Wróć

Największe firmy elektroniczne w Polsce 2021

Po raz drugi przestawiamy największe firmy z obcym kapitałem produkujące elektronikę w Polsce. Lata mijają i nic się nie zmienia: tradycyjnie ranking wygrywa LG Mława, jednak na dalszych miejscach rankingu, sporo zmian.
Opublikowano: 2021-11-16

EMS (Electronic Manufacturing Services): firmy zajmujące się produkcją kontraktową na zlecenie innych firm.

OEM (Original Equipment Manufacturer) firma sprzedająca pod własną marką

ODM (Original Design Manufacturer) firma opracowująca i produkująca własne produkty, które następnie stanowią część innych urządzeń lub są sprzedawane pod markami należącymi do innych firm

Jakie firmy zostały ujęte na liście?

W naszym zestawieniu ujęliśmy firmy z obcym kapitałem, zajmujące się produkcją elektroniki w Polsce. Staraliśmy się skupić na największych podmiotach z naszej branży, ważne było dla nas też, aby właśnie produkcja elektroniki była w centrum ich uwagi. Stąd też nieobecność wszystkich firm, których działalność skupia się bardziej na sprzęcie AGD, takich jak między innymi LG Electronics Wrocław czy Electrolux.

Brak jest też spółek sektora motoryzacyjnego, mimo iż same są bardzo znaczącymi producentami czy odbiorcami elektroniki. Dobrym przykładem jest koncern ZF, który jest bardzo znaczącym producentem elektroniki w Polsce, jednak jego działalność w Polsce obejmuje też bardzo odległe od elektroniki branże. Jedynym przedstawicielem branży motoryzacyjnej na liście jest Aptiv, którego aktywność w Polsce, według naszej wiedzy, niemal całkowicie związana jest z elektroniką.   

Ranking sporządziliśmy na podstawie danych, dotyczących sprzedaży w roku 2020. W zestawieniu uwzględniliśmy trzy typy firm - EMS, OEM oraz ODM - podając przy każdej z nich podstawowy typ działalności według naszej najlepszej wiedzy.

Lista nieobecności

Cztery ważne dla naszego sektora firmy nie złożyły do dziś sprawozdań finansowych za rok 2020 i tym samym nie zostały ujęte w rankingu. Dla celów porównawczych, ich przychody za rok 2019 podajemy na koniec głównej tabeli.

Przede wszystkim, w obecnej edycji nie ma drugiej w ubiegłorocznym rankingu firmy Signify Polska (ex. Philips Lighting) z Piły. To bardzo duża pod względem skali obrotów firma, osiągająca roczne przychody na poziomie 6.9-6.6 mln PLN.

Sprawozdań nie złożyły też Mobase Electronics Poland (ex. Seoyon Electronics), koreański producent elektroniki motoryzacyjnej, LG Innotek oraz oraz Uniwersal Scientific Industrial, który w roku 2020 przejął działalność Chung Hong Electronics Sp. z o.o. w Kobierzycach. W końcówce roku 2020 USI przejął też Asteelflash, drugiego pod względem wielkości dostawcę usług EMS w Europie, tak więc być może już wkrótce doczekamy się kolejnej zmiany nazwy podwrocławskiej fabryki. Niestety USI nie złożył sprawozdań finansowych do dnia w którym opracowujemy artykuł, stąd jego nieobecność w rankingu.

Nowości na liście

Jak zaznaczyliśmy na wstępie, po raz pierwszy na naszej liście pojawił się koncern Aptiv i to od razu wysoko - przychody sięgające 2 mld PLN pozwoliły na zajęcie szóstego miejsca. Nieco niżej w tabeli odnajdziecie też dane dotyczące zielonogórskiego Lumel.

Ważnym wyjątkiem są spółki grupy kapitałowej Flextronics - jednostki w Łodzi i w Tczewie - w rankingu ujęte wspólnie jako Grupa Flex. 

Strona: 1/4
https://amtest-group.com/pl/
https://amtest-group.com/pl/