Polska

AC S.A. z dobrymi wynikami i solidną strategią

AC S.A., dostawca rozwiązań technicznych z obszaru autogazu, elektroniki i wiązek elektrycznych, zakończył 2022 rok na dużym plusie, a teraz wchodzi na nowe rynki i poszerza ofertę o produkty z obszaru energetyki rozproszonej, elektromobilności i OZE.

© AC S.A.

AC S.A. z siedzibą w Białymstoku powstała w wyniku przekształcenia AC Wytwórnia Części Samochodowych sp. z o.o. w spółkę akcyjną 17 grudnia 2007 roku. Akcje spółki notowane są na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od 11 sierpnia 2011 roku. Firma projektuje i produkuje komponenty oraz kompletne systemy konwersji aut benzynowych i diesla na gaz LPG, CNG i LNG do samochodów osobowych oraz średnich i dużych ciężarowych. Wytwarza również elektronikę i wiązki elektryczne na rynek motoryzacyjny i dla branży AGD. Jest także w niewielkim zakresie dystrybutorem części oraz akcesoriów samochodowych i ma klientów w ponad 50 krajach na świecie. Pod koniec roku 2020 spółka rozpoczęła w Polsce działalność w obszarze sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych.

Historia firmy rozpoczęła się w 1986 roku od produkcji podgrzewaczy oleju napędowego do silników diesla. Z biegiem czasu była poszerzana o inne wyroby elektrotechniki samochodowej: przerywacze, przekaźniki, regulatory napięcia, czy też wiązki elektryczne. W połowie lat 90-tych podjęła współpracę z niemiecką firmą, dostarczając wiązki elektryczne do haków holowniczych, która stale się rozwija i poszerza o nowe zestawy wiązek z modułem elektronicznym. W roku 1999 spółka rozpoczęła produkcję elektronicznych systemów sterowania wtryskiem gazu do samochodowych instalacji gazowych na rynek krajowy. Opracowała sterowniki STAG, które podbiły rynek polski i zyskały uznanie na rynkach eksportowych. Posiada w swojej ofercie systemy do samochodów benzynowych z pośrednim i bezpośrednim wtryskiem oraz do aut z silnikiem diesla. 

© AC S.A.

Kluczową część w produkcji AC S.A. zajmuje obszar elementów elektronicznych instalacji gazowej, do których należą sterowniki systemu autogaz, wiązki elektryczne, czujniki, przełączniki oraz reduktory i wtryskiwacze LPG/CNG. Do elementów mechanicznych zaliczają się reduktory, listwy wtryskowe, wielozawory i zbiorniki. Spółka posiada również własne oprogramowanie pozwalające na adaptację do różnych rodzajów silnika, przetwarza odpowiednie sygnały pochodzące z układu benzynowego i steruje ilością gazu, zapewniając prawidłową pracę silnika. Sprzedaż wyrobów i towarów handlowych prowadzona jest przede wszystkim za pośrednictwem dystrybutorów części i podzespołów samochodowych.

Przychody AC S.A. w 2022 roku sięgnęły kwoty 270,5 mln PLN i w stosunku do roku 2021 wzrosły o 31% (206,3 mln PLN). Wynik z działalności operacyjnej to 43,4 mln w 2022 roku i 29,8 mln w 2021 roku. Zysk netto wyniósł 36,4 mln PLN i był wyższy o 51% w porównaniu do roku poprzedniego (24,1 mln PLN).

W geograficznej strukturze sprzedaży i przychodów spółki rynek krajowy stanowił 28,8%, natomiast eksport aż 71,2%, w tym 42,1% do innych krajów europejskich, 38,4% do Azji i Oceanii, 10,3% do Ameryki i 9,2% do Afryki. W 2022 r. sprzedaż na rynku krajowym utrzymała się na podobnym poziomie w stosunku do roku ubiegłego, a na rynkach zagranicznych spółka odnotowała wyraźny wzrost o 49,3% w stosunku do roku 2021, głównie w krajach azjatyckich, Ameryce Łacińskiej i Afryce, przy czym dynamicznie rosła sprzedaż systemów autogaz w ramach kontraktu z NAFTAL SPA Algieria.

