Wróć

Raport Elektronika Wojskowa 2021

Elektronika militarna to absolutnie kluczowy element krajobrazu przemysłu elektronicznego w Polsce. Wiele się działo w roku 2021 w tym zdominowanym przez państwo segmencie, a przychody i wyniki finansowe branży szybko rosną.
Opublikowano: 2021-11-10

Jak żaden inny segment przemysłu elektronicznego, elektronika militarna jest zdominowana przez państwo, zarówno w kontekście właścicielskim, jak i pod względem podejmowanych przez rząd strategicznych decyzji w zakresie zakupów dla polskiej armii.

Rok 2021 przyniósł kilka ważnych decyzji i zmian. Wśród strategicznych programów modernizacji wojska, mających kluczowe znaczenie dla segmentu elektroniki militarnej, na pewno należy wymienić realizowany już od lat program ‘Wisła’. Jego kluczowy element, rakiety Patriot, opracowany został przez Raytheon, jednak ważny wkład w rozwój programu mają też Teldat, PIT-Radwar czy Wojskowe Zakłady Elektroniczne. W roku 2020 rozpoczął się bliźniaczy, warty około 30 mld PLN projekt ochrony rakietowej krótkiego zasięgu ‘Narew’, w którym polskie firmy mają odegrać wręcz kluczową rolę: w skład Konsorcjum PGZ-NAREW wchodzą między innymi Ośrodek Badawczo Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej S.A., PCO S.A, PIT-Radwar S.A., Wojskowe Zakłady Łączności Nr 1 S.A., Wojskowe Zakłady Elektroniczne S.A. oraz Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. W projekcie uczestniczyć będą mogły również inne przedsiębiorstwa z Polskiej Grupy Zbrojeniowej oraz szereg spółek prywatnych, placówek badawczo-rozwojowych oraz ośrodków akademickich.

Najbardziej jednak kontrowersyjną decyzją jest ogłoszona w lipcu deklaracja zakupu za 23 mld PLN zakupu 250 czołgów Abrams. Nie brakło głosów, że to wyrok na takie firmy jak Bumar-Łabędy czy OBRUM.

W kontekście właścicielskim, Skarb Państwa jest właścicielem kilku spółek segmentu elektroniki militarnej, wchodzących w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Skutek, to oczywiście karuzela kadr i odejście wielu wartościowych osób. Posiadanie kontrolnego pakietu akcji przez państwo nie sprzyja też aktywności firm na polu poszukiwania szans rynkowych poza zamówieniami rządowymi, co skutkuje całkowitym uzależnieniem od zleceń z resortu obrony. W efekcie, przychody niektórych firm skaczą gwałtownie z roku na rok, wraz z podejmowanymi 'na górze' decyzjami o zamówieniach. W pamięci utkwiło też sprawozdanie finansowe PIT-Radwar za rok 2020, gdzie połowę zysku pożarła inspirowana politycznie decyzja sprzed kilku lat o inwestycji w Autosan.

Strukturę właścicielską firm tworzących sektor elektroniki militarnej w Polsce, w której dominują grupy kapitałowe PGZ oraz WB Electronics, opisywaliśmy w ubiegłych roku i przypominamy ją jedynie w skróconej formie na koniec tegorocznej edycji.

Z drugiej strony, sektor elektroniki militarnej jest absolutnie kluczowym elementem krajobrazu polskiego przemysłu elektronicznego. Świadczy o tym choćby ilość firm z tego segmentu, ujętych na naszej liście Top 100 największych polskich firm OEM za rok 2020, gdzie firmy militarne były licznie reprezentowane na najwyższych miejscach. Kończymy też przygotowywać Top 100 za rok 2021 i nie mamy wątpliwości, że elektronika wojskowa to kluczowy sektor elektroniki w Polsce.

Strona: 1/5
https://www.goodram.com/przemyslowe/
https://www.goodram.com/przemyslowe/