Polska

ifm ecolink inwestuje w Opolu i stawia na lokalnych pracowników

"Jak się nie rozwijasz, to się zwijasz" — powiedział Andrzej Durdyń, prezes zarządu ifm ecolink w wywiadzie dla redakcji Opolska360, zapytany o inwestycje w Wałbrzyskiej Strefie Ekonomicznej.

Czwarty budynek firmy ifm ecolink w Opolu

Budowany przez dwa lata, dwukondygnacyjny obiekt produkcyjno-magazynowo-biurowy, o łącznej powierzchni 9,2 tys. m2, niedługo zostanie oddany do użytku. Firma zrezygnowała w nim z open space aranżując przestrzeń w taki sposób aby każdy pracownik miał do dyspozycji 15-18 m2. Na parterze mieści się produkcja i magazyn (4 tys. m2), a na piętrze dział badań i rozwoju. Za inwestycją w nowy budynek przemawiały 25% wzrosty sprzedaży na przestrzeni kilku ostatnich lat.

Firma ifm produkuje komponenty potrzebne fabrykom, które wykorzystują zautomatyzowane procesy przemysłowe. W Opolu pracuje łącznie 800 osób, a w dziale badań i rozwoju ponad 70. Oddział wchodzi w skład międzynarodowej spółki ifm electronic z główną siedzibą w Niemczech. Na całym świecie firma ma 77 biur sprzedaży, a jedno z głównych mieści się w Katowicach.

Andrzej Durdyń, prezes zarządu ifm ecolink

Naszym celem od początku jest rozwój nowych produktów w oparciu o potrzeby rynku. Pierwszy budynek miał 5 tys. mkw. Mieściła się tam administracja i produkowano tylko jedną grupę produktów eco400 (złącza i kable typu M12 i M8). Rozwój był jednak na tyle dynamiczny, że w 2016 roku powstał kolejny obiekt - właśnie dział badań i rozwoju. Normalnie tego typu budynki firmy stawiają co 10 lat. Widać wyraźnie, że my mocno wyprzedzaliśmy założenia już kilka lat temu. Trzecia była hala produkcyjna w 2017 roku. W genach mamy wpisany rozwój rok do roku min. o 8% W tym roku prognozujemy ok. 9-10% wzrostu, m.in dzięki dodawaniu grup inteligentnych produktów wykorzystywanych w automatyce przemysłowej, która jest naszą specjalnością. Mam na myśli eco310, eco 500, eco600, czyli urządzenia typu IO-Box, które pomagają sterować i monitorować procesy w przemyśle — powiedział Andrzej Durdyń w rozmowie z Anną Konopka z redakcji Opolska 360.

Lokalizacja nowej siedziby podyktowana była bliskością Politechniki Opolskiej, z którą firma intensywnie współpracuje. W ramach działu R&D prowadzone są prace w zakresie konstrukcji urządzeń, rozwoju układów elektronicznych oraz oprogramowania. Pracownicy zajmujący się testami funkcjonalnymi i środowiskowymi produktów mają do dyspozycji laboratoria ifm ecolink.

Wnętrze budynku czwartego ifm ecolink w Opolu.

Od początku stawiamy na lokalnych pracowników. Jestem przeciwnikiem ściągania osób z różnych rejonów Polski. To zwykle kończy się tak, że pracownik przychodzi na dwa, trzy lata, zdobywa doświadczenie i odchodzi. Dla mieszkańców Warszawy, czy Krakowa Opole nie jest miejscem docelowym. Oni najczęściej wracają na swój rynek pracy. Natomiast my jesteśmy firmą rodzinną. Wielu z naszych pracowników jest z nami 20-30 lat. Już teraz w dziele badań i rozwoju mamy prawie 70 pracowników głównie z Opola i okolic. Jedni pracują dłużej, inni zaczynają. Uczymy ich, dajemy wiedzę i możliwości rozwoju. Dzięki systematycznie prowadzonym szkoleniom młodzi absolwenci stają się wartościowymi pracownikami. Wtedy nie mają powodu, by stąd wyjeżdżać. (…) Jesteśmy otwarci na studenta, który szuka potencjalnego pracodawcy. Młodzi, którzy do nas przychodzą to inżynierowie elektronicy, programiści, mechatronicy, konstruktorzy czy inżynierowie po kierunkach automatyki i robotyki. (…) ifm nie jest lekiem dla wszystkich absolwentów, ale część chcemy zatrzymać i dać im szansę budowania satysfakcjonującej ścieżki kariery w Opolu — zapewnił prezes zarządu ifm ecolink

Firma myśli już o kolejnej inwestycji i jest na etapie rozpoczęcia budowy piątego obiektu o powierzchni 15 tys. m2. Produkcja zajmie w nim 4,5 tys. m2. 

Pandemia pokazała, że niektóre komponenty dotąd kupowane, m.in. z Azji, stały się dla nas trudno dostępne i stwierdziliśmy, że możemy je produkować sami. Większość z nich robimy już w Niemczech i dostarczamy je do różnych fabryk. Ale tam nasze moce przerobowe się skurczyły. Skoro więc w Opolu rozwijamy się tak szybko, to zbudujemy fabrykę pod potrzeby montażu komponentów tektonicznych na obwodach drukowanych, które mieszczą się w naszych produktach. Dzięki temu poprawi się ich dostępność i jakość oraz rozwiniemy kolejne kompetencje ifm w Opolu. Gdy będziemy sami produkować, to zabezpieczymy część komponentów dla naszych fabryk na całym świecie. W tym celu grupa naszych ludzi już za chwilę zaczyna dziewięciomiesięczne szkolenia w Niemczech. Pierwsze dostawy sprzętu do nowego obiektu zostaną zrealizowane do październiku 2024 roku, a produkcja wystartuje od stycznia 2025 roku — dodał Andrzej Durdyń.

Źródło: opolska360.pl