Wróć

Projektowanie bezpiecznego połączenia BLE urządzeń medycznych

Przenośne urządzenia medyczne mogą gromadzić, przetwarzać i przesyłać prywatne dane dotyczące zdrowia, dlatego bezpieczeństwo urządzeń staje się najważniejszym czynnikiem w procesie projektowania.
Opublikowano: 2021-11-23

Obecnie na rynku dostępnych jest wiele przenośnych urządzeń medycznych, z których większość wykorzystuje technologie łączności bezprzewodowej do przesyłania danych do smartfonów lub usług w chmurze, w tym w szczególności standard Bluetooth. Artykuł ukazuje trendy rozwoju technologii połączeń bezprzewodowych dla przenośnych urządzeń medycznych i rozwiązania w tym zakresie, opracowane przez Silicon Labs.

Zastosowanie przenośnych urządzeń medycznych do realizacji zdalnej opieki ambulatoryjnej

Przenośne urządzenia medyczne mogą być używane do ciągłego monitorowania i śledzenia stanu fizjologicznego pacjentów, mierząc ciśnienie krwi, rytm bicia serca, poziom cukru we krwi czy inne zmienne. Pracownicy służby zdrowia mogą łączyć się z aplikacjami na smartfony przez Bluetooth w celu zdalnego przeglądania zebranych danych dotyczących zdrowia. Lekarze mogą uzyskiwać dostęp do danych za pośrednictwem aplikacji zdalnej opieki ambulatoryjnej, umożliwiając ciągłe monitorowanie stanu pacjenta po ciężkich chorobach i jego rehabilitacji w wygodny i nieinwazyjny sposób. Pacjenci natomiast mogą cieszyć się codziennym życiem w domu, podczas gdy lekarze mogą zdalnie, sprawnie i bezpiecznie przeprowadzać diagnostykę medyczną, obserwacje i konsultacje, skutecznie zapobiegając w ten sposób rozprzestrzenianiu się wirusów czy chorób. Dlatego przenośne urządzenia medyczne, wykorzystujące technologię łączności bezprzewodowej, są obecnie bardzo ważne dla realizacji usług opieki ambulatoryjnej.

Najpopularniejsze przenośne urządzenia medyczne, takie jak glukometry, ciśnieniomierze, pulsoksymetry, pompy insulinowe czy systemy monitorowania pracy serca, zawierają funkcjonalność Bluetooth Low Energy (BLE), który jest najczęściej stosowaną technologią łączności bezprzewodowej. Jednak aby umożliwić bezpieczną pracę urządzeniom i aplikacjom bezprzewodowym i osiągnąć dokładne, bezpieczne, długotrwałe i tanie ich działanie, należy zadbać o solidne zabezpieczenia urządzeń Internetu Rzeczy, niewielkie rozmiary i wysoką wydajność energetyczną. Powszechnie dostępna technologia bezprzewodowa BLE spełnia wszystkie warunki i zapewnia najlepsze rozwiązanie bezprzewodowe dla producentów urządzeń medycznych.

Szacuje się, że do 2025 roku sprzedaż urządzeń będzie rosła w średniorocznym tempie 12%, a łączne przychody wzrosną o 17 mld USD

Rynek bezprzewodowych przenośnych urządzeń medycznych szybko się rozwija

Rządy na całym świecie przenoszą opiekę szpitalną nawet nad ostrymi, ciężkimi przypadkami do tańszych usług opieki ambulatoryjnej. Prognozuje się, że światowy rynek usług opieki ambulatoryjnej będzie rósł o 4,8% rocznie, osiągając 113 mld USD do 2026 roku (77 mld USD w 2018 roku). Pandemia COVID-19 przyspieszyła ten trend: ponieważ w wielu najbardziej dotkniętych obszarach świata szpitale muszą być szybko udostępniane na potrzeby pomocy w nagłych wypadkach, osobiste urządzenia medyczne z Bluetooth są pilnie potrzebne do realizacji wydajnej, bezpiecznej i przyjaznej dla pacjenta zdalnej opieki zdrowotnej.

Globalna transformacja opieki zdrowotnej znajduje również odzwierciedlenie na rynku bezprzewodowych przenośnych urządzeń medycznych. Szacuje się, że do 2025 roku sprzedaż urządzeń będzie rosła w średniorocznym tempie 12%, a łączne przychody wzrosną o 17 mld USD. Wielu istniejących producentów urządzeń i niezliczone start-up’y chcą osiągać zyski w tej wysokodochodowej branży. Ten wyraźnie widoczny trend rozwojowy sprawi, że liczba nowych, bezprzewodowych przenośnych urządzeń medycznych wprowadzanych na światowy rynek osiągnie rekordowy poziom.

Strona: 1/2
https://csi.pl/
https://csi.pl/