Polska

Saule Technologies odważnie spogląda w przyszłość

W 2022 roku firma udoskonaliła procesy w swojej pierwszej na świecie pilotażowej linii produkcyjnej ogniw słonecznych na bazie perowskitu i zamierza skomercjalizować swoje produkty oraz pozyskać partnerów biznesowych.

© Saule Technologies

Grupa Saule Technologies opracowuje i wdraża na rynek nową generację ultracienkich i elastycznych ogniw fotowoltaicznych na bazie perowskitów. Stworzona w firmie technologia umożliwia ich produkcję w dowolnych rozmiarach i kształtach, dzięki czemu można je zastosować na różnych powierzchniach, takich jak fasady budynków, łamacze światła w oknach, dachy samochodów, małe urządzenia z rynku IoT oraz żagle jachtów. Ogniwa perowskitowe pozwalają na uzyskiwanie energii zarówno ze słońca, jak i sztucznego oświetlenia. Osiągają wydajność 25,5% w warunkach pracy typowych dla aplikacji IoT, przy natężeniu światła 1000 luksów za pomocą białej zimnej diody LED. 

W 2022 roku Grupa Saule Technologies zadebiutowała na rynku NewConnect. Skonsolidowane przychody netto ze sprzedaży wyniosły 1,8 mln PLN, ale firma poniosła 32,4 mln straty. Ujemny wynik jest spowodowany początkowym etapem rozwoju oraz odpisem niegotówkowym spółki zależnej Saule S.A. oraz jej amortyzacją. Najważniejszą obecnie działalnością jest prowadzenie prac R&D, w czym pomagają granty, dotacje i pozyskani inwestorzy, w celu rozpoczęcia produkcji seryjnej. 

Grupa Saule Technologies posiada pierwszą na świecie, oddaną do użytku w 2021 roku, pilotażową linię produkcyjną ogniw słonecznych na bazie perowskitu, drukowanych na foliach polimerowych. W 2022 roku linia została ulepszona, co wpłynęło na ustabilizowanie procesów produkcyjnych. Powstały pierwsze serie modułów wykorzystane w elektronicznych etykietach cenowych PESL oraz testowe w instalacji typu łamacz światła. Prowadzone prace rozwojowe skupiały się na zwiększaniu przepustowości linii oraz zwiększeniu powtarzalności procesów. Rozpoczęto również wdrażanie elementów systemu kontroli jakości. 

PESL © Saule Technologies

Zespół firmy składa się z ponad 100 naukowców, inżynierów i pracowników administracyjnych z ponad 15 krajów, m.in. z Niemiec, Finlandii, Japonii, Brazylii, Portugalii, Węgier, Meksyku, Indii czy Kostaryki, którzy mają dostęp do jednego z najlepiej wyposażonych laboratoriów optoelektronicznych Grupy w Europie. Współzałożycielka dr Olga Malinkiewicz znalazła się na liście Forbes Women Poland „100 Kobiet Roku”. 

Saule Technologies uczestniczy w projektach badawczych dotyczących materiałów perowskitowych w ramach projektów krajowych finansowanych przez NCBiR oraz Komisji Europejskiej. Jednym z nich jest SuPerTandem, który ma na celu przejście Europy na czystą energię przez opracowanie nowej generacji urządzeń fotowoltaicznych na bazie perowskitowej technologii tandemowej na elastycznych podłożach, przy użyciu niskokosztowych metod produkcji. 

Grupa prowadzi pilotażowe wdrożenia pierwszego produktu komercyjnego PESL wraz z oprogramowaniem. Kolejnym etapem będzie jego wdrożenie na dużą skalę u klientów.

Patenty © Saule Technologies

Źródło: Skonsolidowany raport roczny Grupy Kapitałowej Saule Technologies za rok obrotowy 2022 

Perowskit to minerał z grupy perowskitów, zbudowany z tytanianu (IV) wapnia, CaTiO₃. Został odkryty w roku 1839 przez Gustava Rosego w górach Ural i nazwany na cześć mineraloga rosyjskiego, Lwa Pierowskiego (Wikipedia).