Polska

Produkcja elektroniki w Elzabie generowała wysokie straty

Przy okazji raportu rocznego, Elzab pokazał wyniki finansowe zaniechanej działalności wydziału mechaniki i elektroniki, obrazujące jak bardzo ciążyły one całej organizacji.

© Elzab

Zaprzestanie samodzielnej produkcji elektroniki 

Jak informowaliśmy w roku 2022, Elzab podjął decyzję o zaprzestaniu samodzielnej produkcji elektroniki. 1 czerwca 2022 roku firma podjęła decyzję o rozpoczęciu procesu zmierzającego do optymalizacji kosztów stałych oraz skoncentrowaniu działań na podstawowej działalności - rozwoju nowoczesnych technologiami dla sektora sprzedaży detalicznej. W ramach planowanych przekształceń podjęto między innymi decyzje o przeprowadzeniu zwolnień grupowych oraz o zaprzestaniu prowadzenia produkcji zewnętrznej na rzecz osób trzecich w wydziale mechanicznym Elzab, którego funkcjonowanie i sprzedaż usług stanowiła ok. 7,6% przychodów spółki za rok 2021, a jednocześnie odpowiadała za ok. 19% stałych kosztów działalności.  

W kolejnym kroku, podjętym w sierpniu 2022, Elzab podjął decyzję o dalszej realizacji procesów produkcyjnych poprzez ich outsourcing. Efektem było zaprzestanie prowadzenia produkcji w wydziale elektronicznym, która odpowiadała za ok. 13,8% ogólnych kosztów działalności w roku 2021 i zlecenie produkcji urządzeń fiskalnych do COMP S.A. o/Novitus. W styczniu 2023 poinformowaliśmy o zakupie budynku produkcyjnego Elzab przez JM elektronik, w którym będzie kontynuowana produkcja elektroniki. 

Przy okazji raportu rocznego Elzab pokazał wyniki finansowe zaniechanej działalności, obrazujące, jak bardzo ciążyły one całej organizacji. Na potrzeby spełnienia wymogów międzynarodowych standardów księgowości (tzw. MSSF), spółka dokonała przyporządkowania przychodów oraz kosztów do wydziałów, które podlegają procesom optymalizacji, dodatkowo dokonując odpowiednich korekt, odpisów oraz rezerw. Część pozycji takich jak odprawy, sprzedaż zbędnego majątku oraz skutki aktualizacji składników majątku mają charakter jednorazowy, tak więc należy skupić się przede wszystkim na dwóch pierwszych wierszach poniższej tabeli: przychodach i kosztach operacyjnych. Jak łatwo można stwierdzić na podstawie danych przedstawianych przez Elzab, działalność wydziałów mechanicznego i elektronicznego stanowiła duże obciążenie wyniku finansowego Elzab. 

Wyniki 2022

Rok 2022 nie był najlepszy dla finansów Elzab. Przychody ze sprzedaży Grupy ELZAB w 2022 roku wyniosły 79.1 mln PLN, co w stosunku do wyników roku 2021 (151.7 mln PLN) oznacza  spadek o 48%. Wysoki poziom przychodów w 2021 roku spowodowany był obowiązkową wymianą urządzeń fiskalnych starszego typu na urządzenia fiskalne klasy on-line, natomiast w 2022 roku nie zostały zaplanowane obowiązkowe wymiany urządzeń, co ma odzwierciedlenie w bieżącej sprzedaży i w wyniku finansowym. Ponadto, jak pisze firma, odczuwalne są również skutki sytuacji gospodarczej w kraju będącej pochodną pandemii koronawirusa oraz globalnej sytuacji makroekonomicznej wywołanej m.in. agresją rosyjską na Ukrainę.

Znacznie spadły też wyniki prowadzonej działalności. Zysk operacyjny spadł z 31.8 mln PLN w roku 2021 do zaledwie 1.3 mln PLN obecnie, natomiast wynik netto obniżył się do poziomu -27.7 mln PLN, w porównaniu do 0.3 mln PLN zysku w roku 2021.