Premium

Confidee: Poufność danych i wzajemne zaufanie są kluczowe

Informacja to klucz, pytanie brzmi, kto dzierży klucz i czy mają go ci, którzy tej informacji potrzebują. I czy jest chroniony przed tymi, którzy nigdy nie powinni go mieć - mówi Vidar Olsen z Confidee. Rozwojem firmy w Polsce pokieruje Rafał Stankiewicz.

© Confidee

Confidee

Płytka PCB wydaje się być produktem bardzo homogenicznym, a każdy ich producent czy dystrybutor, aby odróżnić swoją ofertę od innych, musi postawić nacisk na wybrane aspekty obsługi. W ubiegłym tygodniu na polskim rynku działalność rozpoczął nowy gracz, norweska firma Confidee, za rozwój której na naszym rynku będzie odpowiedzialny Rafał Stankiewicz.

Wartością firmy nie jest jej wielkość, ale wiedza i doświadczenie. Jesteśmy zespołem oddanym swojej pracy, gotowym rzucić wyzwanie branży dzięki naszej indywidualnej perspektywie i metodom, zawsze zachowując przejrzystość i osobisty sposób prowadzenia działalności – mówił w swoim pierwszym komunikacie w styczniu 2023 CEO firmy, Vidar Olsen.

- Chcemy, aby naszym wyróżnikiem stały się transparentność wobec klientów i pełne bezpieczeństwo danych. Oznacza to, że właściciel produktu i podmiot dokonujący zakupu mają pełną przejrzystość w zakresie sposobu, w jaki obchodzimy się z ich danymi; gdzie znajdują się jego dane, który z naszych dostawców otrzymał te dane i w jakich fabrykach jego projekt jest wyceniany, w jaki sposób rozwijamy dialog inżynierski i jak mogą uzyskać dostęp do wszystkich swoich plików danych produkcyjnych. Obecnie jest to szczególnie ważne w przypadku przemysłu zbrojeniowego, ale staje się standardem także w innych gałęziach przemysłu, m.in. w medycynie, gdzie poufność danych stała się kluczowa – mówi Rafał Stankiewicz, Country Sales Manager w Confidee.

– Pełna kontrola klienta nad danymi to nie tylko cyberbezpieczeństwo, czyli bezpieczne serwery, a nie dysk Google czy dyski lokalne, ale - to już standard w każdym przypadku - dodaje. Bezpieczeństwo danych ma również wymiar czysto procesowy. Jeżeli chcemy, aby dane przekazywane od różnych klientów były w pełni bezpieczne, musimy dostosować do tego celu naszą procedurę postępowania z takimi danymi, a także zbudować autorski system informatyczny, zdolny do prawidłowej i bezpiecznej obsługi danych.

Kolejnym wyróżnikiem Confidee jest dostarczanie PCB dla branż, posiadających specyficzne, potwierdzone certyfikatami wymagania. Są to wspomniane już w rozmowie branżę militarna i medycznej, ale też kolejowa, kosmiczna czy lotnicza.

Rynek PCB

Bieżąca sytuacja na rynku PCB kształtowana jest przede wszystkim przez budzącą się po chińskim Nowym Roku produkcję: - Moce produkcyjne chińskich producentów są na ten moment zapełnione w około 70-80%. W przypadku producentów, których produkcja nie jest zbyt zróżnicowana, moce produkcyjne wykorzystywane są tylko w niewiele ponad 50-procentach - mówi o bieżącej sytuacji rynkowej Rafał Stankiewicz. Standardowy czas realizacji i dostępność materiałów FR4 są stabilne i wahają się od 3 do 7 dni w Chinach. Ze względu na stopniowe łagodzenie ograniczeń Covid, rosną też możliwości logistyczne, zwłaszcza w przypadku frachtu lotniczego.

Jesteśmy zaszczyceni, że zostaliśmy zatwierdzeni jako członek SOFF. Wierzymy w przejrzystość i komunikację między wszystkimi stronami zaangażowanymi w łańcuch dostaw i cieszymy się, widząc, że coraz więcej firm dąży do wręcz chirurgicznej identyfikowalności w swoim łańcuchu dostaw. Informacja jest kluczem, pytanie brzmi, kto dzierży klucz i czy jest on przekazywany tym, którzy tej informacji  potrzebują. I czy jest chroniony przed tymi, którzy nigdy nie powinni go mieć - mówił w styczniu 2023 Vidar Olsen, przy okazji przystąpienia do SOFF, szwedzkiej organizacji skupiającej firmy dostarczające wysokie technologie do sektora militarnego.

- Interesującą nowością na rynku PCB jest fakt, iż chińscy producenci rozwijają się również poza Chinami. Dzieje się tak ze względu na obowiązująca już od dłuższego czasu politykę antycovidową w Chinach, rosnące koszty pracy w Chinach, nałożone przez USA taryfy celne i niedawną ustawę CHIP. Wszystkie te czynniki wpływają na łańcucha dostaw elektroniki i widzimy, że niektórzy zagraniczni, globalni producenci elektroniki wyprowadzają produkcję z Chin, a w odpowiedzi chińscy producenci rozszerzają swoją obecność poza Chinami.

- Sądzimy, że nastąpi stopniowe przesuwanie się bazy produkcyjnej, a Chiny stracą swoje miejsce jako centrum światowego łańcucha dostaw. Zyskają natomiast przede wszystkim Indie, Malezja, Wietnam i Tajlandia, które już odebrały Chinom część łańcucha dostaw. Chociaż jest jeszcze za wcześnie, aby powiedzieć, który kraj stanie się kolejną światową fabryką, już można zaryzykować stwierdzenie, że zależność od samych Chin będzie się zmniejszać.

Zgrany zespół

- To ogromna przyjemność pracować z ludźmi, którzy myślą podobnie. Znamy się od lat, tak więc nawet jeśli sama firma jest nowa, to i tak stoi za nami ogromne doświadczenie. Łączą nas te same wartości i wzajemny szacunek. Głęboko wierzymy też, że osobiste zaangażowanie i transparentność to dwa najważniejsze elementy w każdej relacji, a zwłaszcza podczas partnerskiej współpracy.

- Zaczynając pracę w nowej firmie, chciałbym powrotu do podstaw, do klasycznego modelu pracy z klientem. Uważam, że wysyłanie tysięcy maili jest zbędne, że biznes robi się z ludźmi, z którymi należy się spotykać. Trzeba dowiedzieć się, jacy oni są i jakie są ich oczekiwania, co jest najlepszą inspiracją do elastycznego działania – kończy Rafał Stankiewicz.

Rozmawiał i opracował Łukasz Jaeszke

Zapraszamy na jednodniowe targi elektroniki we Wrocławiu! Zapisz się