Polska

Lutowanie może być tańsze – ceny cyny mają jeszcze spadać

Agencja Fitch skorygowała prognozę ceny cyny na rok 2023 do poziomu 20.000 USD za tonę, podczas gdy obecny poziom to 22.912 USD - powinno to oznaczać to spadek cen lutowia.

© International Tin Association

Zaprezentowana przez Fitch prognoza cen cyny na 2023 roku wynosi obecnie 20.000 USD za tonę, podczas gdy średnia cena w roku 2022 oscylowała wokół 31.000 USD za tonę. Dzisiejsze notowania cyny na LSE to 22.912 USD za tonę. W nieco dłużej perspektywie roku 2024, Fitch przewiduje ponowny wzrost do poziomu 25.500 USD za tonę. Dla porównania: w roku 2021 cyna kosztowała 31.172 USD za tonę, natomiast w roku 2020 jedynie 17.110 USD.

Przewiduje się, że globalny rynek materiałów lutowniczych wzrośnie z 4,1 mld USD w 2022 roku do 4,9 mld USD w roku 2027, co oznacza średnioroczne tempo wzrostu CAGR na poziomie 3,8%. Głównymi motorami wzrostu popytu na rynku materiałów lutowniczych będzie rozwój rynków elektroniki użytkowej oraz motoryzacyjnej.

Fitch w swoim raporcie wskazuje na umocnienie dolara amerykańskiego jako czynnik ograniczający wzrost cen metali oraz powolne ożywienie popyt w Chinach, jako czynnik stymulujący ponowny wzrost. Zdaniem agencji podaż pozostaje na stałym poziomie, jednak perspektywy globalnego popytu znacznie się pogorszyły z powodu słabnących fundamentów makroekonomicznych, ponownego umocnienia dolara amerykańskiego i wciąż wysokiego poziomu globalnej inflacji. Kombinacja czynników popytowych spowodowała znaczny spadek cen w ostatnich miesiącach, która nadal będzie wywierać presję na ceny w 1H23. Jednocześnie, pogarszające się wskaźniki gospodarcze i podwyższony poziom inflacji oznaczają słabsze wydatki konsumentów na elektronikę, główne źródło popytu na cynę.

Opracowanie Fitch zauważa również, że światowe zapasy cyny wzrosły w ostatnich miesiącach (zwłaszcza od czerwca 2022 roku), co ogranicza potencjał wzrostu cen. Analitycy przewidują, że ceny pozostaną pod silną presją w pierwszej połowie 2023 roku, jednak w dłuższej perspektywie ponownie wzrosną, głównie ze względu na silniejszy popyt i zmniejszanie się nadwyżek rynkowych od 2024 roku.­

Zmiany cen cyny od początku roku 2022 Źródło: © London Metal Exchange

Zmiany światowego popytu na cynę wiosną ubiegłego roku spowodowały gwałtowny wzrost cen, które najwyższy poziom osiągnęły w marcu 2022 roku. Jednak od marca trend światowych ceny cyny uległ odwróceniu, spadając o około 57%.

Amerykański producent lutowia pisze na swoim blogu: ‘Warto jednak zauważyć, że funt surowej cyny nadal kosztuje około trzy razy więcej niż funt miedzi. Przyczyną tej dysproporcji jest to, że złoża cyny występujące w skorupie ziemskiej są znacznie mniejsze w porównaniu z miedzią, przez co tonaż wydobycia jest znacznie niższy. Co prawda ceny miedzi również spadły o około 30% w stosunku do szczytu, to cyna w szczytowym momencie była pięciokrotnie wyższa od ceny miedzi. […] Producenci i dystrybutorzy lutowia wciąż utrzymują wysokie zapasy droższych metali. Ponieważ materiały te są stopniowo zużywane i zastępowane nowszymi, tańszymi dostawami, ceny gotowych produktów lutowniczych będą nadal spadać.

Najwięksi producenci cyny w latach 2021 oraz 2022 Żródło: © International Tin Association


Zapraszamy na jednodniowe targi elektroniki we Wrocławiu! Zapisz się