Polska

Top 10 światowych firm kupujących najwięcej chipów w 2022 roku

10 największych nabywców półprzewodników zmniejszyło swoje zakupy w 2022 roku o 7,6%, do czego przyczyniły się mniejszy popyt na komputery i smartfony, poprawa podaży chipów i niższe ceny pamięci, jak podaje firma analityczna Gartner Inc.

Globalna presja inflacji i recesji gwałtownie osłabiła popyt na komputery PC i smartfony w 2022 roku, wpływając na globalną produkcję OEM. W rezultacie 10 największych światowych producentów zmniejszyło wydatki na chipy o 7,6% , ale mimo to stanowiły one 37,2% całego rynku.

Polityka zero-COVID w Chinach spowodowała również poważne braki materiałowe i krótkotrwałe zakłócenia w łańcuchu dostaw elektroniki. Utrzymujący się niedobór półprzewodników na rynku motoryzacyjnym, sieciowym i elektroniki przemysłowej, podniósł średnie ceny sprzedaży chipów (ASP) i przyspieszył wzrost przychodów z półprzewodników na tych rynkach. W konsekwencji czynniki te spowodowały, że czołowi producenci OEM zmniejszyli swój udział w ogólnych wydatkach na półprzewodniki w 2022 r. w stosunku do roku 2021.

Firmy Apple i Samsung Electronics zachowały nadal dwa pierwsze miejsca, podobnie jak w roku 2021. Swoje wydatki na chipy zwiększyły w 2022 r. tylko Samsung Electronics i Sony.

Top 10 światowych firm OEM według TAM (Total Available Market) w 2022 roku, wartości w mln USD

Apple czwarty rok z rzędu utrzymał się na szczycie rankingu klientów kupujących półprzewodniki. Firma zmniejszyła wydatki na mikroprocesory obliczeniowe (MPU) o 11,7% ze względu na ciągłe przechodzenie na projektowane przez siebie procesory aplikacyjne. Zwiększyła jednak zakupy na układy niepamięciowe o 2,8%.

Samsung Electronics kupował o 2,2% więcej chipów i utrzymał drugą pozycję, dzięki większemu udziałowi w rynku smartfonów i pozycji lidera w dziedzinie składanych telefonów. Firma skorzystała także z polityki "zero-COVID" w Chinach, która dotknęła jej konkurentów.

Sony wykazało najszybszy wzrost wydatków na chipy w 2022 roku ze względu na utrzymujące się globalne zainteresowanie konsumentów konsolami do gier wideo PlayStation 5. Nie udało się jednak zwiększyć wielkości produkcji, aby sprostać poziomowi popytu, ze względu na utrzymujące się przez cały rok poważne niedobory chipów i zakłócenia w sieciach logistycznych.

Najgorzej w kategorii urządzeń radziła sobie pamięć, stanowiąca około 25% sprzedaży półprzewodników w 2022 roku, z uwagi na 10% spadek przychodów z powodu gwałtownego spadku cen w drugiej połowie roku wśród słabego popytu. 

Źródło: gartner.com