Polska

Układy Nvidia i Xilinx w rosyjskim dronie Lancet 3

Pomimo obowiązującego embarga, obejmującego komponenty elektroniczne, Rosjanie wciąż znajdują sposoby na wykorzystanie amerykańskiej elektroniki w swojej broni.

© Twitter

Ukraińscy wojskowi pokazali konstrukcję rosyjskiego drona rozpoznawczo-bojowego Lancet 3. Jak wskazują informacje zamieszczone na Twitterze, dron zawiera amerykańskie komponenty elektroniczne, w tym w szczególności moduł Jetson TX2 firmy NVIDIA oraz moduł Xilinx Zynq SoC. Niektóre procesory mają wymazane oznaczenia, z drugiej strony jedno ze zdjęć wskazuje, iż cała płytka została złożona w Chinach.

Pomimo surowych sankcji obejmujących komponenty elektroniczne, Rosja wciąż znajduje sposoby na pozyskanie zachodnich półprzewodników do swojej broni. ‘Rosjanie podobnie jak Iran wykorzystują przy budowie uzbrojenia komponenty, które możne dowolnie zamówić z dalekiego zakątka świata każdy majsterkowicz bądź hobbysta. Drugim źródłem jest odzysk konkretnych komponentów już z wyprodukowanego sprzętu pokroju kart graficznych, płyt głównych czy nawet AGD. Wystarczy, tylko aby konkretny układ miał parametry wystarczające do zastosowania w uzbrojeniu’ czytamy w artykule tech.wp.pl pt. ‘Rosyjskie drony Lancet-3. Wykorzystują układy sztucznej inteligencji od Nvidii’.

Podstawowy wariant drona Lancet 3 operuje z wykorzystaniem dwóch par skrzydeł w kształcie litery X oraz spalinowego silnika. Waży przy tym 12 kg i może przenosić 3 kg ładunku wybuchowego na 40 km, który wystarcza do niszczenia lekko opancerzonych celów Drony Lancet-3 zostały pierwszy raz pokazane w 2019 roku, a ich bojowe użycie miało miejsce w Syrii rok później. Propaganda rosyjska przedstawia Lancet 3 jako broń doskonałą, będącą odpowiednikami amerykańskich Switchblade lub polskich Warmate, jednak wydaje się, że w warunkach bojowych okazują się niezbyt skuteczne. Ukraińcy zapobiegają ich atakom rozciągając nad stanowiskiem ogniowym artylerii zwykłą siatkę ogrodową, a w sieci łatwo znaleźć video z nieudanego ataku Lanceta-3 na brytyjski zestaw przeciwlotniczy Alvis Stormer HVM, któremu dron … uszkodził oponę. Pocisk de facto nie trafił w pojazd, eksplodując na polu kilka metrów obok. 

Nie zmienia to faktu, iż konstrukcja oparta jest na nielegalnie przemyconych amerykańskich komponentach. Jak czytamy na stronach producenta Jetson TX2 od Nvidii to pochodzący z 2016 roku moduł o rozmiarach 50x87 mm, dedykowany dla brzegowych urządzeń komputerowych wykorzystujących sztuczną inteligencję. Moduł Jetson TX2 korzysta z procesora ARM Parker, wykonanego w 16-nm litografii obejmującego dwa rdzenie Denver 2 (łącznie 2 MB pamięci L2 ) oraz cztery Cortex-A57 (2 MB pamięci L3). Do tego układ zawiera kartę graficzną opartą na mikroarchitekturze Pascal z 256 jednostkami CUDA.

Rosyjski dron kamikaze Lancet 3

Żródła: wp.pl, telegram.me, twitter.com