W swojej strategii spółka skupia się na zwiększaniu wartości sprzedaży na obecnych rynkach, wchodzeniu na nowe rynki zagraniczne, unowocześnianiu i poszerzaniu portfela produktowego, przygotowaniu kompleksowej oferty własnych systemów autogaz, uniezależnieniu się od dostawców specyficznych komponentów oraz na dostosowywaniu zdolności produkcyjnych do możliwości sprzedażowych. Firma ma też na celu osiągnięcie kompatybilności własnych instalacji gazowych ze wszystkimi powszechnie stosowanymi rozwiązaniami silnikowymi, czemu służą prace prowadzone we własnym Centrum Badawczo – Rozwojowym oraz stałe doposażanie procesów produkcyjnych i laboratorium. Ponadto AC S.A. chce nawiązać współpracę z producentami i dealerami pojazdów z silnikiem spalinowym w celu montażu instalacji autogaz w nowych samochodach. 

W najbliższych latach firma zamierza kontynuować współpracę z niemieckim partnerem, który wykorzystuje produkowane przez AC zestawy elektroniki (sterownik i wiązka) w hakach holowniczych sprzedawanych w Niemczech i innych krajach Europy Zachodniej. Wykorzysta też swoje doświadczenie i kompetencje w konstrukcji oraz produkcji alternatywnych źródeł zasilania (napędu). W tym celu prowadzi projekt badawczo-rozwojowy systemu zarządzania baterią (BMS) w pojazdach hybrydowych i elektrycznych, jak również w innego rodzaju urządzeniach przemysłowych zasilanych bateryjnie, np. sprzętach ogrodowych, motorówkach czy wózkach widłowych. 

Zarząd firmy podjął również decyzję o rozpoczęciu działalności w obszarze sprzedaży i montażu instalacji fotowoltaicznych w Polsce pod marką Solar STAG. W rozwoju tego segmentu działalności spółka zamierza wykorzystać pozycję i rozpoznawalność swojej podstawowej marki. W dłuższej perspektywie AC planuje uruchomienie własnej produkcji wybranych elementów elektronicznych do instalacji fotowoltaicznych. 

Wpływy z dotacji unijnych na wsparcie działalności badawczo-rozwojowej w 2022 roku wyniosły 492 tys. PLN. Na inwestycje w 2023 roku spółka planuje przeznaczyć 14 mln PLN i będą to głównie maszyny i urządzenia produkcyjne. 

W 2022 roku spółka zatrudniała 763 osoby, w tym 548 na umowę o pracę na czas nieokreślony. Liczba pracowników zwiększyła się o 46 osób, w stosunku do roku poprzedniego, przy czym zatrudnionych zostało 209 nowych osób, a 163 odeszły z pracy w wyniku rotacji na stanowiskach produkcyjnych.

Anatol Timoszuk, prezes zarządu AC S.A.

Rok 2022 był kolejnym, w którym mimo niełatwej sytuacji rynkowej i społeczno-gospodarczej, konsekwentnie realizowaliśmy naszą strategię biznesową. Jej celem jest nie tylko utrzymanie i umacnianie pozycji lidera na rynku instalacji autogaz, ale także rozwój w nowych branżach. Z pełnym przekonaniem mogę stwierdzić, że osiągnęliśmy ten cel. Najlepiej świadczą o tym dane finansowe. (…) Bardzo dobre wyniki osiągnęliśmy dzięki ogromnemu zaangażowaniu zespołu i działaniom podejmowanym nie tylko w ostatnich 12 miesiącach, ale także w latach poprzednich. Wprowadzenie właściwych procedur, sprawne negocjacje dostaw komponentów, zmiany w naszych produktach to tylko niektóre działania, które pozwoliły nam zachować ciągłość produkcji i sprzedaży naszych produktów na wszystkich rynkach. (…) Choć poszukujemy nowych obszarów rozwoju, niezmiennie najważniejszym trzonem naszej działalności jest produkcja zaawansowanych technologicznie systemów konwersji aut benzynowych i diesla na gaz LPG i CNG do samochodów osobowych i ciężarowych. Jesteśmy dumni, że wszystkie oferowane przez nas produkty powstają w Polsce, z własnych elementów i podzespołów — przekazał Anatol Timoszuk, prezes zarządu AC S.A. w liście do akcjonariuszy. 

Źródło: sprawozdanie finansowe AC S.A. za 2022 rok