r. Jego zakup był podstawą do wyodrębnienia w spółce nowego pionu biznesowego – seryjnej produkcji materiałów półprzewodnikowych ze związków chemicznych z grup III i V układu okresowego pierwiastków na zlecenie klientów zewnętrznych. VIGO System produkuje m.in. materiały stanowiące jądra laserów kaskadowych, laserów VCSEL, czy kropek kwantowych. Nowy segment działalności, rozwijany we współpracy z profesorem Włodzimierzem Strupińskim, dynamicznie się rozwija. W 2021 r. przychody przyniosły 2,6 mln PLN, a w przyszłym roku mają wynieść 2 mln EUR

'Wyniki finansowe segmentu nie oddają jeszcze skali postępów jego rozwoju. Obecnie mamy 25 klientów chcących kupić nasze materiały. Dla dwóch z nich realizujemy powtarzalne dostawy, z 14 jesteśmy na etapie kwalifikacji, a czterech kolejnych oczekuje dziś w kolejce. Biorąc pod uwagę na rosnący popyt zewnętrzny, jak również dynamicznie zwiększające się własne potrzeby w tym obszarze, związane z pracami nad nowymi produktami VIGO System (m.in. detektory oparte na materiałach z grup III i V, detektory supersieciowe, chipy VCSEL), inwestycja w kolejny reaktor już dziś jest niezbędna, by najpełniej wykorzystać szanse rozwojowe Spółki' – komentuje Adam Piotrowski, prezes VIGO System.

Włodzimierz Strupiński, kierujący wydziałem epitaksji VIGO System, podkreśla, iż inwestycja w zakup drugiego reaktora otwiera kolejny etap rozwoju segmentu półprzewodników. – 'Po etapie opracowania technologii dziś skupiamy się na skalowaniu działalności. Zwiększone moce produkcyjne pozwolą nam na realizację rosnących w skali zleceń dla coraz szerszego grona odbiorców z branży fotonicznej oraz mikroelektronicznej. Jesteśmy zadowoleni z dotychczasowej współpracy z AIXTRON, liczymy, że dynamiczny wzrost popytu na płytki półprzewodnikowe produkcji VIGO System sprawi, iż staniemy się dla firmy z nadreńskiego Herzogenrath powracającym klientem' – mówi Włodzimierz Strupiński.

VIGO System jest firmą technologiczną, założoną przez grupę naukowców z Wojskowej Akademii Technicznej. Spółka działa od ponad 30 lat i zajmuje obecnie czołową pozycję na światowym rynku niechłodzonych, fotonowych detektorów podczerwieni produkowanych w technologii MOCVD. Produkty VIGO System znajdują zastosowanie m.in. w sektorze obronnym, przemyśle, ochronie środowiska czy medycynie. Są także wykorzystywane w badaniach naukowych w dziedzinie spektroskopii, techniki laserowej i kontrolowanej syntezy termojądrowej. Zaawansowane technologicznie produkty VIGO System z powodzeniem sprawdziły się już na Czerwonej Planecie. Detektory z Ożarowa Mazowieckiego pracują na pokładzie łazika Curiosity ramach misji Mars Science Laboratory, urządzenia VIGO System znajdowały się również na lądowniku Schiaparelli EDM, który w ramach europejskiej misji ExoMars dotarł na Marsa w 2016 r.

Od 2019 r. VIGO System produkuje również zaawansowane materiały półprzewodnikowe, wykorzystywane w produkcji szeregu urządzeń fotonicznych stosowanych m.in. w elektronice użytkowej oraz motoryzacji.

https://wdre.pl/
https://wdre.pl/